جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - August 07 2020
کد خبر: ۱۲۷۵۱
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۵
طی 3 مرحله عملیات مبادله سوخت، قبل از آنکه اورانیوم غنی شده تحویل طرف مقابل گردد، پس از تست فنی و نمونه برداری کیفی و ارزیابی نهایی توسط متخصصین سازمان، حدود 9 تن UF6 و ضایعات مربوط به صفحات سوخت به ازای آن تحویل داده شد.
زارعان دبیر کمیته امنیت فناوری هسته ای در روز شانزدهم دی ماه در جمع کارشناسان و متخصصین صنعت هسته ای در یکی از شرکت های تابعه سازمان حضور یافته و به ایراد سخنرانی پرداخت. ایشان ضمن تبریک اعیاد گذشته و میلاد باسعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق(ع) عنوان نمودند، بنای بعثت پیامبر، ارتقاء و تکمیل مکارم اخلاق برای آحاد جامعه می باشد.امیدواریم که ما نیز هنر درست اندیشیدن و با بصیرت دیدن را در خود پرورش دهیم.

به گزارش پايگاه خبري اميدهسته اي به نقل از پُرتال سازمان انرژي اتمي، زارعان معاون سازمان در این سخنرانی به بررسی دقیق و چگونگی عملیات مهم وپیچیده انتقال سوخت هسته ای و تحویل کیک زرد مطابق با برنامه جامع اقدام مشترک به کشور روسیه پرداخته و بیان داشت. از الویتها و نقاط قوت برجام برای کشورمان امکان تبادل سوخت هسته ای بوده که توانستیم اولین بار پس از چهل سال مبادله سوخت هسته ای در سطح بین المللی داشته باشیم که این مهم، برای جمهوری اسلامی ایران یک پیروزی به حساب آمده وگامی بلند در پیوستن به جمع صادرکنندگان مواد غنی شده هسته ای در دنیا می باشد. تبادل سوخت هسته ای قبلاً در انحصار معدودی از کشورها بوده. لیکن امروز ایران نیز به جمع آنها در آمده است.وخوشبختانه فرایند غنی سازی با مواد استراتژیک هسته ای کاملاً تجاری و صنعتی شده است .

زارعان اشاره داشت: طی 3 مرحله عملیات مبادله سوخت ، قبل از آنکه اورانیوم غنی شده تحویل طرف مقابل گردد، بیش از 200 تن کیک زرد وارد کشور شد که پس از تست فنی و نمونه برداری کیفی و ارزیابی نهایی توسط متخصصین سازمان، حدود 9 تن UF6 و ضایعات مربوط به صفحات سوخت به ازای آن تحویل داده شد.

 زارعان با بیان اینکه این عملیات از سخت ترین و پیچیده ترین عملیات نقل و انتقال ذخایر اورانیوم در کشور بوده که با برنامه ریزی دقیق، تدابیر امنیتی ویژه و هوشمندی همه جانبه با همکاری سایر ارگانها کشور صورت گرفت. افزود؛ این موفقیت بیش از هر چیز مرهون سیاست های مدبرانه و درایت دوراندیشانه مقام معظم رهبری، تصمیمات هوشمندانه رئیس محترم سازمان و برنامه ریزی های دقیق کارگروه داخلی نظارت وهماهنگی امور فنی و حقوقی برجام و تلاش مجاهدانه و اقتدار متخصصان داخلی در پیمودن گام های محکم و با اطمینان در جهت رسیدن به قله های پیشرفت هسته ای می باشد.

زارعان در بخش دیگری از سخنرانی خود به تلاش های 12ساله تیم مذاکره کننده اشاره وگفت دستاورد های برجام در حوزه داخلی، منطقه ای و بین المللی بیش از 160 مورد بوده که اگرچنانچه طرف مقابل به تعهدات خود در برجام عمل نکرد ، کلیه تدابیر در این خصوص اندیشده شده است.

وي افزود: از برنامه های اساسی سازمان در پسا تحریم تجاری سازی دستاورد های صنعت هسته ای در حوزه بهداشت و درمان، کشاورزی، سلامت و صنعت مدنظر بوده که انشا الله با قوت توسط کارشناسان پیگیری می شود.

 زارعان ادامه داد: منویات مقام معظم رهبری و چهارچوب اعلامی از سوی ایشان در حوزه اجرای مفاد برجام بطور کامل رعایت گردیده و ما با اعتماد و همدلی میان مسئولین و کارکنان صنعت هسته ای از هر گونه نفوذ دشمن جلوگیری کرده و در آینده شاهد پیشرفت های چشمگیری در حوزه تجاری سازی خواهیم بود.

در پايان زارعان ضمن پاسخگویی به پرسش های حاضرین بیان نمود که حفظ نیروی انسانی و ارتقاء دانش فنی متخصصین صنعت از اولویت های اصلی سازمان می باشد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
inhnews
سيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
inhnews
0
2
inhnews با تشكر از دست اندركاران علي الخصوص دكتر صالحي و مهندس زارعان و همه خدمتگذاران اين صنعت
موفق باشيد
inhnews
جمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۰
inhnews
0
0
inhnews تبدیل هوشمندانه خروج اورانیوم ایران به مبادله اورانیوم و دریافت منابع قابل توجه کیک زرد اقدامی شایسته تقدیر است .
نام:
ایمیل:
* نظر: