جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - February 28 2020
کد خبر: ۱۲۷۳۲
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۱
رئیس جمهوری ثبات، امنیت، مبارزه واقعی با تروریسم و دوستی و برادری با همه کشورهای منطقه را خواست اصلی جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: از دولت عربستان می خواهیم که خطاها و اشتباهات گذشته را جبران کرده و از این مسیر اشتباه و بی نتیجه دست بردارد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه چهارشنبه هیأت دولت این مطلب را بیان کرد.
وی اعدام شیخ نمر رهبر شیعیان عربستان را نابجا و ظالمانه دانست و افزود: این عالم گرانقدر به دلایل واهی و انتقاد از حاکمیت دولت عربستان به زندان رفت و به ناروا محکوم و اعدام شد که در عرف قانونی هیچ کشوری فردی به دلیل انتقاد، سر بریده و به صورت فجیع اعدام نمی شود.
رئیس جمهوری ادامه داد: جهان اسلام و همه آزادیخواهان جهان و همچنین مردم و مسئولین ایران از این عمل دولت عربستان متأثر گشته و آن را محکوم کردند.
روحانی ایستادگی و نشان دادن چهره واقعی اسلام و ایران به جهانیان را از اهداف اصلی دولت تدبیر و امید دانست و گفت: دولت یازدهم در این راه موفقیت های بسیار زیادی به دست آورده و چهره جمهوری اسلامی ایران در افکار عمومی، رسانه ها و مسئولین سیاسی در جهان ارتقاء پیدا کرده است تا جایی که قطعنامه (wave) در سازمان ملل متحد به اتفاق آراء تایید و ایران پرچمدار مبارزه با تروریسم و خشونت شد.

**درخواست رسیدگی خارج از نوبت به پرونده قضایی خاطیان حمله به اماکن دیپلماتیک 
رئیس جمهوری بار دیگر حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد را حرکتی 'غلط و غیرقانونی' دانست و از وزارتخانه های اطلاعات و کشور خواست با مأمورانی که احتمالا در بروز این حادثه قصور و کوتاهی داشته اند، قاطعانه برخورد و گزارش آن را به مردم اعلام کنند.
روحانی ادامه داد: افرادی که از روی نادانی و یا وابستگی به این اماکن حمله نمودند، مجرم هستند و از قوه قضائیه نیز تقاضا دارم قاطعانه و خارج از سیر طبیعی پرونده های قضایی این موضوع را بررسی نماید.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: اماکن و میهمانان دیپلماتیک از لحاظ قانونی و بین المللی دارای مصونیت هستند و حمله به این اماکن در کشور، خلاف شرع و قانون، حمله به آبروی نظام جمهوری اسلامی ایران و همانند حمله به خانه مردم است.
روحانی با اشاره به اینکه چنین رفتارهایی هر چند در پی خطای یک کشور، منطبق بر میهمان نوازی و فرهنگ اسلامی و ملی ایرانیان نیست، اظهارداشت: حمله کنندگان به اماکن دیپلماتیک از فرهنگ اسلامی، ایرانی و قانون دور هستند.

**رژیم صهیونیستی و عربستان به همراه یک گروه افراطی در آمریکا مخالف برجام هستند
وی سپس به توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی اشاره کرد و گفت: مذاکرات هسته ای با دقت، منطق و استدلال در برابر 6 قدرت جهانی انجام شد و در آن خط قرمزهای کشور رعایت و در مواردی نیز حداکثرهای مورد نظر نظام جمهوری اسلامی ایران تأیید و تأمین شد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه همه جهانیان حل و فصل موفقیت آمیز مذاکرات هسته ای ایران را دستاوردی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران قلمداد می کنند، اظهار داشت: رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی، در کنار یک گروه افراطی در آمریکا از همان ابتدای مذاکرات ، تمام تلاش و توان خود را بکار بستند تا این توافق به نتیجه نرسد و بعد از توافق نیز در مراحل اجرای حقوقی و قانونی برجام مانع ایجاد کردند و تا امروز نیز به توطئه های خود ادامه می دهند اما به حول و قوه الهی دولت و ملت ایران به همه اهداف و موفقیت های خود دست خواهند یافت.
روحانی با اشاره به رابطه خوب، تاریخی و دوستانه بین ملت های ایران و عربستان، گفت: متأسفانه دولت عربستان سعودی که دولت یک کشور اسلامی است، از مدت ها قبل تلاش کرده تا نزاع شیعه و سنی را مطرح و تشدید نماید و جلوه ایران هراسی را در افکار عمومی جهان بوجود آورد.
رئیس جمهوری با اشاره به حمایت های مالی و تسلیحاتی از تروریسم منطقه ای و همچنین حملات هوایی و موشکی عربستان به مردم مظلوم یمن و مانع تراشی ها در راه پیروزی های دولت های عراق و سوریه در سال های گذشته، گفت : تمام این اقدامات برای ایجاد فاصله بیشتر بین شیعه و سنی و تشنج زایی در منطقه است.
روحانی تاکید کرد: هدف عربستان از قطع رابطه دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران و تشویق و فشار بر دیگر کشورها برای قطع رابطه با ایران، لطمه زدن به روند صلح، ثبات و امنیت منطقه است.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه برجام در مقام عمل به پیروزی خواهد رسید، گفت: این اقدامات عربستان برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلی و شکست های اخیر آنها در منطقه و فشار به ایران است.
روحانی تصریح کرد: روند سیاست های منطقه ای دولت عربستان سعودی در مسیر ظلم، تجاوز، توسعه تروریزم و از بین بردن ثبات و امنیت در منطقه بوده است.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران تمام برنامه های خود را بدون اعتنا به سنگ اندازی ها با قاطعیت ادامه خواهد داد و برجام به زودی عملیاتی و تحریم ها از پیش پای مردم ایران برداشته خواهد شد.
روحانی ادامه داد: ان شاء الله در سال آینده شرایط اقتصادی تغییر خواهد کرد و شاهد حرکت پرشتاب در جهت رشد و شکوفایی اقتصاد کشور خواهیم بود.
رئیس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به رفت و آمدهای دیپلماتیک و هیأت های اقتصادی دیگر کشورها به جمهوری اسلامی ایران و همچنین تعدد دعوت ها از رئیس جمهوری برای سفر به کشورهای خارجی، گفت: برنامه ها و اهداف جمهوری اسلامی ایران با سابقه تمدنی و قدرتی بزرگ در منطقه با کارهای کودکانه تازه کارها در یک دولت تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.
روحانی تأکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران خواهان برقراری رابطه خوب و سازنده با همه کشورهای جهان بویژه کشورهای اسلامی و همسایگان است.
نام:
ایمیل:
* نظر: