دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
کد خبر: ۱۲۱۷۳
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۴
آنچه مسلم است اینکه استراتژیستهای ارشد آمریکایی ازجمله کیسینجر و برژینسکی هر دو نسبت به قدرت روز افزون کشورمان و عدم توانایی خوددر تقابل با تهران واقف شده اند. از این رو نسخه هر دوی آنها برای جمهوریخواهان و دموکراتها در قبال توافق هسته ای مشخص و یکسان است. این نسخه "حفظ توافق هسته ای " در سایه تعامل با ایران است، ایرانی که روز به روز در منطقه و جهان نسبت به قبل قدرتمندتر می شود.

هنری کسینجر به عنوان یکی از مشهور ترین استراتژیست های حوزه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا مورد شناسایی نظام بین الملل قرار گرفته است. کسینجر که دکترین وی در سیاست خارجی آمریکا (مخصوصا در دوران نیکسون) معروف است، هم اکنون نیز در کسوت یک تئوریسین برجسته در حوزه دیپلماسی این کشور ایفای نقش می کند.

به گزارش گروه ترجمه و تحلیل پایگاه خبری امید هسته ای، توصیه اخیر کیسینجر به نامزدهای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در خصوص برهم زدن توافق هسته ای با ایران و بیان این مسئله در مبارزات انتخاباتی هشدار داده و از ایران به عنوان قدرتی اقتصادی و سیاسی در منطقه نام برده که ایالات متحده چاره ای جز تعامل با آن ندارد.

این اظهارات ازسوی فردی مطرح می شود که سابقه طولانی تقابل با جمهوری اسلامی ایران را در ادوار مختلف در کارنامه خود دارد. از سوی دیگر محاسبات هنری کیسینجر در حوزه روابط بین الملل بر اساس اصول رئالیستی و واقع گرایانه صورت می گیرد. از این رو در ماورای اظهارات کیسینجر نوعی واقع گرایی نهفته است. او با محاسبات عینی خود به این نتیجه رسیده است که تقابل با تهران در حوزه مسائل هسته ای و سیاسی و اقتصادی چیزی جز ضرر برای واشنگتن نداشته است.

طی ماه های اخیر نامزدهای حزب جمهوری خواه مواضع ضد و نقیضی در خصوص توافق هسته ای با ایران داشته اند. در این میان متناقض ترین مواضع را جب بوش و دونالد ترامپ داشته اند. این دو نامزد حزب جمهوریخواه اعلام کرده اند که مسیر تغییر توافق و حتی نقض آن را از نخستین روز حضور در کاخ سفید پیگیری خواهند کرد. البته ترامپ در جای دیگر اعلام کرده است که وی مرد قرار دادهاست! و در توافق هسته ای نیز خللی ایجاد نخواهد کرد.این قاعده در خصوص جب بوش برادر جرج واکر بوش رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا نیز صادق است. جب بوش نیز در این خصوص مواضعی سینوسی و غیر یکنواخت داشته است.

به گزارش  پایگاه خبری امید هسته ای،آنچه مسلم است اینکه نامزدهای حزب جمهوریخواه ایالات متحده آمریکا خود نیز نسبت به هزینه های بر هم زدن توافق هسته ای با ایران آگاه هستند. از این رو هر اندازه احتمال حضور یک نامزد انتخاباتی در مراحل پایانی انتخابات بیشتر می شود، مواضع وی نیز در قبال توافق هسته ای با ایران محتاطانه تر می شود. غیر از کسینجر، زبگنیو برژینسکی مشاور امنیت ملی جیمی کارتر و یکی دیگر از استراتژیست های کهنه کار آمریکایی تاکید کرده است که تعامل با جمهوری اسلامی ایران و تعامل هسته ای با ایران تنها راه پیش روی آمریکاست و اگر سیاستمداران آمریکایی و دولتهای این کشور در شناسایی ایران قدرتمند و تعامل با آن تعلل ورزند، هزینه های استراتژیک و تاکتیکی زیادی متوجه آنها خواهد بود.

حتی برژینسکی در دوران ریاست جمهوری بوش پسر (دورانی که نومحافظه کاران در قدرت حضور داشتند ) بارها عنوان کرده بود که تقابل با جمهوری اسلامی ایران بر سر پرونده هسته ای نتیجه ای جز ضرر برای ایالات متحده آمریکا و متحدانش نخواهد داشت. برژینسکی این خط مشی را در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نیز ادامه داد. او صراحتا از طرح مطالعات ادعایی علیه پرونده هسته ای ایران و تاکید مقامات آمریکایی و اروپایی مبنی بر تمایل ایران برای دستیابی به بمب هسته ای به عنوان یک حقه بازی هسته ای نام برده است.برژینسکی در این خصوص می گوید :

برژینسکی در فصل بهار امسال و در آستانه مذاکرات فروردین ماه در شهر لوزان سوئیس که مقدمه ای برای توافق نهایی در وین بود خطاب به جمهوریخواهان مخالف توافق هسته ای با ایران گفته بود : " جایگزین توافق با ایران در واقع خودزنی است و نتانیاهو تنها با انتقاد از توافق خود را بی‌اعتبار می‌کند.آنچه در لوزان گذشت در مجموع خوب بود.فکر می‌کنم جایگزین عدم توافق بسیار بدتر است.جایگزین توافق، یک انفجار منطقه‌ای گسترده با پیامدهای کاملاً غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود. جمهوری‌خواهان در حالی از توافق انتقاد می‌کنند که هیچ جایگزین بهتری ارائه نمی‌دهند."

آنچه مسلم است اینکه استراتژیستهای ارشد آمریکایی ازجمله کیسینجر و برژینسکی هر دو نسبت به قدرت روز افزون کشورمان و عدم توانایی خوددر تقابل با تهران واقف شده اند. از این رو نسخه هر دوی آنها برای جمهوریخواهان و دموکراتها در قبال توافق هسته ای مشخص و یکسان است. این نسخه "حفظ توافق هسته ای " در سایه تعامل با ایران است، ایرانی که روز به روز در منطقه و جهان نسبت به قبل قدرتمندتر می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: