دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
کد خبر: ۱۲۶۴۴
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۲
«ماری هارف» مشاور رسانه ای وزیر خارجه آمریکا در واکنش به انتقال اورانیوم غنی شده ایران به روسیه نوشت: ایران به لطف توافق هسته ای دیگر اورانیوم غنی شده کافی برای تولید سلاح هسته ای در اختیار ندارد.
مشاور ارشد «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در امور ارتباطات راهبردی در صفحه کاربری اش در توئیتر این پیام را در واکنش به اجرایی شدن عملیات نقل و انتقال اورانیوم غنی شده به خارج (روسیه) عنوان کرد.
ایران بارها اتهامات مقامات و رسانه های غربی مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح های هسته ای را بی اساس خوانده و رد کرده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز اواخر آذرماه در گزارش خود پرونده موسوم به 'پی ام دی (ابعاد احتمالی نظامی)' را در ارتباط با فعالیت های هسته ای ایران برای همیشه بست.
«حمید بعیدی نژاد» مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه، روز سه شنبه با انتشار یادداشتی از اجرایی شدن عملیات نقل و انتقال ذخایر اورانیوم به روسیه خبر داد.
وی طی یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: یکی از سخت ترین مفاد برجام در یکی از پیچیده ترین عملیات نقل و انتقال ذخایر اورانیوم از ایران به اجرا در آمد. اجرای این عملیات دست کم حاصل دو ماه کار شبانه روزی بود و اجرای این عملیات پیچیده د رهماهنگی با روسیه و قزاقستان صورت گرفت. 
«نروژ وجمهوری آذربایجان نیز در این عملیات مهم نقش داشتند. در این عملیات ایران حدود 9 تن ذخایر اضافی اورانیوم غنی شده و همچنین ضایعات مربوط به صفحات سوخت تولید شده خود را به کشور روسیه فروخت و بر اساس قیمت استاندارد بین المللی معادل آن از روسیه کیک زرد خریداری و وارد نمود. به اضافه بر اساس ترتیبات تفاهم شده صفحات نیمه ساخته سوخت هسته ای نیز در روسیه نگهداری و با اعلام نیاز ایران جهت تکمیل با وساطت آژانس بین المللی انرژی اتمی به کشورمان باز گردانده می شوند.»

*کری: یکی از مهم ترین گام های ایران در اجرای برجام برداشته شد
وزیر خارجه آمریکا نیز درباره عملیات انتقال ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به خارج از کشور (روسیه)، تاکید کرد: انتقال اورانیوم به خارج یکی از مهم ترین گام های برداشته شده از سوی تهران در چارچوب اجرای برجام است. 
جان کری در بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه این کشور منتشر شد، آورده است: اتحادیه اروپا و شرکای ما در گروه پنج به علاوه یک، پنج ماه پیش برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران را نهایی کردند و من بسیار به تیم مذاکره کننده خود به خاطر دستیابی به آنچه که واقعا یکی از دستاوردهای مهم ما در سال 2015 است می بالم؛ دستاوردی که اطمینان داد برنامه هسته ای ایران کاملا مسیری صلح آمیز را طی می کند. 
'با نزدیک شدن به روز اجرای توافق که یکی از نقاط عطف بعدی در برجام است، ما شاهد نشانه های مهمی در تایید پیشرفت اساسی در تکمیل تعهدات هسته ای ایران طبق برجام بوده ایم. 
روز اجرا زمانی فرا می رسد که آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کند ایران به همه تعهداتش عمل کرده است؛ تعهداتی که زمان فرار هسته ای برای دستیابی به مواد کافی هسته ای برای ساخت سلاح را از کمتر از 90 روز تا قبل از برجام به یک سال افزایش می دهد.'
وزیر خارجه آمریکا افزود: یکی از مهم ترین گام های برداشته شده از سوی ایران درعمل به تعهداتش، با انتقال بیش از 25 هزار پوند از اورانیوم غنی شده با غلظت پایین اتفاق افتاد که شامل حذف همه مواد هسته ای غنی شده تا سطح 20 درصد بود که تاکنون در قالب صفحات سوخت برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران در نیامده اند. حذف این مقدار از اورانیوم غنی شده گامی مهم در جهت عمل به تعهدات ایران است که بر اساس آن این کشور نباید تا روز اجرا بیش از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غنای پایین داشته باشد. 
در بخش دیگری از بیانیه کری آمده است: آژانس اکنون باید تایید کند که ذخایر غنی شده ایران 300 کیلوگرم یا کمتر است و نیز ایران همه گام های هسته ای کلیدی طبق برجام تا قبل از روز اجرا را برداشته است. 
'همزمان با حرکت به سمت تایید عمل به تعهدات ایران از سوی آژانس، ما از نزدیک به مشورت با آژانس و دیگر اعضای گروه پنج به علاوه یک ادامه خواهیم داد. 
آژانس نیز همچنان آماده اجرای سازوکار راستی آزمایی و نظارت گسترده از کل برنامه هسته ای ایران طبق برجام است. در 15 دسامبر (24 آذر) شورای حکام به اتفاق آرا قطعنامه ای را تصویب کرد تا تلاش های آژانس را به اجرای کامل برجام و گسترش ابزارهای نظارت و راستی آزمایی معطوف کند. تا روز اجرا، همه تاسیسات اعلام شده ایران شامل کارخانجات اورانیوم و تاسیسات تولید اورانیوم تحت سازوکار گسترده نظارتی برجام خواهد بود. آژانس همچنین فناوری های مدرن از جمله مهر و موم الکترونیکی را در تلاش های نظارتی اش به خدمت خواهد گرفت و تعداد بازرسان را در ایران افزایش خواهد داد.' 
کری در پایان این بیانیه خود آورده است: تیم ما با جدیت تلاش می کند تا خود را برای روز اجرا آماده کند و با رسیدن این روز، لغو تحریم های مربوط به برنامه هسته ای ایران عملی خواهد شد. سیاست آمریکا جلوگیری از فعالیت های تجاری مجاز با ایران نیست. 
'با نزدیک شدن به روز اجرای برجام، ما مراقب خواهیم بود تا تضمین کنیم که با اجرای برجام، دقیقا به همان چیزی دست خواهیم یافت که از ابتدای مذاکرات تعیین شده است و اطمینان یابیم که برنامه هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است و همواره این طور خواهد بود. '
وزارت امور خارجه روسیه نیز با صدور بیانیه ای تایید کرد که انتقال اورانیوم غنی شده از ایران به روسیه مطابق طرح بر جام به پایان رسید.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: تمام اورانیوم غنی شده پیش بینی شده براساس توافقنامه 14 ژوئیه (23 تیر) وین برای حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران (برجام) از ایران به روسیه منتقل شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: