پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - March 04 2021
روزهای سرنوشت ساز، مخالفان هم مشغول کارند
کد خبر: ۱۲۶۶۰
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
جلال برزگر- ضرب آهنگ تحولات هسته ای همانند تیرماه و روزهای منتهی به عقد توافق بین ایران و گروه 1+5 تند و پرشتاب است. برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) در آستانه و رسیدن به روز اجرا و برچیده شدن تحریم های ظالمانه مالی هسته ای است؛ از همین رو مخالفین برجام خصوصا در کنگره آمریکا با حمایت و هم پیمان با لابی صهیونیستی و شماری از دولت های منطقه همه تلاش خود را برای توقف برجام به کار گرفته اند؛ اما اتخاذ دو سیاست موثر از سوی ایران راه برجام را در مسیر پر از دست انداز باز کرده و پیش می راند. 
اول جدی بودن در اجرای تعهدات و پیمان و دوم جدی بودن در مقابل تحرکات مشکوک و تهدیدهایی که از جانب آمریکا متوجه برجام می شود. همین سیاست ها موجب آن شده که در هفته های اخیر مطابق نقشه راه هم پرونده بحث موسوم به PMD و فعالیت های گذشته ایران در آژانس مختومه و قطعنامه های قبلی شورای حکام بی اثر شده و کنار بروند، هم دولت آمریکا مصوبه کنگره درباره قانون جدید ویزا درباره ایران و زمزمه ی تحریم های جدید موشکی را کنار گذاشته و اعلام کند که آن ها را مانند تحریم های قبلی مصوب کنگره درباره ایران اجرا نخواهد کرد. غربی ها می دانند اگر خواهان ادامه تعهدات ایران و رسیدن طرفین به روز اجرای برجام هستند، باید مراقب باشند و مفاد برجام و خط قرمزهای ایران را رعایت کنند، رعایتی که از جانب ایران در زمینه تعهدات خود با جدیت و هوشیاری در حال عملیاتی شدن است. انتقال مازاد اورانیوم غنی شده ایران به روسیه در ازای دریافت مقادیر متنابه اورانیوم طبیعی در قالب کیک زرد و همچنین صدور فرمان رییس جمهور در قالب نامه به وزیردفاع برای پی گیری مدون و مستمر برنامه دفاعی موشکی، جلوه هایی از جدی بودن ایران در اجرای تعهدات و فاعلیت قاطع در حوزه امنیت و دفاع و ایستادگی در برابر تهدیدهای تازه به تحریم تسلیحاتی است که نتیجه آن نیز در جامعه جهانی و آمریکا قابل مشاهده است.

اورانیوم ایران از دست رفت؟
پیش از آن که کشتی روسی بندر بوشهر را با بار اورانیوم غنی شده ترک کند، هواپیمای غول پیکر روسی در چندنوبت با همکاری کارشناسان روس، قزاق، نروژی، ایرانی و آژانس انرژی اتمی محموله عظیم کیک زرد را به اصفهان رسانده بود، با این وجود به محض جدا شدن کشتی مذکور از بندرگاه، رسانه های غربی شروع به جنجال کردند که ایران خلع سلاح شد!! و ایران تضعیف شد و ... خلاصه این که گنجی از دست ایران رفت. اگر منظور از این گنج اورانیوم مورد نیاز برای ساخت بمب اتم باشد، هر ناظر مطلع و منصفی می داند غنای اورانیوم خارج شده مناسب برای ساخت بمب اتم نبوده است، توان و علم و زیرساخت غنی سازی در ایران هنوز باقی است و بیش از 5 هزار سانتریفیوژ هنوز در ایران فعال اند، معادله وحشتی که غربی ها در ذهن خود ساخته اند هنوز پابرجاست، نهایت دستاورد آن ها همان است که جان کری گفت که گریز هسته ای ایران حالا چند ماه عقب افتاده است و برای ملتی که اجازه شرعی داشتن بمب اتم ندارد، فاصله چندماه از گریز هسته ای هیچ غبنی ندارد، ضمن این که هرکس از این توان بیم دارد، هنوز هم این بیم را خواهد داشت و همین موتور پیش برد برجام در غرب است. گنج ایران جایی نرفته، گنج ایران امثال شهید شهریاری هستند که در امامزاده صالح تهران دفن است و هیچ کس نمی تواند آن را به جایی منتقل کند. ایران عملا بخشی از اورانیوم غنی شده اش را با کیک زرد با محاسبه تمام هزینه های غنی سازی و نگهداری معامله کرده است و ذخایر استراتژیکش در زمینه اورانیوم فربه تر از هرزمانی است. 

دولت بعدی آمریکا زیرمیز برجام می زند؟

در داخل و خارج منطقه برخی می گویند دولت بعدی آمریکا همچون دولت اوباما به برجام متعهد نخواهد بود، بعضی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز چنین می گویند اما باز ناظرین مطلع می دانند، دولت بعدی یا حتی فعلی آمریکا برای زدن زیرمیز برجام اول باید به دو سوال پاسخ دهد، اول با دیگر متحدان خود در گروه 1+5 چه خواهد کرد؟ اگرچه آمریکا و ایران در برجام نقش محوری دارند، اما این طور نیست که دیگر اعضا 1+5 دوباره به راحتی بتوانند تحریم شورای امنیتی وضع کنند، آن هم در حالی که ایران در تعهدات خود جدی است و موارد نقض از سوی آمریکا را به دقت رصد کرده و مقابل آن می ایستد. دوم این که اگر بخواهند زیر میز بزنند با معادله وحشتی که در ذهن خود ساخته اند چه خواهند کرد؟ آیا تحمل غنی سازی بیشتر در ایران و حضور کمتر در این کشور را خواهند داشت؟ سوال های دیگری درباره نیازهای منطقه ای به ایران هم به عنوان کشور قدرتمند منطقه وجود دارد که فعلا بماند. 
پس روشن است زیرمیز برجام زدن چنانچه برخی از نامزدهای انتخاباتی در آمریکا می گویند کار ساده ای نیست، البته می توان انتظار داشت که دولت بعدی آمریکا اگر برآمده از تندروها باشد، تلاش کند که برجام را به نوعی دور بزند که با توجه به روابط خصمانه موجود غیرطبیعی نیست، چنانچه در حال حاضر هم اگر هوشیاری و قاطعیت لازم در ایران نبود، آمریکا حتما برجام را دور می زد؛ لذا به نظر می رسد زیرمیز برجام زدن هم سرنوشتی بهتر از قانون جدید ویزا یا تحریم های تازه علیه ایران نخواهد داشت؛ تحریم هایی که حتی اگر وضع شوند از جانب ایران پاسخ مناسب دریافت خواهند کرد، همانطور که زمزمه تحریم تازه موشکی پاسخ خود را گرفته و حداقل این که موجب به تاخیر افتادن آن شده است. 

اراده ملت ایران ضامن اجرای برجام 

ضرب آهنگ تحولات هسته ای تندتر از قبل است، روز اجرا در حال فرارسیدن است، مخالفان دست به کارند، اما چون ضامن اصلی اجرای برجام اراده ملت ایران است، برجام بر فراز دیوار بی اعتمادی موجود میان ایران و آمریکا قرار خواهد گرفت، تحریم های ظالمانه از پیش پای ملت ایران برداشته خواهد شد و زیرساخت ها و بخش های مهم فعالیت صلح آمیز هسته ای در حوزه های تولید سوخت، ساخت نیروگاه های جدید، بهداشت و سلامت و تحقیق و توسعه حفظ و فعالیت آن ها ادامه خواهد یافت. ایرانیان متحد و یکدل در این حوزه استراتژیک تحت نظارت و هدایت مقام معظم رهبری و با میدان داری دولت یازدهم اراده خود را در عرصه چهانی متبلور و صلح خواهی و تسلیم نشدن را بار دیگر به منصه ظهور می رسانند. ایرانیان حتی اگر در روش اختلافاتی داشته باشند در کلیات که همان تسلیم نشدن و صلح خواهی است مشترک اند، موضع گیری همه جریان ها در مقابل قانون جدید ویزا و تحریم های جدید پیام و تاثیر خود را در عرصه جهانی داشته است و راه اجرای بی تنازل برجام را هموار کرده است و کماکان خواهد کرد. 

نام:
ایمیل:
* نظر: