شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - July 04 2020
کد خبر: ۱۲۰۱۵
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۵
معاون وزیر امور خارجه گفت: یکی از تهدیدهای احتمالی برجام منافذی است که ممکن است برای نفوذ دشمن در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و فنی ایجاد کند.

سید عباس عراقچی معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه در همایش مدیران حراست وزارت نفت خطاب به این مدیران افزود: با توجه به ماهیتی که کار شما دارد مسوولیت سنگینی در صنعت نفت بر عهده شماست. در موج جدیدی که در پسابرجام از حضور شرکت‌های نفتی ، گازی و پتروشیمی ایجاد خواهد شد، مراقبت‌هایی لازم است تا این موج جدید منافذی برای دشمن و تهدیداتی علیه ما ایجاد نکند.

وی تاکید کرد: در عین حال که باید مراقب تهدیدات احتمالی ناشی از اجرای برجام باشیم فضای مثبت آن را نیز باید حفظ کرد؛ همانطور که همه باید آماده استفاده از فرصت‌ها باشیم باید مراقب بود که استفاده از فرصت ها زمینه تهدیدات را فراهم نکند. برجام فضای جدیدی برای کشورمان ایجاد کرده که ناشی از خود برجام است و ظرفیت‌هایی که ایجاد می‌شود بیشتر ناشی از فضای روانی و مثبت ناشی از مذاکرات و چهره جدیدی است که از جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است. ما در عین حال که باید مراقب تهدیدات احتمالی ناشی از برجام باشیم ، باید فضای مثبت آن را نیز حفظ کنیم؛ زیرا این فضای مثبت ظرفیت‌های جدیدی ایجاد می‌کند.

وی گفت: نمونه این موضوع تحریم‌هاست؛ تحریم‌ها خودش یک چیز بود و فضای منفی که علیه ما ایجاد می‌کرد چیز دیگری بود و بسیاری از شرکت ها و کشورها متاثر از فضای منفی علیه ایران به طور خودکار از کار با کشورمان کناره گیری می‌کردند. تحریم‌ها خودش همه راه‌ها را نمی بست و خیلی‌ها خودشان راه را بر خودشان می‌بستند تا متاثر از این فضای منفی با جریمه ، فشار و محدودیت‌های دیگران مواجه نشوند.تحریم‌ها علیه ما محدودیت ایجاد کرد اما فضای منفی ناشی از آن ، مشکلات بیشتری برای ما ایجاد کرد که اکنون این فضا بسته شده است.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای افزود: خود برجام نیز یک چیز و فضای مثبت ناشی از آن چیز دیگری است که باید از این فضا استفاده کرد و نباید کاری کنیم که این فضا منفی شود و از بین برود.

وی تصویر جدید جمهوری اسلامی ایران را ناشی از توان بالای علمی ، دفاعی و سیاسی دانست که سبب شد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در مقابل شش کشور قدرتمند دنیا مذاکره کند و گفت: به تعبیر رهبر معظم انقلاب با صلابت در مقابل این قدرت‌ها نشستیم ، حقوق‌مان را تثبیت کردیم و توانستیم به حدی از توان دفاعی برسیم که هر دشمنی را از حمله به خود مایوس کنیم. در عین حال که در عرصه‌های صنعتی ، علمی ، پزشکی ، فضا و فناوری های مختلف پیشرفت کرده‌ایم اهل منطق و گفت‌وگو هستیم و عاقلانه رفتار می‌کنیم. در حالی که برخی کشورهای منطقه عملکرد نامناسبی دارند و تکفیری‌ها در حال جنایتند، جمهوری اسلامی ایران قدرت درجه یک منطقه است و چهره‌ای منطقی از خود ارائه کرده است. باید فضای مثبت ناشی از برجام را حفظ کنیم و اجازه ندهیم برخی مسائل این فضا و همدلی ما را تحت تاثیر قرار دهد و سبب دوگانگی در کشور شود.

وی برجام را دستاورد بزرگ برای جمهوری اسلامی و مردم ایران دانست که به مراقبت نیاز دارد و نباید اجازه داد دشمن بر آن تاثیر بگذارد.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب هشدار دادند باید مراقب تهدیدهای احتمالی ناشی از اجرای برجام باشیم و همانطور که از فرصت‌هایش استفاده می‌کنیم از تهدیداتش نیز مراقبت کنیم.

وی با تبیین شرایط کشوردر دوره پسابرجام گفت: اکنون در فرصتی هستیم که مراحل قانونی برجام در کشورها طی شده است. دولت امریکا توانست با هر مشکلی که بود برجام را از سد کنگره بگذراند و اجرایی کند و مراحل قانونی آن در کشورمان نیز در شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی طی شد و در نهایت نامه تاریخی رهبر معظم انقلاب نیز مهر تاییدی بر آن بود. در عین حال مقام معظم رهبری الزامات ، تکالیف و شروطی را نیز مقرر کرده‌اند که دولت باید در حین اجرای برجام به آن مقید باشد که ما به آن مقید خواهیم بود.

وی گفت:‌ در شرایط کنونی که اجرای برجام آغاز شده است، دو طرف تعهداتی دارند که باید انجام دهند طرف مقابل باید تحریم‌هایش را لغو یا متوقف می‌کرد اما اجرایش را به روز اجرای برجام موکول می‌کردند که این کار انجام شد. در 18 اکتبر ( 26 مهر) به عنوان روز تصویب برجام رئیس جمهور آمریکا دستوری به نهادهای داخلی این کشور صادر کرد که بر اساس ‌آن تحریم ها لغو یا متوقف می شود اما اجرایش به پس از اجرای تعهدات ایران موکول خواهد شد. شورای وزیران اتحادیه اروپا نیز مصوبه ای را تصویب و تحریم هایش را لغو کرد اما اجرایش را به پس از انجام تعهدات کشورمان موکول کرده است. ما نیز باید تعهدات‌مان را آغاز می کردیم و به همین علت است که روند اجرای برجام و تعهداتمان آغاز شده است؛ گرچه اجرای برخی تعهدات ما به پس از بسته شدن پرونده PMDموکول شده است.

معاون وزیر امور خارجه افزود ‌: فعلاً در مسیر اجرای برجام هستیم و با مشکل پیچیده و حادی مواجه نیستیم و اگر روال به همین شکل طی شود تا دو ماه ‌آینده به نقطه‌ای می‌رسیم که روز اجرای برجام است و تحریم‌ها عملاً تا اواخر دسامبر و یا اوایل ژانویه برداشته خواهد شد. مسلما نخستین و مهمترین صنعتی که تحت تاثیر اجرای برجام قرار دارد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است که متاثر از شرایط کاملا جدیدی است. نشانه‌های این شرایط جدید از حضور انبوه شرکت‌های نفتی، گازی و پتروشیمی در کشورمان مشخص است که البته فعلا درمرحله آَشنایی با واقعیات جدید و مذاکرات اولیه هستند. برخی از این شرکت‌ها قدم‌های بیشتری برداشته و جلوتر هم رفته‌اند و زمینه امضای قراردادهای متعدد فراهم شده است که امضای نهایی آن به پس از اجرای برجام و برداشته شدن تحریم ها موکول می‌شود.

او گفت‌: در این فضای جدید مسلما همه باید آماده باشیم تا در عین استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های متعددی که ایجاد شده است، مراقب تهدیدها نیز باشیم. این موضوع نیز مثل هر پدیده دیگری دارای فرصت و تهدید است؛ گرچه فرصت‌های بیشماری در همه عرصه‌های اقتصادی ، سیاسی و حتی امنیتی برای کشورمان ایجاد می‌کند اما در عین حال باید مراقب تهدیدهایش هم باشیم.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: