دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - September 21 2020
در نمایشگاه مطبوعات صورت گرفت
کد خبر: ۱۲۰۱۹
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۱
روحانی در غبارروبی خود از گوهر برجام این مهم را هم مورد تاکید قرار داد که البته هر متنی جز کلام الهی و سخن معصوم قابل نقد است ولی نقد منصفانه ای که پاسخ مسوولانه را طلب کند. وی امیدآفرینی و البته نقد منصفانه را وظیفه همه رسانه ها در فضای پساتحریم دانست و خاطرنشان کرد نمی توان از دروغ و ابهام آفرینی و به سخره گرفتن دستاوردهای عظیم و راهبردی یک ملت تقدیر کرد.
جلال برزگر: گوهر برجام با همه توضیح و تفسیرهایی که درباره آن ارایه شده، غباری از ابهام بر سر و روی داشته است، فضاسازی سنگین برخی جریان ها و افراد علیه برجام در مقاطعی هاله ای کدر دور آن ایجاد کرده، گویی برجام متنی سست و نااستوار و دور از اهداف استراتژیک جمهوری اسلامی و ملت ایران بوده است و تنها به یمن توصیه های مجلس و شورای عالی امنیت ملی و فرامین 9گانه مقام معظم رهبری است که  آن هم تا حدی قابل تحمل می شود!!
رییس جمهور که مسوول اجرایی برجام در کشور است در ضیافت رسانه ها و در آیین افتتاح بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها به غبارروبی از گوهر برجام کمر همت بست و در سخنانی بلیغ و با قاطعیت یک بار دیگر از مهمترین راهبردهای متجلی در برجام برای ایران و ایرانیان سخن گفت. وی از مصادیق عمل انقلابی به پایبندی به اخلاق، دروغ نگفتن و ترویج اعتماد و امید میان مردم  اشاره کرده و بر این مهم که کارهای بزرگ ملت را نباید کوچک نشان داد، تاکید کرد.
روحانی با این مقدمه مستقیم سراغ برجام رفت و سرفصل های مهم و استراتژیک آن که ثمره مقاومت مدبرانه این ملت و راهنمایی های رهبر معظم انقلاب است را به ترتیب زیر برشمرد:
- در توافق هسته ای علاوه بر حفظ غنی سازی و کنار زدن تحریم ها، برای نخستین بار غنی سازی ایران در قطعنامه سازمان ملل مورد تایید قرار گرفت.
- غنی سازی نه تنها حفظ شد بلکه تجارت هسته  ای برای ایران به صورت رسمی تثبیت شد به طوری که در هفته های آینده و با پیشرفت امور اورانیوم فرآوری شده یا ماده اولیه غنی سازی که همان uF6 است را می فروشیم و کیک زرد را می خریم.
- در دوره تحمل محدودیت ها نه تنها 6 هزار سانتریفیوژ ایران خواهد چرخید، بلکه مدل های جدید و پیشرفته سانتریفیوژ به حرکت درآمده و کار آزمایشگاهیشان به زودی آغاز می شود.
- راکتور اراک نه تنها باقی می ماند بلکه ارتقا یافته و بسیار مدرن تر خواهد شد.
- این فهرست البته می توانست طولانی تر هم باشد مانند حفظ سایت فردو به عنوان پشتوانه غنی سازی در نطنز با سانتریفیوژهای آماده به کار و موارد دیگر که به علت ضیق وقت و پرداختن به دیگر موضوعات و ارایه منشور و قانون مطبوعات مورد نظر روحانی در نمایشگاه مطبوعات به آنها پرداخته نشد.
روحانی در غبارروبی خود از گوهر برجام این مهم را هم مورد تاکید قرار داد که البته هر متنی جز کلام الهی و سخن معصوم قابل نقد است ولی نقد منصفانه ای که پاسخ مسوولانه را طلب کند. وی امیدآفرینی و البته نقد منصفانه را وظیفه همه رسانه ها در فضای پساتحریم دانست و خاطرنشان کرد نمی توان از دروغ و  ابهام آفرینی و به سخره گرفتن دستاوردهای عظیم و راهبردی یک ملت تقدیر کرد. وی در پایان تاکید کرد همیشه باید مراقب توطئه دشمنان بود، اما سیاه نمایی و ترساندن مردم امنیت آفرین نیست. 
*         *         *
این سخنان صریح و مشفقانه با ملت امیدوار به برجام و منتقدین آن را عده ای تعبیر به بستن دهان منتقدین می کنند، بماند که این ادعا شبیه رفتار سردمداران حکومتی است که از کلمه پارلمان و انتخابات هم گریزان اند اما برای دموکراسی و نظر مردم در دیگر کشورها مثل سوریه دل می سوزانند، شبیه به آنها که تا دیروز و مذاکرات دوره های قبلی قایل به هیچ نقدی نبودند اما حالا نقد که جای خود برای تخطئه و دفن برجام زیر آوار ابهام و اتهام تلاش می کنند!
روحانی باید در برابر سیل اتهام به برجام و امید مردم که رای از آنها ستانده است ایستادگی کند تا مخالفان برجام دریابند که زمان شرط بستن روی اسب بازنده به سر آمده است؛ تعابیری چون مغایرت اقدامات دولت با فرامین رهبری در بحث توافق و اجرای برجام از فرط تکرار دیگر نخ نما و بی حاصل است، اما هر چه این تلاش ها بی حاصل تر می شود جلوه های تازه و نازیبایی پیدا می کنند، از سیمان گرفتن بگذریم که مضحکه خاص و عام شد، حالا برخی می گویند مبادله اورانیوم مغایر فرمان رهبری است، چون ایشان فرموده اند قرارداد و نحوه آن باید معین و مدون شود، گویی قرار است مدون نشده کاری صورت گیرد! 
شماری از منتقدان دور از انصاف این روزها دیگر به لجاجت کودکانه روی آورده اند و حرفهایی می زنند که شاید بزرگانشان خود می دانند که حرف حساب نیست.
همین روزهاست که آژانس بین المللی انرژی اتمی بحث مطالعات ادعایی یا پی.ام.دی را مختومه اعلام کند، آنگاه منتقدان چه خواهند کرد؟ آیا قدردان دولت و خوشحال از اجرایی شدن یکی از فرامین مهم رهبری خواهند بود؟ رخدادی که راه بر پیشرفت مراحل اجرایی برجام مطابق با قواعد و فرامین را فراهم می سازد.
در واقع بریده ها از انصاف و بخشی از رقیبان سیاسی دولت تعبیری از فرامین 9گانه رهبری دارند که گویی اینها درباره متنی غیر از برجام صادر شده است، در حالی که این فرامین برای هر چه محکم تر شدن و بسته شدن راه سوء استفاده و خلف وعده و نابکاری دشمنان انقلاب اسلامی صادر شده است تا گوهر برجام برای ایرانیان تابناک باشد و دشمن نتواند تعابیر سوء خود را بر  آن حمل نماید.
این حمایت و هدایت است، حمایت و هدایتی که از آغاز مذاکرات تا به حال وجود داشته، حمایتی که از روز اول شامل حال تیم مذاکره و دولت بوده است، همان روز که رهبری فرمود به دشمن اعتماد نداشته و به مذاکرات خوشبین نیستند خاکریزهای ایران در میدان مذاکره کیلومترها پیش رفت؛ چون این باعث جلب توجه دشمنان شد آن هم در حالی که رهبری از مذاکره کنندگان به عنوان فرزندان انقلاب حمایت صریح به عمل آوردند؛ حالا هم حکایت همین است، برجام است که باید به عنوان نقشه جامع راه بین ایران و 1+5 بی تنازل و بدون خلف وعده اجرا شود، فرامین رهبری راه بر سوء استفاده رقبا در فرآیند اجرای برجام می بندد، اگر برجام بد بود که لازم نبود از اجرای آن با دستورهای دقیق و روشن صیانت شود.
برجام البته همه آمال و آرزوهای ملت ایران نیست، اما سند حقانیت، انعطاف و منطق ملت ایران است. ایرانیان در مذاکرات اخیر راهبرد به نتیجه رسیدن اما نه به هر قیمتی را در دستور کار داشته اند و امروز بخش مهمی از خواسته هایشان و بالاتر از آن صلح دوستی و اعتماد به نفس این ملت در این سند متجلی است و همین هاست که برجام را به گوهر درایت و ایستادگی ملت تبدیل کرده است؛ امروز عمل انقلابی صیانت از امید و اجرای برجام و هوشیاری در مقابل دشمنان و بدخواهان خارجی است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
inhnews
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۳
inhnews
0
0
inhnews این حجم عظیم بی انصافی درباره برجام واقعا عجیب است . ایستادگی منطقی روحانی ستودنی است .
نام:
ایمیل:
* نظر: