چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
گزارش امیدهسته ای از «نمک سبز» تا «PMD»؛
کد خبر: ۱۲۳۴۴
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸
پس از به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای ۱+۵، جهان در انتظار اجرای این توافق است اما مطرح شدن مواردی همچون پی ام دی موجب شد که اما و اگرهایی در این رابطه مطرح شود و اجرای آن به تائید آژانس بین المللی انرژی اتمی موکل شود. حال گزارش جدید آژانس تقریبا منتشر شده و همانند گزارش های قبلی صلح آمیز بودن فعالیت ایران مشخص شده اما گویا خصومت ورزی کشورهای غربی با ایران همچنان ادامه دارد و پی ام دی فقط یکی از موانع موجود بوده است.
وحید حسینی: گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره «مطالعات ادعایی» (پی ام دی) بار دیگر بر صلح آمیز بودن فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران تاکید کرد و اگر کشورهای غربی بر تعهد خود مبنی بر داشتن حسن نیت در مسیر تعامل با ایران پایبند باشند اکنون باید منتظر آغاز اجرای برجام ماند.

به گزارش پایگاه خبری امیدهسته ای، پس از به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای ۱+۵، جهان در انتظار اجرای این توافق است اما مطرح شدن مواردی همچون پی ام دی موجب شد که اما و اگرهایی در این رابطه مطرح شود و اجرای آن به تائید آژانس بین المللی انرژی اتمی موکل شود. حال گزارش جدید آژانس تقریبا منتشر شده و همانند گزارش های قبلی صلح آمیز بودن فعالیت ایران مشخص شده اما گویا خصومت ورزی کشورهای غربی با ایران همچنان ادامه دارد و پی ام دی فقط یکی از موانع موجود بوده است. 

هر چند از همان ابتدای مطرح شدن موضوع پی ام دی در مذاکرات برجام مشخص بود که این اقدام غرب برای سنگ اندازی در مسیر مذاکرات است اما ایران برای نشان دادن حسن نیت خود و اثبات چندباره صلح آمیز بودن فعالیت هسته ایش همکاری هایی را با آژانس در این رابطه انجام داد، دسترسى هاى  متعددى به این نهاد داده شد و به سوالات گوناگونى نیز پاسخ گفته شد.

ازجمله دوبار از مکان مورد ادعاى آژانس در رابطه با ادعاى ساخت اتاقک تست بمب، یعنى پارچین، بازدید شد و در پاراگراف ۵۰ گزارش ۸ نوامبر ۲۰۱۱ آژانس نیز اشاره شد که طى این بازدیدها، سندى برای این ادعاها یافت نشده است. با این وجود، یکى از توافقات انجام شده در دل برجام این شده که آژانس و ایران طى یک نقشه راه موسوم به ۱RCPPOI همه موضوعات را حل و فصل کنند و تهران نیز برای اثبات همکاری خود درخواست هاى آژانس درباره پی ام دی ازجمله یک بازدید و نمونه بردارى از محل مورد ادعا در پارچین را پذیرفت و حتى«یوکیو آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، طى سفرى به تهران، از منطقه نظامى پارچین نیز بازدید کرد. آمانو در همه گزارش هایى که پس از اجرایى شدن «نقشه راه» منتشر کرده، تصریح کرده که ایران به صورت کامل درباره این نقشه راه همکارى کرده و فعالیت هاى مقرر در نقشه راه براى دوره منتهى به ۱۵ اکتبر ۲۰۱۵ میلادى طبق برنامه تکمیل شده اند.

بر اساس برنامه ریزى انجام شده، مدیرکل آژانس باید تا ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) گزارش نهایى خود را درباره موضوع پی ام دی منتشر کند. با توجه به این که اکنون دیگر براى آژانس هیچ سؤال نپرسیده و بازدید و نمونه بردارى انجام نشده اى وجود ندارد، انتظار معقول و طبیعى این است که تکلیف پرونده پی ام دی و مطالعات ادعایى در شورای حکام آژانس انرژی اتمی روشن شود.

پی ام دی چیست؟

پی ام دی یا آنچه که آن را «مطالعات ادعایى» می داند، مجموعه اى از اتهامات کشورهاى غربى و عمدتا آمریکا، نسبت به وجوه تسلیحاتى برنامه اتمى جمهورى اسلامى است که براى اولین بار طبق ادعاى آمریکایى ها از کامپیوتر شخصى یکى از کارمندان فرارى سابق ایران به دست آمد.

آژانس بر پایه یک سرى اسناد جعلى که خود زمانى صراحتا آن ها را مطالعات ادعایى مى خواند، ایران را متهم کرد که بین سال هاى ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ پروژه اى تحقیقاتى در مورد سلاح هاى هسته اى تحت عنوان نمک سبز(Green Salt) انجام داده است. این اسناد به قدرى بى پایه بود که محمد البرادعى مدیرکل پیشین آژانس على رغم فشارهاى فراوان حاضر نبود شرح آن ها را در گزارش رسمى آژانس بگنجاند و سرانجام پس از کنار رفتن  وى، یوکیو آمانو طى ضمیمه گزارش GOV/۲۰۱۱/۶۵ شرحى درباره این اسناد ادعایى منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری امیدهسته ای، مطالعه در مورد تمامی فناوری‌های دومنظوره در ایران تنها برای مقاصد صلح‌آمیز و یا متعارف بوده است. ثانیاً مطالعه در خصوص چنین فناوری‌هایی در کشورهای دیگر نیز معمول است و انجام می‌شود، مهم این است که مواد هسته‌ای به‌سمت مقاصد غیر صلح‌آمیز منحرف نشوند و در واقع وظیفه اصلی آژانس نیز تأیید عدم انحراف است.

انتظار برای اجرای برجام

همانطور که عنوان شد انتظار می رود در تاریخ ۲۴ آذر با توجه به گزارش اخیر آمانو، شورای حکام آژانس رای به تمام شدن داستان پی ام دی و آغاز اجرای برجام بدهد.

در همین رابطه سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه،  در واکنش به گزارش جدید مدیرکل آژانس پیرامون ارزیابی نهایی درباره مسایل گذشته موسوم به پی‌ام‌دی گفت: گزارش ارزیابی نهایی آژانس درباره مسایل گذشته نشان می‌دهد که هیچ نشانه‌ای از یک برنامه نظامی هسته‌ای و یا انحراف مواد هسته‌ای در ایران پیدا نشده و صلح‌آمیز بودن برنامه ایران اثبات شده است. حالا نوبت ۱+۵ است که موضوع را در شورای حکام ببندند.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در جواب به این سؤال که آژانس ادعا کرده قبل از سال ۲۰۰۳ فعالیت‌های اندکی در رابطه با بعضی فناوری‌های با کاربرد دوگانه مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای در ایران انجام شده است، گفت: شاید تنها نکته قابل تأمل در گزارش آژانس همین اشاره به مطالعه در رابطه با برخی فناوری‌های دومنظوره باشد؛ اولاً باید گفت که مطالعه در مورد تمامی فناوری‌های دومنظوره در ایران تنها برای مقاصد صلح‌آمیز و یا متعارف بوده است. ثانیاً مطالعه در خصوص چنین فناوری‌هایی در کشورهای دیگر نیز معمول است و انجام می‌شود، مهم این است که مواد هسته‌ای به‌سمت مقاصد غیر صلح‌آمیز منحرف نشوند و در واقع وظیفه اصلی آژانس نیز تأیید عدم انحراف است.

برجام اجرایی می شود

در این میان مقامات آمریکایی نیز اظهاراتی داشته اند که موجب می شود نسبت به حسن نیت واشنگتن در عمل به تعهدات خود در اجرای برجام شک و تردید بوجود بیاید زیرا از یک طرف وزیر انرژی آمریکا از نزدیک شدن روز اجرای برجام سخن می گوید و از سوی دیگر کاخ سفید موضعی دیگر در این رابطه اتخاذ می کند.

«ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا، که در مذاکرات هسته ای حضور داشت  در مصاحبه با سی‌ان‌ان گزارش اخیر آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را بررسی کرد و گفت که با تأیید این گزارش، روز اجراء در ماه ژانویه (دی ماه) فرا خواهد رسید.
روز اجرا از اصطلاحاتی است که پس از توافق وین رایج شد و به روزی اشاره دارد که آژانس، بر اجرای تعهدات برجامی ایران در قبال تأسیسات هسته‌ای اراک، نطنز و فردو مهر تأیید بزند. مونیز به دیگر ابعاد گزارش آمانو هم پرداخت و گفت بر اساس مندرجات این گزارش، دیگر هیچ اثری از «برنامه ساختارمند» و یا «اقدامات نگران‌کننده» در برنامه هسته‌ای ایران دیده نمی‌شود.

ارنست مونیز گفت که آینده به کسانی تعلق دارد که جهان را می‌سازند و نه آنهایی که تباهی به بار می‌آورند. اما در برابر این اظهارات مونیز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «نباید به دولت ایران به عنوان دولتی قابل اعتماد نگاه شود، آنها قابل اعتماد نیستند و به همین علت بود که برای کسب اطمینان از ساخته نشدن بمب در این کشور، با آنها توافقنامه امضا کردیم».

البته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خود نیز می داند که این بی اعتمادی با شدت بیشتر حتی، در میان ایرانیان نیز موجود است و ایرانیان می دانند که آمریکا در حال حاضر به دلایل متعدد مجبور به توافق هسته ای و خروج از بحران خود ساخته شده است. 

همانطور که اشاره شد موضوع پی ام دی را باید تقریبا تمام شده تلقی کرد اما آیا تاریخ 24 آذر به معنای واقعی کلمه روز پایان خصومت غرب با ایران در خصوص پرونده هسته ای خواهد بود؟ البته چنین به نظر نمی آید و خصومت و دشمنی آمریکا به قوت خود باقی است، اما در این مرحله مقاومت و تدبیر ایرانیان راه یک توافق و فائق آمدن بر مشکلات ساختگی را در زمینه هسته ای پیش روی آن ها قرار داده است. 
نام:
ایمیل:
* نظر: