سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
کد خبر: ۱۲۳۲۹
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۷
وزیرانرژی آمریکا با تاکید براینکه درحال حاضر فعالیت های نگران زایی مرتبط با سلاح هسته ای یا فعالیت هایی درچرخه سوخت مغایر با الزامات توافق هسته ای درفعالیت های ایران مشاهده نمی شود، گفت: درماه ژانویه با تایید اقدامات هسته ای ایران توسط آژانس تحریم های هسته ای تخفیف می یابد.
«ارنست مونیز» درگفت وگو با «CNN» افزود : درماه ژانویه زمانی که آژانس تایید کند که ایران تمام تعهدات خود را انجام داده که البته تعهدات والزامات سختی هم است در آن روز تعهد ما برداشتن تحریم های هسته ای است و باید تاکید کنم که تحریم های هسته ای و نه تحریم هایی که درارتباط با مسائل دیگر اعمال شده است.
وزیر انرژی آمریکا ادامه داد: قرارداد ما این است که آنها برنامه هسته ای خود را به میزان قابل توجهی محدود کنند ودرمقابل تحریم های هسته ای تخفیف می یابد.
وی توسعه ندادن برخی فناوری های مشخص شده درگزارش آژانس به عنوان فناوری های مرتبط با سلاح هسته ای را از جمله محدودیت های جدید دانست که ایران باید از آنها تبعیت کند.
مونیز درپاسخ به این پرسش سی ان ان مبنی بر اینکه «آیا موافق هستید گزارش آژانس متضمن این نتیجه گیری است که ایران مواد هسته ای را به سمت ساخت سلاح منحرف نکرده است؟»، گفت : گزارش آژانس موید چیزی بود که ما همواره می گفتیم و آژانس هم قبلا گفته بود مبنی بر اینکه ایران تا سال 2003 برنامه سامانمندی برای بررسی فناوری های تسلیحاتی هسته ای داشته و برخی فعالیت های پراکنده را تا سال 2009 حفظ کرده بود.
او ادامه داد : گزارش آژانس همچنین می گوید که شواهدی ازچنین فعالیت هایی در حال حاضر درخصوص فعالیت های نگران زایی مرتبط با سلاح هسته ای یا فعالیت هایی در چرخه سوخت مغایر با الزامات توافق هسته ای وجود ندارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: