سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - August 04 2020
کد خبر: ۱۲۸۱۱
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۱
معاون سازمان انرژی اتمی از فروش حدود 40 تن مازاد تولید آب سنگین به واسطه کشور سوم به آمریکایی ها خبر داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی در کنسرسیوم تولیدکنندگان مواد استراتژیک هسته ای عضو می شود که این موضوع دستاوردی ملی و یک پیروزی است.
علی اصغر زارعان افزود: 6 تن از آب سنگین صادراتی ایران در مراکز اتمی و بقیه در مراکز تحقیقاتی آمریکا استفاده می شود. 
وی اضافه کرد: با توجه به راهبرد این سازمان مبنی بر تجاری سازی در حوزه تولیدات و نتایج کیفیت سنجی که اخیرا در آزمایشگاه بین المللی ساوانا در آمریکا بر روی آب سنگین ایران صورت گرفت ، خلوص آن 99/75 درصد تایید شد.
معاون سازمان انرژی اتمی گفت: این موضوع نشان دهنده استاندارد سازی و کیفیتی است که در ایران درباره صنعت هسته ای شکل گرفته است. 
زارعان افزود: با توجه به صادرات یو اف سیکس(uf6) که 6 دی ماه انجام شد، استاندارد سازی و تضمین کیفیت از طرف روسی، تاییدیه ای بر فعالیت های صنعت هسته ای ایران است و نشان از کیفیت بالای مواد صنعت هسته ای ایران دارد که می تواند با کشورهای تولید کننده موادهسته ای رقابت کند.
وی در گفت و گویی ادامه داد: با اقدامات اخیر، جمهوری اسلامی ایران در رده کشورهای تولید کننده مواد استراتژیک هسته ای ازجمله یو اف سیکس uf6 و آب سنگین قرار دارد.
معاون سازمان انرژی اتمی گفت:ما حدود 20 تن آب سنگین درسال تولید می کنیم و مازاد آن را به مشتریان خارجی می فروشیم .
زارعان افزود: درکنسرسیومی که در این حوزه درکشورهای غربی تشکیل شده است، جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی عضو این کنسرسیوم قرار می گیرد که این موضوع دستاوردی ملی و یک پیروزی محسوب می شود. 
وی درباره قرارداد بازطراحی راکتور اراک ضمن تاکید بر رعایت الزامات مد نظر گفت: باید یک قرارداد بسیار قوی و قابل قبول با طرف خارجی ازجمله کشور چین داشته باشیم و قرار شد مشارکت کنیم که درنهایت جمهوری اسلامی ایران صاحب طراحی و کار است.
زارعان افزود: قرارداد همکاری (راکتور اراک) تا آخر هفته آینده به طور رسمی بین طرفین، مبادله خواهد شد که ما بتوانیم راکتوری قابل قبول با آپشن های مختلف ازجمله فردو داشته باشیم.
معاون سازمان انرژی اتمی گفت:ادامه فرایند خارج کردن کَلندریا راکتور اراک (آی آر40 مگاوات) شاهد خواهیم بود که قطعا تا قرارداد نهایی نشود ما هیچ گونه اقدام فیزیکی دراین حوزه انجام نخواهیم داد.
زارعان افزود: همان طور که در بحث تبادل سوخت مقرر شد ما یک قرارداد بسیار قوی داشته باشیم که هیچ کس نتواند سوء استفاده یا تفسیر نابجایی داشته باشد، اول کیک زرد را گرفتیم و بعد یو اف سیکس تحویل دادیم.
وی ادامه داد: در راکتور اراک هم باید بتوانیم در حوزه ir40 ،قرارداد بین المللی، حقوقی،درست و قابل قبول در مجامع بین المللی (در صورت رخداد موضوع غیرقابل انتظار) داشته باشیم که این قرارداد درحال نهایی شدن است. 
زارعان درباره اجرای برجام هم گفت:همه تحریم هایی که در حوزه هسته ای ایران ایجاد شده است، لغو می شود و آیین نامه اجرایی برای شرایط اقتصادی و مالی را اروپایی ها بطور رسمی روز اول اجرای برنامه اعلام می کنند.
معاون سازمان انرزی اتمی تصریح کرد:جمهوری اسلامی به تعهدات خود پایبند خواهد بود و این تعهدات را اجرا خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: