يکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - February 23 2020
کد خبر: ۱۲۷۴۳
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۰
سلیم الحص با صدور پیامی تاکید کرد که تصمیم و اقدام تعجب برانگیز سعودی برای قطع روابط دیپلماتیک و تجاری با جمهوری اسلامی ایران به نفع اسرائیل و تروریسم است و پیامدهایی منفی و وخیم برای جهان اسلام و عرب دارد.
در پیام سلیم الحص این سیاستمدار برجسته لبنانی آمده است: از عقلا، حکما و مخلصان پادشاهی عربی سعودی و جمهوری اسلامی ایران و هر کس که در وسعش است نقشی مثبت بازی کند، می خواهم تا تمام تلاش خود را برای غلبه زبان عقل ، درایت و دوراندیشی با هدف پرکردن شکاف ها که به روابط بین دو کشور برادر صدمه زده است، تلاش کنند.
وی در این پیام خاطرنشان کرده است: بعداز مشاهده نشانه هایی از بهبود اوضاع در میدان سیاست و دنیای اسلام به ویژه دریافت خبرهایی از مذاکرات بین ایران و سعودی، ما نیز مانند جهانیان از رفتن ناگهانی امور به سوی بحران و تیرگی روابط بین دو کشور بزرگ و تصمیم سعودی برای قطع روابط دیپلماتیک و تجاری با ایران و تیرگی روابط دیپلماتیک برخی دیگر از کشورها با ایران متعجب و شگفت زده شدیم.
نخست وزیر اسبق لبنان تاکید کرده است: شکی نیست که این تیرگی و بحران پیامدهای منفی و عواقبی وخیم برای جهان اسلام و عرب دارد و فرصت را برای دشمنان امت و در راس آنها دشمن اسرائیلی فراهم می کند تا در آتش فتنه مذهبی در منطقه بدمند.
سلیم الحص تصریح کرده است: امت عربی و اسلامی وارد مرحله ای سخت ، پیچیده و سردرگم شده که با جنگ های ویرانگر در عراق، سوریه ، لیبی و یمن و نبود ثبات در جهان عرب همزمان شده است.
در ادامه این پیام آمده است: در این شرایط فقط دشمن اسرائیلی تنها طرفی است که از تفرقه و سردرگمی ملت های عربی به ویژه در نبود یک رویکرد روشن و دور شدن عقربه قطب نما از فلسطین سود می برد و این شرایط فضا را برای تروریست ها فراهم می کند تا به منطقه و جهان به نام اسلام که از جنایت های آنها مبرا است، ضربه بزنند.
وی خاطرنشان کرده است: دشمنان امت به گسترش اختلاف های اسلامی – اسلامی و بازی در میدان مذهب برای تحقق منافع خود و منافع رژیم صهیونیستی اشغالگر فلسطین با هدف نابودی منطقه و غرق کردن آن در جنگ های مذهبی و نژادی ، ریخته شن خون جوانان و نسل های آینده دل بسته اند.
نخست وزیر اسبق لبنان تصریح کرده است:این شرایط ما را رنج می دهد همان طور که درگیری های مذهبی و طائفه ای در لبنان می رنجاند و براین اساس امیدواریم برادران فرصت را از دشمنانی که در منطقه ما به کمین نشسته اند بگیرند تا خیری برای دو امت عربی و اسلامی رقم بخورد.
نخست وزیر اسبق لبنان تاکید کرده است: فلسطین و قدس شریف باید قضیه مرکزی ما باشد و هرگز راه حلی دائمی و عادلانه و ثبات در منطقه وجود نخواهد داشت مگر این که همه فلسطین آزاد شود و مردم آن به سرزمین خود بازگردند.
نام:
ایمیل:
* نظر: