جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - July 10 2020
کد خبر: ۱۲۳۰۱
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۷
آنچه مسلم است اینکه اصلی ترین وظیفه فدریکا موگرینی و تروییکای اروپایی در برهه فعلی پرهیز از سیاسی کاری و تزریق ابهام در مسیر حل و فصل پی ام دی است. به عبارت بهتر، تروییکای اروپایی باید وضعیتی که هم اکنون در آن قرار گرفته اند را درک کنند. در صورتی که این درک ایجاد نشود و یا تروییکا به مانند برخی مقامات آژانس تحت تاثیر لابی گری های سیاسی خارج از گود این سازمان بین المللی قرار گیرند، معادله بر هم خواهد خورد.
همان گونه که طی روزهای اخیر بارها مسئولین کشورمان تاکید کرده اند، بسته شدن پرونده پی ام دی پیش شرط اجرای برجام است. بدیهی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی و اعضای 1+5 هر دو هم اکنون در  مقابل آزمون بزرگی قرار گرفته اند. آزمونی که از یوکیو آمانو گرفته تا فدریکا موگرینی مسئول هماهنگی اعضای 1+5 در معرض آن قرار دارند. آزمون حل و فصل موضوع پی ام دی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بسیار تعیین کننده و فصل مهمی در گذار به دوران پسابرجام محسوب می شود.

به گزارش گروه تحلیل و ترجمه امیدهسته ای، در این میان نقش و رویکرد تروییکای اروپایی در قبال پی ام دی نیز نقشی تعیین کننده خواهد بود. نقشی که اگر سه کشور آلمان،انگلیس و فرانسه بنا به هر دلیلی نخواسته یا بتوانند از پس آن برآیند، شاهد توقف اجرایی شدن برجام خواهیم شد.

بدیهی است که در این میان فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دقیقا به مانند یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نقش مستقیمی در این معادله ایفا خواهد کرد. هماهنگ سازی مواضع تروییکای اروپایی و دیگر اعضای 1+5 با یکدیگر بر سر نحوه مواجهه با موضوع پی ام دی و گزارش آژانس وظیفه ای است که بر عهده موگرینی قرار دارد. در جریان مذاکرات هسته ای ایران و اعضای 1+5 از لوزان تا وین، فدریکا موگرینی نقش پررنگی بر عهده داشت. نقشی که در آن زمان موگرینی به صورت نسبی توانست از عهده آن بر آید. با این حال هم اکنون در زمانی ما بین جمع بندی مشترک مذاکرات و اجرایی شدن برجام قرار داریم.در این مرحله حساس، حل و فصل مطالعات ادعایی در خصوص برنامه هسته ای ایران در گذشته و حال پیش شرط گذار به وضعیت جدید است.

آنچه مسلم است اینکه اصلی ترین وظیفه  فدریکا موگرینی و تروییکای اروپایی  در برهه فعلی پرهیز از سیاسی کاری و تزریق ابهام در مسیر حل و فصل پی ام دی است. به عبارت بهتر، تروییکای اروپایی باید وضعیتی که هم اکنون در آن قرار گرفته اند را درک کنند. در صورتی که این درک ایجاد نشود و یا تروییکا به مانند برخی مقامات آژانس  تحت تاثیر لابی گری های سیاسی خارج از گود این سازمان بین المللی قرار گیرند، معادله بر هم خواهد خورد. بدیهی است که موگرینی در تنظیم مواضع اعضای 1+5 خود نیز باید نسبت به  به این موضوع حساس باشد. مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال پی ام دی و ادعاهای مطرح شده در خصوص ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای خود کاملا مشخص و شفاف است. بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران هرگز به سمت انحراف از فعالیتهای هسته ای صلح آمیز نرفته و نمی رود. این موضوع حتی در گزارش های رسمی آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بارها مورد تاکید قرار گرفته است. با این حال استفاده از برخی تعابیر پارادوکسیکال و متناقض در بخشهایی از گزارش های آژانس نشان دهنده غلبه رویکرد سیاسی بر منطق حقوقی در برخی موارد است.

در نهایت اینکه تروییکای اروپایی و دیگر اعضای 1+5 هم اکنون در مرحله ای حساس تر از مذاکرات هسته ای وین یا لوزان قرار دارند. گذار از وضعیت موجود و طی شدن روال اجرایی شدن توافق هسته ای صورت گرفته میان ایران و اعضای 1+5 مشروط به اراده واقعی اعضای 1+5 وآژانس بین المللی انرژی اتمی است. بسته شدن پرونده پی ام دی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی موضوعی است که بارها توسط مقامات رسمی کشورمان مورد توجه قرار گرفته است. بدیهی است که جمهوری اسلامی ایران مانور مطالعات ادعایی در خصوص فعالیت های هسته ای صلح آمیز خود را بیش از این نخواهد پذیرفت چنانچه تا کنون نیز این موارد ادعایی و نادرست را نپذیرفته است. آیا تروییکای اروپایی و دیگر اعضای 1+5 و افرادی مانند آمانو و موگرینی قادر خواهند بود این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند ؟
نام:
ایمیل:
* نظر: