چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - April 01 2020
کد خبر: ۱۲۷۷۴
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۰
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: سیاستی که عربستان اتخاذ کرده سیاست جنگ در همه جبهه ها و رویارویی همه جانبه با همه واقعیات محیطی خودش است.
حسین جابری انصاری که شنبه شب در برنامه تلویزیونی نگاه یک سخن می گفت، افزود: هجوم حوادث عربستان را نه به عنوان یک کنشگر با برنامه بلکه کنشگر منفعل وارد بازی کرده است. 
وی بابیان اینکه عربستان تلاش می کند با راهبرد رویارویی باهمه روندهای درحال شکل گیری رویارویی کند،خاطرنشان کرد: در عربستان یک فرآیند نقل و انتقال تاریخی از نسل اول به نسل بعدی در حال شکل گیری است که البته هزینه های خود را دراد 
وی ادامه داد: این مساله درحالی اتفاق می افتد که در درون عربستان و درسطح منطقه ای و تاریخی تحولاتی در حال شکل گیری است.
سخنگوی وزارت خارجه درباره قطع رابطه ریاض با تهران گفت: در حمله به سفارت عربستان، جمهوری اسلامی ایران موضع شفافی اتخاذ کرد.
جابرانصاری با بیان اینکه آنچه عربستان دنبال می کند، ایجاد تنش و بحران آفرینی است، خاطرنشان کرد: زمانی که تحلیل عربستان این است که به دنبال تنش آفرینی است، طبیعی است که جمهوری اسلامی را در نقطه مقابل خود احساس می کند. 
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی برآمده از مردم است و به همین جهت با بحرانی که عربستان با آن روبروست، یعنی بحران هویت مشروعیت و کارآمدی روبرو نیست.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: به لحاظ سیاست خارجی جمهوری اسلامی در حال حرکت و پیشروی است. 
وی افزود: جمهوری اسلامی تحولات و روندهای محیط پیرامونی خود را درک کرده و در جهت آن ها حرکت می کند، اما عربستان در حال جنگ با روندهای پیرامونی خود است و همین به منشا بروز بحران برای عربستان بدل شده است.
وی گفت: در حال حاضر جمهوری اسلامی در حال حرکت در مسیری است که فضای تنفسی بهتری را برای خود در حال ایجاد کردن است و برجام نیز در همین راستا است. 
جابر انصاری ادامه داد: جمهوری اسلامی به دنبال تنش آفرینی نیست و سیاست های خود را نیز در این راستا تعریف می کند. سیاست های ما دقیقا در نقطه مقابل عربستان قرار دارد و هرچه آن ها سیاست خود را مبتنی بر جنگ در همه جبهه ها تعریف می کنند، ما دقیقا در نقطه مقابل قرار داریم. 
وی خاطر نشان کرد: ما نیازی به ایجاد تنش نداریم و به دنبال ثبات هستیم و به همین جهت هم ادبیات سیاسی ما هم در همین راستا است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: نگرانی افکار عمومی ما هم درست است و این نگرانی ها و ناراحتی ها را برای ما ایجاد کرده و این برخورد همراه باید در مسیری باشد که باطل السحر اقدامات عربستان سعودی باشد. لذا در حالی که باید نیازهای عاطفی افکار عمومی را پاسخ داد، اما ما نباید سیاست های خود را تغییر داده و در مسیری قرار بگیریم که نیازهای عربستان را تأمین کند.
جابری انصاری درخصوص اینکه آیا عربستان مجددا اقدام به بازگشایی سفارت خواهد کرد، گفت: بستن سفارتخانه فضیلتی نیست و منفعتی نخواهد داشت. جنگ سفارتخانه ها بردی برای عربستان نخواهد داشت و دیر یا زود مجبور خواهد شد واقعیات پیرامونی خود را بپذیرد.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال جنگ و درگیری خاطرنشان کرد: عربستان در چارچوب همان استراتژی تا سطوحی از رویارویی و جنگ مستقیم در هدف گیری های خود تعریف کرده ولی اینکه آیا بازیگران دیگر منطقه و جهان چنین اجازه ای به آن خواهند داد که این مسیر آتش افروزی را ادامه دهد، محل تردید است. عربستان حداقل در سطوحی از جنگ محدود شاید احساس می کند وضعیت را برای آن بهتر خواهد کرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به جنگ یمن اظهارداشت: عربستان خودش را درنقش سازنده ای که دولت ها باید تعریف کنند، قرار نمی دهد بلکه نقش تخریبی برای خود تعریف کرده است. ما نباید اجازه دهیم عربستان هزینه های مبتنی بر تخریب را بر کل منطقه افزایش دهد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال مجری درباره کشورهایی که به همراهی عربستان با ایران قطع رابطه کردند، افزود: دولت ها چه کوچک و چه بزرگ احترام خودشان را دارند. در صحنه حوادثی که رخ می دهد باید دربکارگیری تعابیر دقت کنیم که متضمن توهین به دولت ها و ملت ها نباشد. ملاک ما در انقلاب کوچک و بزرگ بودن دولت ها و ملت ها نبوده است.
جابری انصاری اظهار داشت: متاسفانه دولت سودان در سال های اخیر در یک وضعیت گلاویز بودن و مواجه بودن با مجموعه ای از بحران ها بوده و بخش مهمی از خاک آن (سودان جنوبی) دچار تجزیه شد و این وضعیت در مناطق دیگری از سودان در ایالت دارفور ادامه داشت و وضعیت اقتصادی این دولت بسیار بحرانی است. در این شرایط سودان در یکی دو سال اخیر توسط پترودلارهای عربستان مورد تطمیع قرار گرفت و در شرایطی بحرانی فکر کرده برای حل این شرایط نیاز به این کمک ها دارد.
وی با اشاره به اقداماتی که سودان در یکی دو سال اخیر در قبال ایران صورت داد، افزود: ما تلاش کردیم بدون اینکه احساساتی شویم این وضعیت را مدیریت کنیم و برخوردهای تندی با اقدامات سودان نکردیم. 
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: متاسفانه دولت سودان در حوادث اخیر جزو معدود دولت هایی است که اعلام قطع رابطه سیاسی کرد.
جابری انصاری با اشاره به تلاش عربستان برای همراه کردن برخی کشورها با خود اظهار داشت: در سطح بین المللی نوع واکنش ها همراه با عربستان نبوده و در سطح جهان اسلام دولت های مهمی از جهان اسلام مثل اندونزی، پاکستان و ترکیه صراحتا ضمن تاکید با حفاظت از اماکن دیپلماتیک ولی آنچه عربستان می خواست (جنگ سفارتخانه ها) را پاسخ ندادند.
وی در خصوص دیگر کشورهای همراه با عربستان از جمله بحرین گفت: بحرین خودش را به شکل تحت الحمایه عربستان تعریف کرده و قابل پیش بینی بود که همانند اقدامات عربستان صورت دهد.
جابری انصاری درباره امارات گفت: امارات کاهش سطح رابطه را از سفارت به کارداری مطرح کرد. حتی از سفیر ما نخواستند امارات را ترک کند. سفیر خودشان را فراخواندند و به سطح کاردار رساندند. سفیر ما در پایان ماموریتش بود و به درخواست ما خواسته شد که باز گردد. دولت کویت و دولت قطر تنها سفرای خود را برای مشورت فراخواندند.
وی با اشاره به اجلاس روز شنبه در ریاض گفت: مسائل ملموس قابل اندازه گیری که عربستان به دنبال آن بود که امتی را به دنبال خود بکشاند، رخ نداد و پاسخ در سطح عربی و اسلامی بسیار محدودتر بود.
سخنگوی وزارت خارجه درباره تماس های اخیر انجام شده بین کری و ظریف گفت : تماس ها همچون تماس های قبل است سیاست ایران مذاکره با آمریکا درباره مسائل منطقه نیست و همواره در دو سال گذشته گفت وگوهای ایران و آمریکا بر محور مسائل مرتبط با برجام بوده است و این قاعده در تماس های اخیر هم حاکم است.
وی درباره زمان اجرایی شدن برجام اظهار داشت: اگر همه امور در جدول های زمانی پیش برود، در زمان خود برجام اجرایی خواهد شد. بازه زمانی هنوز خاتمه نیافته است. اگر گفت وگوهایی که در حال حاضر در ارتباط با آخرین جزییات اقدامات فنی برجام پیش برود و اقدامات نهایی توسط آژانس انجام شود، قاعدتا زمان خیلی دوری نخواهد بود.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: گفت وگوهای اخیر ظریف و کری درباره آخرین جزییات مسائل اجرایی برجام بوده ولی آمریکا در طول گفت وگوها تلاش کردند درباره مسائل منطقه ای صحبت کنند نکاتی را گفتند و شنیده شده ولی هیچ گفت وگویی در این زمینه انجام نشده است.
وی درباره میانجیگری واشنگتن بین تهران و ریاض نیز عنوان کرد: آمریکایی ها خودشان در شرایط قطع رابطه با ایران هستند و تصور اینکه آنها در انقطاع رابطه دیپلماتیک با ایران هستند و بخواهند میانجیگیری کنند، تصور منطقی نیست. تصور دولتی که خودش قطع رابطه دارد نقش میانجی را صورت دهد منطقی نیست و آنها چنین کاری را انجام ندادند.
سخنگوی وزارت خارجه درباره میانجیگری برخی کشورها برای برقراری رابطه ایران و عربستان اظهار داشت: ما به دنبال افزایش تنش نیستیم و در اوج بحران آفرینی های عربستان به صراحت اعلام می کنیم سیاست ایران تشدید تنش ها بین همسایگان و کشورهای اسلامی نیست و از مساعی جمیله، مواضع مثبت و حسن نیت دولت های اسلامی و غیراسلامی که با حساسیت نسبت به تحولات اخیر واکنش نشان دادند و برای انجام مساعی جمیله ابراز آمادگی کردند، استقبال کرده و از آنها تشکر می کنیم.
جابری انصاری ادامه داد: دولت عربستان دولتی است که به دنبال بحران آفرینی است و این عربستان است که پی درپی بحران های جدید ایجاد می کند و عربستان درشرایطی که منافع خودرا در بحران می بیند پاسخی به این میانجیگری ها نمی دهد. عربستان اجازه موفقیت این گونه اقدامات را نخواهد داد.
وی درباره اعمال تحریم های جدید علیه ایران گفت: توافق برجام یک توافق خاص در یک موضوع خاص بین شرکای برجام است. توافق در یک موضوع به معنای تغییر در فضای استراتژیک بین دو طرف نیست. نه ما نسبت به دیدگاه های انتقادی خود تغییر دادیم و نه آمریکا زاویه، تفاوت و استراتژی های خود را در شکل کلان خود تغییر می دهد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: جریان قوی در داخل آمریکا و در سطح منطقه به نمایندگی رژیم صهیونیستی و عربستان است. با کمال تاسف عربستان مجموعه اقداماتی را انجام می دهد که رژیم صهیونیستی در مقابل ایران انجام داده است.
وی به همپوشانی سیاست های عربستان با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و افزود: جریانی که به دنبال ایران هراسی است تلاش کرد برجام صورت نگیرد و بعد از برجام از همه توان خود برای بر هم زدن این مسیر استفاده می کنند. مسیری که این جریان دنبال می کند این است که ایران را از منافع برجام جدا کند و امکان استفاده ایران از فرصت های برجام را از ایران بگیرد.
جابری انصاری ادامه داد: با مجموعه اقدامات تحریک آمیز صحنه ای را خلق کنند که امکان بهره برداری ایران از فرصت ها سلب شود. ما در میانه یک صحنه نبرد به تمام معنای کلمه هستیم. ما باید با تدبیر و عقلانیت به نحوی عمل کنیم که حداکثر فرصت های برجام را برای ایران ایجاد کنیم. عربستان و رژیم صهیونیستی در خطی تلاش می کنند که فضای تنفس بیرونی ما را از بین بگیرند و فضایی در داخل آمریکا تلاش می کند فضای تنفسی اقتصادی ایران را ببندد.
وی اضافه کرد: ما با حسن نیت در مسیر اجرای برجام حرکت کردیم اما توافقات دوجانبه است، اگر دولت آمریکا اقدامی انجام دهد که تعهداتش را نقض کند، عمل متقابل انجام خواهد شد .
سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر حسن روحانی به پاریس و رم گفت: در پایان هفته اول بهمن ماه حسب توافق بین دولت های ایتالیا و فرانسه سفر به تعویق افتاده رئیس جمهور به این دو کشور انجام می شود.
جابری انصاری در خصوص تحولات در روابط تهران و ریاض و تاثیر آن بر گفت وگوهای سوریه نیز گفت: ایران از ابتدای بحران سوریه معتقد بود این بحران راه حل نظامی ندارد و چاره ای جز گفت وگوی سیاسی بین طرف های سوری - سوری وجود ندارد و به نظر می رسد بعد از چند سال امتحان کردن مسیر نظامی، کشورها در منطقه و جهان به این نتیجه رسیدند که این بحران راه حل نظامی ندارد و در مسیر یک روند سیاسی قرار گرفتند.
وی ادامه داد: ما براساس اهداف سیاست خارجی ایران، در همین مسیر سیاست های خود را دنبال خواهیم کرد. این مسیر سیاسی و گفت وگوها و توافق سوری - سوری راه حل بحران سوریه است و کشورهای دیگر باید کمک کنند و تسهیل کننده این مسیر باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر: