شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - May 30 2020
کد خبر: ۱۲۱۵۲
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۴
وزیر صنعت و انرژی قطر گفت که کشورش از لغو تحریم های ایران و بازگشت دوباره تهران به جامعه تجارت جهانی استقبال می کند.
محمد بن صالح الساده، امروز (جمعه) در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد گفت: قطر از مجمع کشورهای صادر کننده گاز (جی یی سی اف) که دبیرخانه دائمی آن نیز در دوحه واقع شده همه جانبه و از هر لحاظ حمایت می کند.
وی، اجلاس تهران را به دلیل برگزاری هفدهمین نشست عادی وزارتی و نشست فوق العاده مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف) و همچنین نشست سران آن، بسیار مهم دانست و گفت: قطر از فعالیت ها و ارتقای جایگاه جی یی سی اف حمایت می کند زیرا این مجمع برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان ارزش افزوده بالایی دارد.
وزیر صنعت و انرژی قطر افزود: مجمع کشورهای صادرکننده گاز همه تلاش خود را به کار می گیرد تا به جهانیان این پیام را بدهد که گاز طبیعی یکی از منابع انرژی پاک به اندازه کافی در دسترس است و نه تنها به امنیت انرژی جهان بلکه به بهبود شرایط زیست محیطی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک شایانی می کند.

** بازار گاز با مازاد عرضه روبروست
وزیر صنعت انرژی و قطر با اشاره به اینکه هم اکنون بازارهای جهانی گاز به دلیل عرضه اضافی گاز طبیعی با مازاد عرضه روبروست، گفت: با این حال تقاضا برای این سوخت پاک نیز در حال افزایش است.
الساده با اشاره به پر رنگ شدن نقش گاز طبیعی در سبد انرژی جهان، گفت: علاوه بر رشد روز افزون مصرف گاز طبیعی در نیروگاه های برق، مصرف این سوخت پاک در دیگر بازارها و صنایع از جمله صنعت حمل و نقل نیز رو به افزایش است.
وی تاکید کرد: فکر می کنیم که مصرف گاز طبیعی در آینده افزایش می یابد و با توجه به وجود منابع گازی در دسترس و اهمیت مسائل زیست محیطی، به دنبال تشویق جهانیان به مصرف بیشتر از این سوخت پاک هستیم.
وزیر صنعت و انرژی قطر در پاسخ به پرسشی درباره لغو تحریم های ایران نیز گفت: هر کشوری دارای حق حاکمیت است و می تواند از منابع طبیعی خود برای مناف دولت و ملت خود برداشت کند.
وی افزود: دولت قطر به طور رسمی از لغو تحریمها و بازگشت ایران به بازارهای جهانی کمک می کند و من فکر می کنم فرصت های خوبی پیش روی ایران برای همکاری با جامعه جهانی بویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد.
بیژن زنگنه وزیر نفت، ریاست نشست وزارتی فوق العاده مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف) را برعهده خواهد داشت و ریاست هفدمین نشست عادی مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیز بر عهده امانوئل ایبه کاچیکوو است که به تازگی به عنوان وزیر نفت نیجریه برگزیده شد.
کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، امارات، ١٢عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح هستند.
روسای جمهوری آذربایجان و ترکمنستان به عنوان میهمانان و روسای جمهوری روسیه، بولیوی، گینه استوایی، نیجریه، ونزوئلا، عراق و نخست وزیر الجزایر در سومین اجلاس سران گازی مجمع کشورهای صادرکننده گاز که دوم آذرماه در سالن اجلاس سران برگزار می شود حضور پیدا می کنند.
کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.
سومین اجلاس سران، هفدهمین نشست عادی وزارتی، نشست فوق العاده وزارتی و چهارمین نشست گروه عالیرتبه و بیست و چهارمین نشست کمیته اجرایی مجمع کشورهای صادرکننده گاز از ٢٩ آبانماه تا دوم آذرماه امسال در تهران برگزار می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: