شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - January 16 2021
کد خبر: ۱۲۶۵۶
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۱
معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه نامه آقای روحانی به سردار دهقان به معنای مصالحه ناپذیر بودن موضوع موشکی ایران است گفت: میان بحث برجام و آزمایش موشکی تفاوت آشکاری وجود دارد و به هیچ وجه آزمایش موشکی نقض برجام نیست.
سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رییس ستاد پیگیری اجرای برجام پنجنشبه شب در برنامه گفتگوی ویژه خبری با تاکید بر این که بین بحث برجام و آزمایش های موشکی تفاوت است اظهار داشت: حساب برنامه های موشکی ما از برجام جدا است.
عراقچی ادامه داد: میان بحث برجام و آزمایش موشکی تفاوت آشکاری وجود دارد و به هیچ وجه آزمایش موشکی نقض برجام نیست. 
رئیس ستاد پیگیری برجام گفت: مذاکرات هسته ای و توافق برجام به معنای پایان خصومت های آمریکا ضد ایران نیست و این خصومت ها ادامه خواهد یافت. 
عراقچی با اشاره به دستور رئیس جمهور به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: کسی نباید توقع داشته باشد که دشمنی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران پایان پذیرد چرا که تا وقتی که جمهوری اسلامی ایران هست و در برابر سیاست های آمریکا در منطقه ایستادگی می کند و اهداف انقلاب اسلامی نیز ادامه دارد، سیاستهای خصمانه آنان نیز ادامه خواهد داشت. 
دکتر حسن روحانی رییس جمهوری روز پنجشنبه با اشاره به تداوم سیاست های خصمانه و دخالت نامشروع و غیرقانونی آمریکا در زمینه حق تقویت قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران، به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دستور داد که در چارچوب سیاست های دفاعی مصوب، برنامه تولید انواع موشک های مورد نیاز نیروهای مسلح با سرعت و جدیت بیشتری ادامه یابد.
عراقچی با تاکید بر این که ما همواره با بدبینی مذاکره کردیم و در تعاملاتمان نیز با بدبینی با آمریکایی ها برخورد می کنیم و هر گونه تدابیری که اتخاذ می شود مبتنی بر همین بدبینی است گفت: اتفاقاً نامه رئیس جمهور بر اساس همین بدبینی و نگرانی نسبت به رفتارهای خصومت آمیز آمریکایی ها طراحی شده و دستوراتی که ایشان دادند مبنی بر این است که اگر آن ها بخواهند چنین خبطی انجام دهند برخورد ما یک برخورد قاطع و محکم خواهد بود.
عراقچی در پاسخ به این سؤال که آیا رویکرد خصمانه آمریکایی ها بلافاصله بعد از خروج اورانیوم از کشور معنای خاصی دارد گفت: برداشت می شود نیروهایی در آمریکا به دنبال برهم زدن برجام هستند، این ها در طول یکی دو سال گذشته تمام تلاش خود را به خرج دادند که جلوی مذاکرات را بگیرند یا مذاکرات موفق نشود و بعد از اتمام مذاکرات نیز سعی کردند که برجام نتواند از سطح کنگره عبور کند و پس از آن هم به روش های مختلف سعی کردند به اجرای موفق برجام خدشه وارد کنند.
عراقچی گفت: لابی های صهیونیستی و منطقه ای در آمریکا نقش زیادی در این سیاستها دارند و ما نیز نباید اجازه دهیم که چنین دستور کاری را در آن کشور علیه جمهوری اسلامی ایران تهیه کنند به ویژه اینکه این لابی ها تلاش زیادی در توقف مذاکرات هسته ای داشتند و اکنون نیز در تلاشند تا از اجرای برجام و انجام موفق آن جلوگیری کنند.
عراقچی با اشاره به این که 6 قطعنامه گذشته هنوز معتبر است گفت: امیدواریم ظرف کمتر از دو هفته آینده قطعنامه های گذشته لغو شود.
وی با اشاره به این که قطعنامه 1929 هنوز حاکم است و اعتبار دارد افزود: آمریکایی ها در صدد هستند تا به بهانه نقض قطعنامه برخی دست اندرکاران آزمایش موشکی را در لیست تحریم قرار دهند به گونه ای که قرار بود ظرف روز گذشته آن عده در لیست تحریم قرار بگیرند.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت، آمریکا در حال بررسی است تا 11 شخص حقیقی و حقوقی سه شرکت و 8 نفر را که در برنامه موشکی ایران همکاری می کردند را در لیست تحریم قرار دهد.
وی با تاکید بر این که به برنامه موشکی خود بدون هر گونه تزلزل ادامه خواهیم داد گفت: نامه رئیس جمهور تاکید بر این بود که موضوع برنامه دفاعی ما قابل مذاکره نیست و اگر آمریکا دست به تحریم بزند پاسخ قاطع جمهوری اسلامی ایران پیشبرد هرچه سریع تر برنامه موشکی و گسترش آن خواهد بود.
عراقچی تأکید کرد: کسانی که تصور می کنند برجام به معنای پایان خصومت های آمریکا علیه ایران و یا کاهش آن است در اشتباهند. ما از ابتدا نیز دنبال چنین هدفی نبودیم، اکنون نیز چنین هدفی نداریم و محقق هم نخواهد شد. 
معاون وزیرامورخارجه گفت: تنها در موضوع هسته ای با استفاده از اقدامات چند جانبه با چین، روسیه، اروپا ، سازمان ملل و آمریکا این مسئله را مدیریت می کنیم و ربطی به پایان دشمنی های آمریکا ندارد. 
وی با اشاره به دخالت های آمریکا درباره توان موشکی ایران افزود: ما همیشه با این دشمنی ها و مداخله ها مواجه بودیم و ربطی به ماه های اخیر ندارد. 
نام:
ایمیل:
* نظر: