يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - August 16 2020
کد خبر: ۱۱۹۷۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: استکبار ستیزی و نفی نظام سلطه ماهیت تغییر ناپذیر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.
علی شمخانی صبح امروز (چهارشنبه) در همایش سالانه روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با گرامیداشت 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، قدرت سازی با استفاده از ظرفیت های دیپلماسی و به دست گیری ابتکار عمل در حوزه های تاثیرگذار بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران را ماموریت اصلی روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور عنوان کرد.
وی بر ضرورت بهره گیری موثر از سرمایه ارزنده ناشی از حمایت قاطع رهبر معظم انقلاب اسلامی از دستگاه دیپلماسی و موفقیت های حاصل از سیاست تعامل سازنده تاکید کرد و افزود: فرصت های پیش رو و الزامات بهره گیری از ظرفیت های جدید منطقه ای و بین المللی در فضای پس از برجام نیازمند تلاش مضاعف سربازان خط مقدم جبهه دیپلماسی کشور است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اراده قاطع جمهوری اسلامی ایران برای اجرای برجام و بهره گیری از فرصت های جدید پیش رو خاطرنشان کرد: رویکردها و الزامات 9 گانه تعیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب در کنار مصوبات مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی چارچوب های مستحکمی را برای پیگیری و اجرای واقع بینانه و هوشمندانه برجام پیش روی مجریان قرار داده است. 
شمخانی با ارایه تحلیلی جامع از تحولات سیاسی و امنیتی در عرصه های منطقه ای و بین المللی، اظهار داشت: تغییرات سریع و غیر قابل پیش بینی در معادلات منطقه ای موجب جایگزینی روندها به جای راهبردها شده و این مهم امکان بازیگری مولفه های تاثیر گذار بر تحولات جاری بسیار پیچیده کرده است. 
وی به تغییرات ماهوی شکل گرفته در بحران سوریه و محدود شدن قدرت بازیگری و توان ایفای نقش گروه های تروریستی و حامیان منطقه ای آنان اشاره کرد و افزود: شکل گیری تحولات سریع و نابودی بخش مهمی از تجهیزات و نیروی انسانی گروه های تروریستی در مناطق مختلف سوریه نشان داد که ائتلاف 60 کشور به رهبری آمریکا صرفا با هدف مدیریت و نه مقابله با تروریسم بوده و هیچ گونه ارزش عملیاتی را بوجود نیاورده است. 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تغییر ماهیت تهدیدات سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران و افزایش بار امنیتی آن را نیازمند باز تعریف روش های مقابله و مواجهه با تهدیدات جدید عنوان کرد و اظهار داشت: تغییر راهبرد ایالات متحده آمریکا و انگلیس و تصمیم دو کشور فوق برای تداوم حضور در منطقه با ایجاد پایگاههای جدید، نشان دهنده افزایش زمینه های بی ثباتی و ناامنی در آینده منطقه است. 
شمخانی، توسعه راهبرد همکاری های منطقه ای و فعال سازی ظرفیت های سیاسی، اقتصادی و امنیتی مشترک را تامین کننده ثبات و منافع دراز مدت کشورهای منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: بیشترین تحرک سیاسی جمهوری اسلامی ایران در فضای پسا برجام در حوزه ارتقا همکاری های منطقه ای بوده و این مسیر با هدف کاهش اختلافات و نا امنی های فزاینده، افزایش تفاهم و همکاری و جلوگیری از اختلاف افکنی قدرتهای فرا منطقه ادامه خواهد یافت. 
وی با ارایه ارزیابی در زمینه تغییر وضعیت جمهوری اسلامی ایران در مولفه های اقتدار، ثبات و استقلال در یک سال گذشته افزود: با تلاش هماهنگ و خستگی ناپذیر دستگاه های ذیربط اعم از سیاست خارجی، امنیتی، دفاعی و فرهنگی بویژه با موفقیت ایجاد شده در مذاکرات هسته ای در شرایط کم نظیری قرار داریم. 
نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی در ادامه این جلسه به سوال های سفرای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در زمینه بحران سوریه، ورود نظامی روسیه به این عرصه، چالش های اجرای برجام، تحولات عراق و یمن پاسخ داد. 
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: