چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - March 03 2021
کد خبر: ۱۲۳۳۹
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۳
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با مثبت خواندن گزارش آمانو در خصوص برنامه هسته‌ای کشورمان گفت: آژانس در این گزارش به حقانیت ایران اعتراف کرده است.

کاظم جلالی در آیین افتتاح نمایشگاه دستاوردهای هسته‌ای کشور در دانشگاه سمنان، با بیان اینکه آژانس در این گزارش اعتراف‌های بزرگی کرده، اظهار کرد: آژانس در این گزارش اعتراف کرده که ایران از 2003 تاکنون هیچگونه انحرافی در برنامه‌های هسته ای خود نداشته است اما یک سئوال بزرگ در این بین وجود دارد و آن اینکه چرا با وجود این عدم انحراف پرونده ایران به شورای امنیت رفته است.

نماینده مردم شاهرود و میامی با بیان اینکه نقاط ضعفی در این گزارش وجود دارد، افزود: در این گزارش دوباره همان ادعای تکراری و بی اساس که ایران تا 2003 قصد حرکت به سمت استفاده غیر صلح آمیز و انحراف در برنامه های هسته ای خود داشته، تکرار شده است.

شورای امنیت پاسخ دهد چرا با وجود عدم انحراف، پرونده ایران به شورا رفت

جلالی با بیان اینکه سازمان ملل باید پاسخ دهد که چرا پرونده کشور ما با وجود عدم انحراف ایران، به شورای امنیت رفته، خاطرنشان کرد: دنیا باید در قبال این همه قطعنامه ها و تحریم ها که در حق مردم ایران به ناحق روا داشته پاسخ بگوید.

وی با بیان اینکه نهادهای بین المللی و تخصصی نظیر آژانس نباید به حوزه های سیاسی وارد می شدند،افزود: با وجود نقائصی که گزارش آمانو دارد اما می توان ارزیابی مثبتی از این گزارش داشت.

سخنگوی کمیسیون امنیت خارجی مجلس، ادامه داد: با صدور این گزارش 1+5 موظف است که پرونده ایران را از شورای حکام و شورای امنیت خارج و در مسیر قانونی قرار دهد تا برجام با قوت به پیش برود.

برجام مکمل صنعت هسته ای در ایران است نه ناقض آن

رئیس مرکز پژوهش های مجلس از مسیر برجام به عنوان مکمل تکنولوژی و دانش هسته ای کشور یاد کرد و گفت: این مهم با هدایت‌های حکیمانه مقام معظم رهبری، تدابیر خوب دولت یازدهم و تلاش های طاقت فرسای تیم هسته ای کشورمان به دست آمد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه برجام ناقض برخورداری ایران از صنعت هسته ای نیست، اضافه کرد: این روند در حقیقت مکمل پیشرفت های ایران در حوزه هسته ای است.

نماینده شاهرود با بیان اینکه دنیا امروز به توانمندی هسته ای ایران اعتراف کرده است، تصریح کرد: به فضل الهی و با تدابیر و تلاش مسئولان ارشد نظام، دانش هسته ای امروز در ایران به تثبیت رسیده است.

وی با بیان اینکه برخی ها در داخل تنها خود را معیار می دانند، اظهار کرد: هر کس نباید درباره اینکه آنچه مقام معظم رهبری در پرونده هسته ای تاکید فرمودند، محقق شده یا نه، اظهارنظر کند چرا که دستگاه مسئول در این خصوص که شورای امنیت ملی است، وجود دارد و این شورا در ارتباط با معظم له است.

ایران در یک موضع افتخارآمیز با 5+1 به گفتگو کرد

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه ایران اسلامی در یک موضع افتخارآمیز با 1+5 به گفت‌وگو نشست، افزود: متاسفانه برخی ها به دلیل کم اطلاعی و یا از روی غرض می خواهند این دستاورد بزرگ که متعلق به نظام است را نادیده بگیرند.

وی با بیان اینکه مذاکرات به صورت دقیق پیش رفت، گفت: بحث برجام هم با دقت در مجلس بررسی شد و اختلاف نظرهای جدی بین نمایندگان وجود داشت اما در نهایت به تصویب رسید.

برخی ها می خواهند امید را از ملت بگیرند

وی با بیان اینکه ایران در موقعیت بسیار ویژه و مقتدرانه ای است، اضافه کرد: همین که 6 قدرت بزرگ دنیا در یک سوی میز مذاکره با ایران می ایستند حکایت از اقتدار نظام اسلامی دارد.

جلالی با بیان اینکه متاسفانه برخی ها سارق امیدند، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی ها در داخل می خواهند امید را از ملت بگیرند در حالی که ایران اسلامی پیشرفت های امیدبخش بسیاری در عرصه های مختلف و از جمله هسته ای داشته است.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: