جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - February 26 2021
کد خبر: ۱۲۷۲۲
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۱
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نامه ی ارسالی ایران به شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله به سفارت عربستان درتهران را 'امیدوارکننده' خواند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کربی گفت: وزیر خارجه آمریکا در24 ساعت گذشته چندین تماس با همتایان ایرانی وعربستانی خود باهدف تلاش برای جلوگیری ازلطمه دیدن فرآیند صلح سوریه، داشته است وآنها را به خویشتنداری وتلاش برای جلوگیری ازافزایش تنش ها دعوت کرده است. 
ازنظر کری، آنچه در شرایط حساس کنونی اهمیت دارد، کاهش تنش وبرقراری آرامش میان ریاض وتهران است.
کربی گفت: تنش بوجود آمده میان ایران وعربستان بسیارمهم است اما ازآن مهم تر پیشبرد فرایند سیاسی درسوریه است که باید به آن توجه شود.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: نامه ای که ایران به شورای امنیت داده است، بسیار امیدوارکننده است.
او گفت: «یکی از مهم ترین مسائلی که ذهن کری را اشغال کرده، کاهش تنش و بازگشت حس آرامش و تشویق دو طرف به دیالوگ وتعامل است، اما وزیر خارجه همچنین می خواهد روشن کند که مسائل عاجل دیگری در منطقه وجود دارد.»
او افزود: «جلوگیری از متوقف شدن فرآیند وین یا پسرفت آن مسلما در صدر فهرست (اولویت های) وزیر خارجه قرار دارد.»
جان کربی دوشنبه تاکید کرده بود : «درنهایت راه حل مشکلات دراین منطقه را رهبران منطقه باید پیدا کنند وهرچند ما همه تلاشمان را برای تسهیل دیالوگ به کار می گیریم، تاکید ما بر این است که رهبران محلی اختلافاتشان را حل کنند وبهترین مسیر برای عبور ازاین تنش را بیابند.»
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت که جان کری قصد دارد با سایر مقام های منطقه تماس بگیرد.
گفتنی است وزارت کشور عربستان روزشنبه اعلام کرد که آیت الله 'نمر باقر النمر: را به همراه 46 نفر دیگر اعدام کرده است.
در این میان برخی از افراد خودسر در یک تندروی احساسی وهیجانی به اماکن دیپلماتیک کشور عربستان درتهران ومشهد تعرض کرده که توسط دستگاه های امنیتی وانتظامی ایران این افراد را شناسایی وبازداشت کردند. 
مقام های سیاسی ودیپلماتیک کشورهای مختلف درپیام هایی این اقدام و به شهادت رساندن شیخ نمر توسط سعودی ها را محکوم کردند و از ایران و عربستان خواسته اند ضمن خویشتن داری برای کاهش تنش بین دو کشور تلاش کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: