جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - February 26 2021
کد خبر: ۱۲۵۲۴
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۰
دولت اوباما که بر حمایت از تجارت بین المللی با ایران تاکید دارد به این کشور اطمینان داده است که نگران قانون جدید آمریکا که محدودیت هایی در مورد صدور ویزا برای کسانی ایجاد می کند که به ایران می روند، نباشند.
روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی که بامداد دوشنبه در پایگاه اینترنتی این روزنامه قرار گرفت با درج این مطلب نوشت : مقامات ایران علنا شکایت کرده اند که مقررات جدید آمریکا به طور غیر منصفانه مسافرانی را هدف قرار خواهد داد که از ایران دیدار می کنند و می تواند علاقه به سرمایه گذاری در کشورشان را کاهش دهد. 
جان کری وزیر امورخارجه امریکا روز شنبه در نوشته ای به همتای ایرانی اش تضمین داده تغییرات بوجود آمده در ویزا که هفته گذشته به تصویب کنگره رسید فرصت های تجاری در ایران را تضعیف نکرده یا ناقض مفاد توافقنامه هسته ای بین قدرتهای جهان و تهران در ماه ژوئیه نیست.
کری گفت : دولت امریکا در صدد بررسی راه هایی برای تضمین عدم ممانعت غیر منصفانه از ورود کسانی است که از ایران دیدار کرده اند. 
وی به طور خاص به توانایی وزارت خارجه امریکا برای سرعت بخشیدن به تقاضای صدور ویزا و اوراق مسافرتی بلندمدت تر با ورود چند گانه استناد کرد.
وی همچنین گفت که کاخ سفید همچنین اختیار دارد افرادی را به طور بالقوه از قوانین مسافرتی جدید مستثنی کند. 
کری نوشت : من همچنین اطمینان دارم که تغییرات اخیر در الزامات صدور ویزا که به تصویب کنگره رسیده . به هیچ وجه ما را از اجابت تعهداتمان طبق توافق هسته ای بازنخواهد داشت. ما آنها را به اجرا خواهیم گذاشت تا با منافع تجاری مشروع ایران تداخل نکند. '
جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران روز جمعه در نیویورک گفت : این مقررات ویزا می تواند به منزله اعمال غیر رسمی تحریم باشد و توافق هسته ای را نقض کند. 
عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران روز یکشنبه گفت که این قانون با توافق هسته ای مغایرت دارد. 
طبق توافق هسته ای ، امریکا و اتحادیه اروپا با لغو اکثر تحریم های ایران موافقت کرده اند. مقامات امریکا گفته اند به عقیده آنها تهران می تواند تا ماه آینده گام های لازم را در این زمینه بردارد. 
وزارت خزانه داری امریکا متعاقبا مشورت هایش را با شرکت های تجاری بین المللی چه در داخل و چه در خارج آمریکا افزایش داده تا مشخص سازد چه نوع معاملات تجاری با ایران پس از اجرای توافق هسته ای قانونی خواهد بود. 
به گفته مقامات امریکا ، شرکت های اروپایی و آسیا برای نخستین بار در یک دهه اجازه خواهند یافت معاملاتی با اکثر بانک های و شرکت های تجاری ایران انجام دهند. این شرکت های خارجی عملا با هیچ محدودیتی در مورد خرید نفت و گاز ایران روبرو نخواهند شد. 
ظریف روز جمعه به مجله نیویورکر گفت : این مقررات ویزا قطعا بر وضعیت سیاسی در ایران تاثیر خواهد گذاشت . 
با این حال ، مخالفت کنگره با معامله با ایران و لغو تحریم ها شدید است. 
نام:
ایمیل:
* نظر: