جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - February 26 2021
کد خبر: ۱۲۷۴۹
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۹
کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی خصمانه لایحه ای را به تصویب رساند که کار دولت باراک اوباما برای لغو تحریم‌های ایران طبق توافق هسته‌ای را سخت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس این لایحه که عصر روز پنج شنبه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به تصویب رسید، دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نمی‌تواند تحریم‌های افراد و موسسات مالی خاصی را لغو کند، مگر اینکه اوباما به کنگره اطمینان دهد که این افراد و موسسات خاص در برنامه موشکی بالستیک ایران و فعالیت‌هایی که واشنگتن آن را تروریست می خواند، مشارکت ندارند.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در حالی پیش‌نویس این لایحه را آماده کرد که واشنگتن خود را برای لغو تحریم‌های ایران، آن گونه که در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مورد توافق قرار گرفته است، آماده می‌کند. انتظار می‌رود این توافق تا پایان ماه ژانویه اجرایی شود.

بر اساس این گزارش مصوبه جدید کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان هفته آینده در کنگره به رای گذاشته می‌شود که 50 فرد و موسسه یا بانک خاص ایرانی را شامل می‌شود. در صورت موافقت کنگره با این لایحه اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که در ماه ژوئیه در وین میان این کشورها حاصل شد، می‌تواند به خطر بیندازد.

حامیان توافق هسته‌ای تصویب این لایحه را اقدامی از سوی جمهوری خواهان برای افزایش نظارت قانون گذاران بر روند اجرای توافق هسته‌ای می‌دانند، اقدامی که علاوه بر این می‌تواند تلاش جمهوری‌خواهان برای نقض مفاد توافق هسته‌ای باشد چرا که آن‌ها سال گذشته نتوانستند مانع از اجرای این توافق شوند.

به گزارش رویترز جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی روز پنج شنبه اش با محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش اطمینان حاصل کرده است که تهران در حال تکمیل تعهدات طبق برجام است تا این توافق هر چه زودتر به مرحله اجرا در آید. برخی دموکرات‌های کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان که سال گذشته با توافق هسته‌ای موافقت کرده بودند،‌ ضمن مخالفت با این مصوبه جدید گفته اند که این کار هیچ هدفی جز نابود کردن برجام ندارد.

به گزارش ایسنا، این طرح در حالی درحال بررسی است که سردار حسین دهقان،‌ وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس اهداف و منافع ملی، توان دفاعی خودش را تقویت می‌کند و در شرایط کنونی منطقه و جهان، باید صلح و امنیت را در سایه قدرت تامین کرد.

وی افزود: لازم است در چارچوب سیاست‌های دفاعی مصوب، برنامه تولید انواع موشک‌های مورد نیاز نیروهای مسلح با سرعت و جدیت بیشتری ادامه یابد، همچنین در صورت تکرار این گونه اقدامات غلط و مداخله‌جویانه از سوی آمریکا، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح موظف است با استفاده از کلیه امکانات، برنامه‌ریزی جدیدی برای گسترش توانمندی‌های موشکی کشور به عمل آورد.

دهقان خاطرنشان کرد: توان دفاعی و موشکی جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه تهدیدی برای همسایگان نیست و تمام تلاش خود را برای بازدارندگی فعال و موثر به کار خواهیم گرفت.

وزیر دفاع با بیان این که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه چشم طمعی به کشوری نداشته و تجاوز به هر کشور و ملتی را محکوم می‌کند افزود: کشور ما ضمن احترام به حاکمیت ملی همه کشورها، اجازه هرگونه طمع یا اقدامی علیه کشورمان را به هیچ قدرت و واحد سیاسی نخواهد داد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: