چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - April 01 2020
کد خبر: ۱۲۶۱۷
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۵
سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: هر اقدامی خارج از توافقات برجام از سوی طرف مقابل با اقدام متقابل از سوی ایران مواجه خواهد شد.

حسین جابرانصاری در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در رابطه با نگرانی ایران از این که معاون وزیر خارجه آمریکا اعلام کره بازرسان آژانس که به ایران سفر خواهند کرد یا آمریکایی هستند یا تربیت شده آمریکا، گفت: این امر جدیدی نیست همواره موضوع در ارتباط با ملیت و تابعیت بازرسان مطح بوده ایران نیز به طور طبیعی نسبت به این امر حساسیت داشته و در مراحل برجام و توافقات نیز این مسائل مورد توجه بوده است.

هرگونه اقدامی خارج از توافقات برجام مورد قبول ایران نیست
وی افزود:‌ ما بر اساس برجام و تفاسیر توافقات اقدام خواهیم کرد و هرگونه اقدامی خارج از توافقات مورد قبول ایران نیست و در صورت ضرورت اقدام لازم از سوی ایران انجام می‌شود.

بازی قدرت درونی آمریکا مربوط به ما نیست
وی با بیان این که آنچه در رفتارهای مقامات آمریکایی در رسانه ها منتشر می‌شود نوعی جنگ سیاسی و رویارویی در بین جریان‌های داخلی آمریکاست و هر چه به انتخابات آمریکا نزدیک‌تر می‌شویم این رویارویی سنگین‌تر می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد: بازی قدرت درونی آمریکا مربوط به ما نیست و ما آنچه مربوط به منافع کشورمان است را بر اساس توافقات برجام انجام خواهیم داد.

در سومالی دستگیری در کار نبوده است
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در مورد خبر منتشر شده مبنی بر اینکه دو تبعه ایران در سومالی به اتهام ترویج تشیع بازداشت شده‌اند، اظهار کرد: دستگیری در کار نبوده است.

جابرانصاری اظهار کرد: سوء تفاهمی حاصل شده بود و نمایندگی ایران در سومالی از مقامات مسئول در این کشور خواسته که در این ارتباط توضیح بدهد و ما در حال بررسی این موضوع هستیم.

سخنان اردوغان با اهداف خاص سیاسی و در چارچوب مسائلی که در منطقه در جریان است انجام می‌شود
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که از او در مورد صحبت‌های روز گذشته اردوغان رئیس جمهور ترکیه که ایران را متهم به فرقه‌گرایی کرده است پرسید، گفت: این نخستین بار نیست که چنین ادبیاتی در مورد ایران به کار برده می‌شود و این موضوع با اهداف خاص سیاسی و در چارچوب مسائلی که در منطقه در جریان است انجام می‌شود. البته ما مسئول سخن دیگران نیستیم.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان در ادامه به تشریح سیاست‌های ایران در مورد سوریه و تحولات منطقه پرداخت و گفت: سیاست ایران در مورد سوریه و تحولات منطقه روشن و آشکار است و مبتنی بر سیاست‌های اصولی است که قبلاً اعلام کرده است.

جابر انصاری در ادامه به تشریح این سیاست‌ها پرداخت و گفت: نخستین اصل این است که حق مشروع و قانونی ملت سوریه برای تعیین سرنوشت و آینده‌شان در نظر گرفته شود.

وی همچنین به مخالفت جدی ایران با استفاده ابزاری از تروریسم و خشونت برای تحقق اهداف سیاسی از سوی برخی از کشورها اشاره کرد و گفت: در چارچوب این اصول روشن ایران حل بحران سوریه را پیگیری می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ابراز امیدواری کرد که با فهم مشترکی که بین ایران و کشورهای دیگر منطقه در ارتباط با مسائل و بحران‌های موجود ایجاد می‌شود امکان مدیریت وضعیت فعلی با کمترین هزینه فراهم شود.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: