يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - August 16 2020
کد خبر: ۱۱۸۹۴
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۹
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز (دوشنبه) در همایش سفرا، روسای دفاتر و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور افزود: احترام جهان به دیپلمات های ایرانی، احترام به عظمت ملت ایران است.
وی، نقش سفرا را به عنوان نمایندگان ملت برای تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بسیار تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: وزارت امور خارجه باید با ادامه عملکرد هوشمندانه خود راه را برای روابط بهتر با جهان ضمن حفظ اصول، بیش از پیش گشوده و با منطق و استدلال، چهره واقعی جمهوری اسلامی ایران را در جهان ارایه کند. 

** وزارت خارجه امروز تبلور قدرت ملی است 
رییس دولت یازدهم همچنین اظهارداشت: وزارت امور خارجه امروز تبلور استقلال، منطق و قدرت ملی است و به هر میزان که کادر این وزارتخانه، ورزیده تر و سازماندهی آنان هوشمندانه تر باشد و برنامه ریزی ها بر مبنای اهداف نظام و واقعیت جهان و نحوه تأثیرگذاری سخن و رفتار ما بر افکار عمومی باشد، بهتر می توانیم به اهداف خود دست یابیم. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری این که «عقب نشینی از اصول، راهی در دستگاه دیپلماسی ندارد»، گفت: احترام جهان به دیپلمات های ما، احترام به عظمت ملت ایران است و امروز وزارت امور خارجه در قلوب ملت ما جایگاه ویژه ای دارد. 
رییس جمهوری با یادآوری این که قدرت سیاسی در تعامل سازنده با جهان خود را به رخ جهانیان می کشد، افزود: تنها تعامل برد – برد به نتیجه می رسد، اما باید در این تعامل مراقب چارچوب ها و اصول خود باشیم و نباید از اصول و هویت دینی، ملی و عزت خود کوتاه بیاییم. 
روحانی اظهار داشت: اگر تعامل سازنده با جهان به خوبی و با حفظ اصول انجام بگیرد، قدرت سیاست خارجی تبلور بیشتری پیدا خواهد کرد. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که وقتی دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرد، نرخ رشد منهای 8/6 درصد و نرخ تورم بالای 40درصد بود، گفت: کاهش تورم، کنترل رکود و بازگشت اقتصاد به نقطه پیش بینی پذیر، پیام محکم و موثر دولت به طرفهای مذاکره کننده بود. 
رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: از سوی دیگر به دنیا ثابت کردیم که دوره ایران هراسی به سر آمده است و این را با ارایه پیشنهاد طرح «جهان عاری از خشونت و مبارزه با افراط گری Wave »که به صورت اجماعی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید، در عرصه عمل نیز به منصه ظهور رساندیم. 
روحانی با تأکید بر این که «برجام پیروزی عظیم سیاسی ملت ایران است»، اظهار داشت: با شکرگذاری این پیروزی است که نعمت خدا افزون می شود. این دستاورد نه متعلق به دولت یازدهم یا وزارت امور خارجه بلکه متعلق به ملت بزرگ و شایسته ایران اسلامی است. 
وی در تشریح دستاورد بزرگ کشور در عرصه هسته ای و سیاست خارجی و با تاکید بر اینکه وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده فرزندان سربلند و قاطع ملت ایران و از بهترین سرمایه های مدیریتی کشور هستند، خاطرنشان کرد: واداشتن شورای امنیت به لغو 6 قطعنامه ظالمانه و همچنین تثبیت و ارتقای حقوق هسته ای، پیروزی تاریخی ملت ایران است. 
رییس جمهوری ادامه داد: این توفیق از آن ملت ایران بود که آن را در خرداد سال 92 تحت عنوان تعامل سازنده در یک رقابت آزاد مورد تأیید قرار داد و اعلام کرد که معنای انقلابی بودن باور عملی به استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران است. 
روحانی سعادت همه انسان ها را آرمان جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: بر این اساس و بر طبق نص قانون اساسی انقلابی بودن یعنی خواستن سعادت برای همه مردم جهان که البته مسلمانان بعنوان خانواده بزرگ اسلامی و همسایگان ما در این بین جایگاه ویژه ای دارند. 
وی در ادامه با بیان این که برای توفیق در مذاکرات هسته ای گام اول این بود که بتوانیم آرامش را به اقتصاد کشور بازگردانده و وضعیت اقتصادی پیش بینی پذیر ایجاد کنیم، افزود: مسأله دیگر این بود که چه ساز و کاری برای شروع تعامل سازنده با جهان در پیش بگیریم؟ 
رییس قوه مجریه با تشریح بخشی از مسیر سخت مذاکرات ، اظهارداشت: سرانجام با یاری و حمایت مستمر مقام معظم رهبری، کمک رؤسای قوای مقننه و قوه قضاییه، نمایندگان ملت، اعضای شورای عالی امنیت ملی، سازمان انرژی اتمی و از همه مهمتر ایستادگی و مقاومت ملت شریف ایران برجام به فرجام رسید. 
روحانی با ابراز امیدواری نسبت به این که با اجرای برجام در عرصه سیاست خارجی و اقتصاد تحولی ایجاد شده و مردم از ثمرات آن بیشتر بهره مند شوند، گفت: ما مطابق با چارچوب های موجود و بویژه ملاحظات مقام معظم رهبری اجرای برجام را به پیش می بریم و تلاش ما برای آغاز مراحل اجرایی نیز ناشی از آن است که هزینه کمتری از جیب مردم در اثر تداوم تحریم ها صرف شود. 
وی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: تجربه برجام و رویکرد برد – برد که در آن طرف های مذاکره بتوانند احساس توفیق در مذاکرات کنند، یک الگو برای حل مشکلات در جهان است. 
رییس جمهوری اظهارداشت: در نتیجه برجام نه تنها حقوق هسته ای خود را حفظ کرده ایم بلکه با تأیید آن از جانب شورای امنیت سازمان ملل توانسته ایم این حقوق را ارتقا بخشیم. 
روحانی تصریح کرد: همه این دستاوردها کاملاً عزتمندانه به دست آمده و تیم هسته ای ما همواره سربلند و قاطع و البته با اتکا بر مبانی حقوقی و منطقی، حقوق ملت را پیگیری و استیفا کرده اند و این نکته ای است که طرف های مذاکره کننده و حتی دشمنان ما به آن معترفند. 
وی تبدیل برجام به الگویی برای حل مشکلات منطقه ای و بین المللی را خواسته بسیاری از کشورهای دیگر عنوان کرد و گفت: امروز مسایل بسیار مهمی در منطقه داریم که هر روز تداوم آنها فقط به نفع رژیمی مثل رژیم صهیونیستی است و اگر صلح، ثبات، امنیت و آرامش یک روز و حتی یک ساعت زودتر در منطقه برقرار شود، این به ضرر رژیم صهیونیستی و به نفع همه ملت های منطقه است. 
رییس جمهوری با تاکید بر این که برای ما مهم است که از ریخته شدن خون حتی یک بیگناه در منطقه پیشگیری کنیم، اظهارداشت: قبلا هم اعلام کرده ایم حاضریم مذاکره کنیم منوط به آن که نتیجه این مذاکرات برقراری ثبات و امنیت در کشورهای منطقه باشد. 
رییس جمهوری تصریح کرد: ما در قبال ریختن خون و آواره شدن برادران مسلمانمان مسوولیم و نباید اجازه دهیم حتی خون یک بیگناه به زمین ریخته شود. 
روحانی در ادامه با تحلیل شرایط منطقه ای، خاطرنشان کرد: جوانان کم تجربه در یکی از کشورهای منطقه، با درشت گویی در برابر بزرگان به جایی نخواهند رسید. 
وی با بیان این که شک نداریم مسایل سوریه، یمن و بحرین راه حل سیاسی دارد و رسیدن به این راه حل تنها با تعامل سازنده امکان پذیر است، به روند تحولات در یمن اشاره کرد و گفت: اگر نگاه عربستان در مسایل کلی منطقه به واقعیت ها نزدیک شود و دست از مداخلات بردارند، در شرایط جدید بسیاری از معضلات از جمله در روابط را می توان حل و فصل کرد و بازگشت ریاض از مسیر غلط، راه را برای همکاری باز خواهد کرد. 
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود در جمع سفرا و روسای دفاتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با اشاره به بهره برداری اقتصادی در شرایط پسابرجام و در آینده پساتحریم، خاطر نشان کرد: متأسفانه اقتصاد کشور در دهه های گذشته بر پایه نفت بوده، اما امروز با توجه به آنچه برای دولت در سیاست های ابلاغی تعیین شده این است که در برنامه ششم باید رشد 8 درصدی داشته باشیم و دستیابی به این میزان رشد نیازمند 150 میلیارد دلار سرمایه گذاری سالیانه است. 
روحانی با بیان این که در سرمایه گذاری و ورود فناوری به ایران همه کشورها می توانند حضور داشته باشند، اظهار داشت: تولیدات داخلی با تقاضای داخلی رونق نمی یابد و ما نیاز به تقاضای خارجی هم داریم و سفرا باید با تلاش خود، بازارهای هدف را از دیگر کشورها شناسایی و امکان حضور فناوران و متخصصان کشور برای مشارکت در پروژه های خارجی را نیز ایجاد کنند. 
وی، شرط حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران را انتقال فناوری و مشارکت و ایجاد بازار بزرگتر خارجی برای فناوران کشور بیان کرد و افزود: امروز توان تولیدات ما در کالا و خدمات به گونه ای است که می توانیم به دیگر کشورها صادر کنیم و با مشارکت آنها در بخش های گوناگون فعالیت کنیم. 
رییس جمهوری با بیان این که دیپلماسی اقتصادی از ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی است، خاطرنشان کرد: ما امروز نیازمند دیپلماسی علمی، فرهنگی، اقتصادی، رسانه ای و حتی فضای مجازی هستیم. 
روحانی با بیان این که باید در شرایط پساتحریم بتوانیم با جهان در زمینه های اقتصادی، صنعتی، صادرات، فناوری و همکاری دانشگاه ها مشارکت کنیم، گفت: در دنیای امروز هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی معضلات خود را حل و فصل کرده و به اهداف خود برسد و اگر درست حرکت کنیم به نقطه ای خواهیم رسید که دیگر انزوا و تحریم ایران امکان پذیر نخواهد بود، چرا که هدفگیری دولت؛ تحکیم بازدارندگی کشور در برابر انزوا و تحریم است.
وی با بیان این که نتیجه مذاکرات هسته ای ، رژیم صهیونیستی را به منزوی ترین رژیم جهان تبدیل کرد، خاطر نشان کرد: امروز دنیا می داند که حل بسیاری از مشکلات منطقه منوط به حضور ایران است. 
رییس قوه مجریه با یادآوری این که باید در زمینه فعالیت های اقتصادی پساتحریم نسبت به حضور فعالانه در مجامع اقتصادی تلاش کنیم، گفت: اگر می خواهیم در زمینه اقتصادی با دنیا رقابت کنیم باید وارد مجامع بین المللی اقتصادی شویم و در تصمیم گیری هایی که برای تعیین تعرفه ها توسط اتحادیه ها و دیگر کشورها اتخاذ می شود، حضور داشته باشیم و این یکی از وظایف اصلی سفرا خواهد بود. 
روحانی ادامه داد: اکنون در فضایی قرار داریم که چهره واقعی ملت ایران در آن بروز و ظهور پیدا کرده است و این ملت برای ثبات منطقه و رشد امنیت در کل جهان تلاش می کنند.
وی همچنین گفت: امروز همه متوجه شده اند حرف های گذشته علیه ملت ایران تهمت و افترا بوده و این فضایی است که باید ازآن برای سخن گفتن با جهان استفاده کنیم. 
رییس جمهوری، کار سفرا را تنها اداره کردن سفارتخانه ندانست و بر ضرورت تلاش سفرا در جهت توسعه همه جانبه روابط و رفع مشکلات تأکید کرد.
روحانی افزود: ما باید از فضای بوجود آمده در جهت معرفی صحیح ایران از لحاظ فرهنگی و تمدنی استفاده کنیم و ایران و اسلام را به معنای واقعی کلمه به جهانیان بشناسانیم و فضاهای موجود برای سرمایه گذاری و فعالیت های پژوهشی، علمی، فرهنگی و گردشگری را به آنان نشان دهیم. 
وی در این همایش همچنین یاد و خاطره جانباختگان فاجعه منا و بویژه چند نفر از کارکنان وزارت امور خارجه را گرامی داشت و اظهار امیدواری کرد: با ادامه پیگیری ها وضعیت مفقودان و از جمله آقای غضنفر رکن آبادی از دیپلمات های باسابقه وزارت امور خارجه روشن شود. 
نام:
ایمیل:
* نظر: