شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - May 30 2020
کد خبر: ۱۲۱۳۷
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۴
رییس‌جمهور نیجریه هفته‌ی آینده به تهران سفر خواهد کرد.

رییس‌جمهور نیجریه به منظور شرکت در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز به همراه هیاتی سیاسی و اقتصادی به تهران سفر خواهد کرد.

محمدو بوهاری در فروردین ماه سال جاری به عنوان رییس‌جمهور جدید نیجریه انتخاب شد.

بر اساس این گزارش قرار است رییس‌جمهور گینه استوایی نیز برای شرکت در این اجلاس به تهران بیاید .

کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می‌روند.

هلند، نروژ، عراق، عمان و پرو نیز اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح هستند.

مدیر امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت ایران در گفت‌وگویی با رسانه‌ها از حضور سران ٦ کشور عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز و یک رییس‌جمهوری از کشورهای دوست غیر عضو مجمع در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز خبر داده است.

سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در دوم آذرماه در تهران در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد.

تهران در حالی خود را برای برگزاری سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز و هفدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز آماده می‌کند که تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم، ایران به عنوان موسس این مجمع چندان نقشی در آن نداشت و تنها به عنوان یک عضو اصلی در آن فعالیت می‌کرد اینک اما ایران علاوه برای این که سمت دبیرکلی این مجمع را در اختیار دارد میزبان سومین نشست سران نیز است.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: