شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - May 30 2020
کد خبر: ۱۲۳۸۰
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۳
نشست وزیران امور خارجه و مقام های عالی شرکت کننده در کنفرانس معروف به قلب آسیا-روند استانبول با محوریت کمک به حل مسائل افغانستان صبح چهارشنبه با سخنرانی نخست وزیر پاکستان به عنوان مهمان این کنفرانس رسما آغاز شد.
ا، 'محمد نواز شریف' نخست وزیر پاکستان و 'اشرف غنی' رییس جمهوری افغانستان سخنرانان مراسم افتتاحیه این نشست هستند و 'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز دومین سخنران پس از مراسم افتتاحیه کنفرانس خواهد بود.
ظریف عصر روز گذشته (سه شنبه) وارد اسلام آباد شد در نخستین ساعات حضور خود در پایتخت پاکستان، به ترتیب با 'سراج الدین اصل اف' وزیر امور خارجه تاجیکستان، 'سرتاج عزیز' مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی و 'صلاح الدین ربانی' وزیر امور خارجه افغانستان دیدار کرد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به پایتخت پاکستان افراط گرایی و تروریسم را خطر و تهدید اصلی برای منطقه دانست و گفت: در کنفرانس 'قلب آسیا' در اسلام آباد مطالبی را در خصوص ضرورت مبارزه با تروریسم و افراط گرایی مطرح خواهیم کرد.
کنفرانس دو روزه 'قلب آسیا' از روز سه شنبه باهدف گسترش همکاری ها برای کمک به حل مسایل و بهبود اوضاع امنیتی افغانستان، با حضور نمایندگان بیش از 40 کشور عضو و حمایت کننده این کنفرانس و بیش از 10 نهاد بین المللی و منطقه ای آغاز بکار کرد و بخش اصلی این کنفرانس در سطح وزیران امور خارجه، امروز (چهارشنبه) با سخنرانی 'محمد نواز شریف' نخست وزیر پاکستان و 'اشرف غنی' رییس جمهوری افغانستان، رسما آغاز بکار کرد.
ظریف قرار است ضمن سخنرانی در این کنفرانس و اعلام مواضع و راهکارهای جمهوری اسلامی ایران برای تقویت صلح و ثبات در قلب آسیا به ویژه افغانستان، در حاشیه این کنفرانس با اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان و 'وانگ یی' و خانم 'سوشما سواراج' همتایان چینی و هندی خود نیز دیدار کند.
وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، چین، افغانستان، پاکستان، هند، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان از جمله وزیران امور خارجه شرکت کننده در این کنفرانس خواهند بود.
از روسیه، زمیر کابل اف نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان و از آمریکا نیز یکی از معاونان وزیر امور خارجه این کشور در کنفرانس قلب آسیا شرکت خواهند کرد.
چهارده کشور عضو قلب آسیا شامل جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، پاکستان، چین، روسیه، هند، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، عربستان سعودی و امارات متحده عربی است.
همچنین فهرست کشورهای حامی قلب آسیا شامل آمریکا، استرالیا، کانادا، دانمارک، مصر، فرانسه، فنلاند، آلمان، عراق، ایتالیا، ژاپن، نروژ، لهستان، اسپانیا، سوئد و انگلیس است.
نخستین کنفرانس قلب آسیا در سطح وزیران خارجه، در سال 2011 به میزبانی استانبول برگزار شد. نشست های بعدی به ترتیب به میزبانی افغانستان، قزاقستان و چین در سال های 2012 تا 2014 برگزار شد.
از آنجا که ترکیه یکی از مبتکران برگزاری کنفرانس قلب آسیا است، نام این کنفرانس به 'قلب آسیا-روند استانبول' معروف شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: