پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - March 04 2021
کد خبر: ۱۲۶۶۸
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۸
هفته گذشته مخالفان توافق هسته ای در آمریکا کارشکنی جدیدی را آغاز و با بهانه های غیرهسته ای به دنبال اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران بودند اما دیپلماسی هوشمندانه، فعالیت رسانه ها و دستور رئیس جمهوری برای گسترش توان موشکی، تحریم ها را به عقب نشینی واداشت.
خبرگزاری جمهوری اسلامی شنبه هر هفته مهم ترین اخبار و رویدادهای حوزه سیاست خارجی در هفته گذشته را برای مخاطبان منتشر می کند تا علاقه مندان این حوزه با مروری اجمالی در جریان دیدارها، رفت و آمدهای دیپلماتیک و تحولات سیاسی در حوزه بین الملل قرار بگیرند.
کارشکنی های مخالفان برجام در آمریکا، انتقال اورانیوم غنی شده به روسیه و تحویل کیک زرد، گزارش وال استریت ژورنال، نامه رئیس جمهوری به وزیر دفاع، مواضع رسمی دستگاه سیاست خارجی، بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران و پیام های تبریک مقامات ایران به همتایان خود به مناسبت آغاز سال جدید میلادی بخشی از رویدادهای سیاست خارجی در هفته دوم دی ماه بود.

**نقض برجام یا بهانه های آمریکایی؟
لغو روادید آمریکا برای شهروندان 38 کشور دوست آمریکا در صورت سفر به 4 کشور که ایران هم یکی از آن ها بود، تلاش برای مصادره اموال بلوکه شده بانک مرکزی ایران به بهانه غرامت به شهروندان آمریکایی و انتشار خبر فهرست جدید موسسات و افراد برای تحریم به واسطه فعالیت صنعت دفاعی و موشکی ایران، مباحث جدی و جدیدی را در محافل سیاسی داخلی و خارجی پیرامون نقض برجام از سوی آمریکایی ها و یا ایران مطرح کرد.
اگر چه خصومت آمریکایی ها نسبت به جمهوری اسلامی ایران تازگی ندارد اما مشخص است که آمریکایی های مخالف برجام، بیکار ننشسته اند. تحرکات این عده، گفته حمید بعیدی نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه که آنها تحت تاثیر لابی صهیونیست ها فعالیت می کنند را تایید می کند.
به دنبال مباحث مطرح شده درباره فعالیت های موشکی ایران و طرح تحریم های جدید در این باره، دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری به حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نامه ای دستور داد: تولید انواع موشک ها با سرعت و جدیت بیشتر ادامه یابد.
نامه ای که علاوه بر بازتاب گسترده در رسانه های داخلی و خارجی، استقبال و حمایت محافل سیاسی داخلی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نیز به همراه داشت.
سید عباس عراقچی رئیس ستاد پی گیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه که ابتدای هفته، قانون جدید آمریکا درباره محدودیت سفر به ایران را نقض فاحش برجام دانسته بود، در پایان هفته نیز به مطلب نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال درباره فعالیت های موشکی واکنش نشان داد و گفت: آزمایش موشکی ایران به هیچ وجه نقض برجام نیست. 
وی که به نامه رئیس جمهوری به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اشاره می کرد، خصومت آمریکا را پایان ناپذیر دانست. 
همچنین حمید بعیدی نژاد رئیس تیم کارشناسی مذاکرات هسته ای درباره رویکرد ایران نسبت به رفتار آمریکایی نوشت که رصد هیات عالی نظارت بر برجام، نسبت به رفتارهای آمریکایی ها با دقت تمام صورت می گیرد و ایران در برابر هر تصمیمی که به نقض تعهدات آمریکا تحت برجام بینجامد بطور جدی واکنش نشان خواهد داد.
حسین جابرانصاری سخنگوی وزارت امور خارجه هم در واکنش به اخبار منتشرشده در خصوص احتمال اضافه شدن افراد و شرکت های جدید به تحریم های قبلی آمریکا به بهانه ارتباط با برنامه موشکی ایران گفت که ایران به هرگونه اقدام مداخله جویانه آمریکا علیه برنامه دفاعی خود پاسخ می دهد.

**پس راندن تحریم با دیپلماسی رسانه ای
فاصله زمانی خبر آمادگی آمریکا برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران تا خبر تعویق آن فقط ٢٤ ساعت بود. وقتی رسانه ها به یاری دستگاه دیپلماسی آمدند و موجی که رسانه های ایران راه انداختند به سرعت به آمریکا رسید و نامه رئیس جمهوری هم بازتاب گسترده ای یافت، نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال که اخبار اولیه تحریم های جدید را منتشر کرده بود، گزارش داد کاخ سفید تحریم های جدید علیه ایران بر سر برنامه موشکی ایران را به تعویق انداخت.

** انتقال اورانیوم 
از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران بر اساس پیش بینی انجام شده در برجام، کار انتقال اورانیوم به روسیه و دریافت کیک زرد را آغاز کرد.
وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه ای این تبادل را تایید کرد، تبادلی که بعیدی نژاد آن را یکی از سخت ترین مفاد برجام و یکی از پیچیده ترین عملیات نقل و انتقال ذخایر اورانیوم از ایران خواند.
نروژ و جمهوری آذربایجان در این عملیات مهم که حدود 9 تن ذخایر اضافی اورانیوم غنی شده و همچنین ضایعات مربوط به صفحات سوخت تولید شده در ایران به روسیه فروخته و براساس قیمت استاندارد بین المللی معادل آن از روسیه کیک زرد خریداری و وارد شد، نقش داشتند.
از طرفی نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان نیز با صدور بیانیه ویژه ای تحویل 60 تن اورانیوم طبیعی درچارچوب طرح برجام به ایران را تایید کرد.
به دنبال این اقدام، جان کری، فیلیپ هاموند، فرانک والتر اشتاین مایر، وزرای خارجه آمریکا، انگلیس و آلمان نیز ضمن استقبال از این عملیات انتقال، آن را یکی از مهم ترین گام های برداشته شده از سوی تهران در چارچوب اجرای برجام دانستند.

**پایه گذاری تمدن نوین اسلامی
هفته گذشته بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با حضور حدود 300مهمان و شخصیت خارجی از 70 کشور جهان در تهران برگزار شد. 
این مراسم با سخنرانی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری آغاز شد. رئیس جمهوری در این مراسم خارج شدن اعتدال از فکر و سخن را آغاز خشونت عنوان و تاکید کرد که در جهان اسلام هلال شیعی و سنی وجود ندارد بلکه هر آنچه که هست «بدر اسلامی» است. 
همچنین میهمانان این کنفرانس در روز ولادت پیامبر اکرم(ص) به همراه مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتند. ایشان در این دیدار بر ضرورت پایه ریزی «تمدن نوین اسلامی» توسط امت اسلامی تاکید کردند.
علاوه بر آن دکتر روحانی در هفته گذشته در پیام های جداگانه ای به سران کشورهای اسلامی میلاد پیامبراکرم(ص) را تبریک گفت.
محمد جواد ظریف نیز هفته گذشته در حاشیه کنفرانس وحدت با برخی از میهمانان حاضر در تهران دیدار داشت. وی با شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان و سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق دیدار و گفت و گو کرد.

*آزادی الرمادی
از دیگر رخدادهای مهم آزادی شهر الرمادی عراق از دست تروریست ها بود. به دنبال آن رئیس دستگاه دیپلماسی در پیامی به ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق، آزادسازی شهر الرمادی مرکز استان الانبار عراق را تبریک گفت. 

*مهم ترین حفره نفوذ
دیدار ظریف با وزیر، معاونان و اعضای شورای هماهنگی اطلاعات از دیگر برنامه های دستگاه سیاست خارجی در هفته گذشته بود.
وزیر امور خارجه در این جلسه با ترسیم مخاطرات زمینه های نفوذ، تصور و القای شکاف و دوگانگی در نظام را مهمترین زمینه و حفره نفوذ برشمرد.

**سخنگوی دستگاه سیاست خارجی 
هفته گذشته دومین نشست خبری سخنگوی دستگاه دیپلماسی در حالی برگزار شد که بیشتر خبرنگاران در خصوص مواضع و مصوبات اخیر آمریکایی ها درباره برجام پرسیدند. 
حسین جابر انصاری با بیان اینکه ما به تفاسیر داخل آمریکا کاری نداریم و این مساله ما نیست، گفت که اگر جایی اموال جمهوری اسلامی و ملت ایران هدف دستبرد قرار گیرد، ایران از همه راه های در اختیار برای استیفای حقوق ملت استفاده می کند.
وی پیرامون نقض برجام نیز تصریح کرد که برای اجرای برجام کمیسیون نظارتی در نظر گرفته شده و در موارد اختلافی امکان مراجعه طرفین به آن وجود دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد تابعیت بازرسان آژانس نیز اشاره کرد که این امر جدیدی نیست و همواره موضوع تابعیت بازرسان آژانس مطرح بوده است. ما بطور طبیعی براساس توافقات برجام اقدام خواهیم کرد.
جابر انصاری نیز مانند دیگر مردان سیاست خارجی کشورمان در مورد برجام و زمینه های ناآرام آن نیز گفت که هم در داخل آمریکا و در منطقه پیرامونی ما رقبا و دشمنان ما ، تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا توافق حاصل نشود و پس از آن هم به تلاش خود ادامه می دهند.
*وی در مورد تحویل سامانه اس 300 و طرح شکایت ایران از روسیه، دیپلماسی اقتصادی، دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان، واگذاری مسجد کبود ایروان ارمنستان، حمله به مسلمانان در جنوب فرانسه، دستگیری دو تن از اتباع ایران در سومالی و مذاکرات صلح سوریه نیز برای خبرنگاران توضیحاتی داد.
*همچنین هفته گذشته حمله انتحاری شمال غرب پاکستان دست کم 26 کشته و بیش از 50 زخمی برجای گذاشت. جابرانصاری این عملیات تروریستی در شهر مردان ایالت خیبر پختونخوا را محکوم کرد.
*رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه در پایان هفته نیز با ابراز نگرانی از برخورد امنیتی با مطالبات مشروع مدنی مردم بحرین، اعمال بی رویه مجازات ها و تشدید اقدامات امنیتی را رویکردی ناموفق در زمینه حل بحران جاری این کشور دانست.

**شهادت سمیر قنطار؛ پیام های تسلیت مقامات ایران
سمیر قنطار از اعضای مقاومت اسلامی دو هفته پیش توسط رژیم صهیونیستی در شهر جرمانا در ریف دمشق پایتخت سوریه به شهادت رسید؛ وی حدود 30 سال از دوران زندگی خود را در زندان های رژیم صهیونیستی سپری کرد تا این که در سال 2008 میلادی در چارچوب مبادله اسیران با جنازه دو نظامی صهیونیست آزاد شد.
به همین مناسبت هفته گذشته هیاتی از مجلس شورای اسلامی به ریاست علاء الدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به بیروت سفر کرد. 
حسین شیخ الاسلام مشاور امور بین الملل رئیس مجلس، بروجردی را در این سفر برای شرکت در مراسم هفتمین روز شهادت سمیر القنطار سردار اسیران آزاده لبنانی همراهی می کرد.
بیشتر مقامات سیاسی، پارلمانی، لشکری و کشوری نیز با ارسال پیام، شهادت این شهید آزاده لبنانی را به دبیرکل حزب الله و مردم لبنان تبریک و تسلیت گفتند.

**یمن، سوریه و عراق؛ امیرعبداللهیان و رایزنی های منطقه ای
حسین امیرعبداللهیان معاون عربی-آفریقای وزیر امور خارجه همچنان موضوع سوریه، عراق و یمن را در منطقه پی گیری می کند. 
وی در دیدارها و رایزنی های هفته گذشته با اشاره به گفت وگوهای اخیر گروه های یمنی در سوئیس، ابراز امیدواری کرد که گروه های یمنی بتوانند در نهایت به توافقی که ضامن تامین منافع و مصالح مردم یمن باشد، دست یابند.
این در حالی بود که هیئتی از شورای سیاسی انصارالله یمن به ریاست محمد البخیتی به ایران سفر کرده بودند. امیرعبداللهیان در دیدار با این هیات یمنی تاکید کرد که هم راستا با توقف مداخله خارجی ، آتش بس فراگیر و شکستن محاصره انسانی و اقتصادی در یمن جامعه بین المللی نیز باید جهت توقف نقض حاکمیت مستمر در این کشور ایفای مسئولیت کند.
*همچنین وی اواخر هفته نیز با شیخ احمد حسون مفتی سوریه دیدار کرد و با یادآوری خطر تروریسم و افراط گرایی برای منطقه و جهان بر حمایت ایران از ملت های منطقه در برابر اشغالگران و تروریست های تکفیری تاکید کرد.
*امیرعبداللهیان با علی بن صمیخ المری رئیس کمیسیون عالی حقوق بشر قطر نیز گفت و گو و با تاکید بر لزوم رویکردهای هوشمندانه، یادآور شد که بیگانگان در کمین ایجاد مخاطرات هزینه ساز برای ساکنان منطقه هستند.
*پیام تبریک به دولت های عراق و سوریه به خاطر پیروزی نیروهای ارتش عراق در شهر الرمادی و همچنین نیروهای ارتش سوریه در کنترل میدان اصلی شهر شیخ مسکین واقع در استان درعا در جنوب این کشور، دیگر اقدام معاون عربی-آفریقای وزیر امور خارجه بود.

**تقدیم استوارنامه دو سفیر ایران در مالزی و پاکستان
هفته گذشته مرضیه افخم سفیر ایران در کوالالامپور استوارنامه خود را به پادشاه مالزی تقدیم کرد. مهدی هنردوست به عنوان سفیر جدید ایران در اسلام آباد نیز با ممنون حسین رئیس جمهوری اسلامی پاکستان، دیدار و استوارنامه خود را به وی تقدیم کرد.

** سال 2016 ؛ بهانه برای صلح و دوستی نه فاصله و اختلاف
سال 2015 با همه فراز ها و نشیب های خود به پایان رسید و در میان تدابیر امنیتی شدید به ویژه در کشورهای غربی، جشن های شب سال نو مسیحی برگزار و سال 2016 آغاز شد.
*دکتر روحانی رئیس جمهوری در پیام توئیتری خود به مناسبت آغاز سال جدید میلادی گفت که «به دنبال بهانه باشیم برای دوستی و صلح، نه فاصله و اختلاف. سالی پر از محبت و دوستی برای همه آرزومندم، عاری از خشونت و جنگ.»
*محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز در پیامی توییتری با تبریک سال جدید دعوت کرد که از تاریخ یاد بگیریم و موفقیت ها را تکرار کنیم، نه اشتباهات گذشته را .
*بیشتر مقامات کشورمان در حوزه های مختلف علمی، فرهنگی، دفاعی و سیاسی و اجتماعی نیز هفته گذشته آغاز سال جدید را به همتایان خود در سراسر جهان تبریک گفتند.
*علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی هم در پیامی، میلاد حضرت مسیح(ع) و آغاز سال نو میلادی را به همتایان خود در کشورهای مسیحی تبریک گفت.
*سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز آغاز سال نو میلادی را بهانه ای برای دعا و تلاش برای کودکانی دانست که در بستر اشغال و خشونت و در دل آتش و خون متولد و بزرگ می شوند تا آنان نیز فرصت نیل به حیات انسانی و لبخند به زندگی پیدا کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: