سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - August 04 2020
کد خبر: ۱۲۸۱۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۹
درحالی که براساس اخبار منتشره، مدت بسیار کمی تا روز آغاز اجرای برجام زمان باقی است، همچنان شاهد هستیم که تحرکات مخالفین توافق هسته ای در سطح بین المللی ادامه دارد.
*امین کریم زاده: علاوه بر تحرکات بین المللی، در داخل کشورمان نیز برخی از مخالفان توافق و برجام، در این اندک فرصت باقی مانده تا روز اجرای برجام تلاش می کنند حال که نتوانسته اند ایرادی به متن توافق و مفاد برجام و نحوه ی اجرا وارد کنند، با ایجاد فضای عاطفی بین بخش های مختلف جامعه جوسازی مورد نظر خود علیه برجام را اشاعه دهند. 
به گزارش گروه تحليل و ترجمه اميدهسته ای، مصداق این موضوع، اقدام اخیر یکی از خبرگزاری های داخلی است که با انتشار خبر نادرستی مبنی برخروج قلب راکتور و بتن ریزی به جای آن، اقدام به فضاسازی علیه برجام کرد. 
در این خبر آمده بود: "گفته‌های یک منبع مطلع حکایت از آن دارد که قلب رآکتور آب سنگین اراک روز دوشنبه خارج شده است. براین اساس، عملیات خروج قلب راکتور اراک پایان یافت و قلب راکتور با بتن پرشد و قرار است این هفته نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش تأیید نهایی اجرای تعهدات ایران در برجام را منتشر کند و پس از آن نیز ظریف و موگرینی با صدور بیانیه‌ای مشترک اجرای برجام را اعلام خواهند کرد."
انتشار این خبر نادرست، به بروز واکنش هایی منجر شد، حال آن که از اساس ماجرا موضوع دیگری است. 
برای رصد دقیق آن چه برنامه سازمان انرژی اتمی کشورمان در دستور کار خود قرار داده است، باید به چند نکته توجه داشت، نخست آن که همان طور که گفته شد، برخی رسانه‌ها خبری مبنی بر خارج کردن قلب راکتور اراک از جای خود، منتشر و اعلام کردند که در جای قلب راکتور بتن ریخته شده است، حال آن که این موضوع به هیچ عنوان به تایید هیچ کدام از ارگان های ذی ربط نرسید و طبیعتا قابل اعتنا نیست. دوم آن که سازمان انرژی اتمی مطابق برنامه و مفاد نامه مقام معظم رهبری، اقدامات توافق شده را باید تا روز اجرای برجام به اتمام برساند و در این رابطه برخی کارهای مقدماتی آغاز شده ولی هیچ اقدامی در این خصوص (خارج کردن قلب راکتور اراک) تکمیل نشده است.
سوم آن که در چارچوب توافق هسته‌ای وین، ایران متعهد شده است تا برای اجرایی شدن برجام، اقدامات هسته‌ای را در راستای اعتمادسازی انجام دهد. این اقدامات از جمله کاهش سانتریفیوژهای نطنز و فردو به تعداد تعیین شده در برجام، مبادله اورانیوم غنی‌شده با اورانیوم طبیعی (کیک زرد) و نیز خارج کردن قلب راکتور اراک برای آماده سازی آن در جهت بازطراحی، از جمله مهم‌ترین اقدامات هسته‌ای ایران بوده است که تاکنون کاهش سانتریفیوژها و نیز مبادله سوخت انجام شده و بر اساس اعلام مقامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سازمان انرژی اتمی، اقدامات در راستای تکمیل تعهدات در اراک در حال انجام است.
نکته ی بعدی که در این حوزه باید در قالب پرسش مطرح گردد این است که اگر به جای قلب قبلی راکتور اراک با بتن پر شده، پس قلب جدید کجا کار گذاشته خواهد شد؟ این سوال در شرایطی مطرح می شود که جهت تنویر افکار عمومی، بارها و بارها از سوی متولیان سازمان انرژی اتمی و تیم مذاکره کننده هسته ای، ایران از بین گزینه های مطرح شده از سوی گروه 1+5 در خصوص راکتور اراک، گزینه ای را برگزید که راکتور و گنبد برجای خود می مانند و قلب جدید جایگزین قلب قدیمی خواهد شد. به عبارت دیگر، از آن جایی که مطالبه ی غربی ها در جریان مذاکرات هسته ای این بود که  ایران قلب قدیمی را روزی دوباره استفاده نکند و با این هدف خواستار آن شدند که یا قلب راکتور از کشور خارج شود و یا قطعه قطعه گردد و یا در بخش هایی مانند اتصالات و ... بتن ریخته شود و ایران گزینه بتن را انتخاب کرد، بتن ریزی در قلب، نه به جای آن، زیرا به جای قلب قبلی قلب جدید جایگزین خواهد شد. 
در توضیح بیشتر آن چه در واقعیت رخ می دهد و نه فضاسازی های صورت گرفته، باید تاکید کرد که به گفته ی اصغر زارعان، معاون سازمان انرژی اتمی به روزنامه خراسان، خبر منتشر شده مبنی بر خروج کالندریای راکتور اراک ناصحیح است و اقدامات مقدماتی در مورد راکتور اراک طبق تعهدات برجام صورت گرفته اما هنوز کالندریا خارج نشده و تا زمان امضای نهایی قرار داد با چین این کار انجام نمی شود.
برپایه گزارش پایگاه خبری تحلیلی امیدهسته ای، همچنین براساس اعلام کارشناسان، درون کالندریای اراک 150 کانال استوانه ای شکل وجود دارد که به صورت عمودی است و مجتمع های سوخت راکتور در آنها قرار می گیرند، این کانال ها جهت غیر قابل استفاده شدن با بتن پر می شوند، این کالندریای بتن ریزی شده علی رغم فشار و خواست آمریکا در ایران می ماند و جهت امور آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی به کار می رود، در چاله راکتور اراک که یازده متر عمق دارد کالندریای باز طراحی شده که 75 کانال سوخت دارد قرار می گیرد. 
از سوی دیگر، گفتنی است براساس اعلام سازمان انرژی اتمی غیر از مبادله سوخت غنی شده هنوز هیچ کدام از اقدامات عملی ایران در فردو، نطنز و اراک طبق برجام به پایان نهایی خود نرسیده است، ایران طبق مفاد برجام در فردو و نطنز در حال کاهش سانتریفیوژهاست، اما هنوز به عدد مشخص شده در برجام نرسیده و کار همچنان در حال انجام است. بازرسان آژانس بین نیز هم اکنون در ایران و سایت های هسته ای حضور دارند و در حال چک کردن اقدامات عملی ایران هستند تا در روز انجام نهایی این اقدامات گزارش داده و اجرای برجام رسماً آغاز شود.
براساس این گزارش، معاون سازمان انرژی اتمی در مورد آخرین وضعیت راکتور آب سنگین اراک نیز اظهار داشته است که در مورد اقدامات ایران بر روی کالندریای اراک باید ابتدا قرارداد بازطراحی راکتور میان ایران و چین نهایی و امضا شود و بعد از آن کالندریا خارج شده و بتن ریزی صورت می گیرد. البته یک سری اقدامات اولیه صورت گرفته اما کالندریا بر خلاف آنچه در برخی اخبار گفته شده هنوز از قلب راکتور خارج نشده است زیرا اگر قبل از قرارداد نهایی کالندریا را خارج کنیم بدون تضمین لازم خواهد بود و کار عاقلانه ای نیست. اقدامات ایران طبق متن برجام در حال نهایی شدن است و شمارش معکوس آغاز شده و طی چند روز آینده این اقدامات به پایان می رسد که در روز پایان اقدامات با تأیید بازرسان آژانس اجرای برجام آغاز خواهد شد.
با این اوصاف جای تردید نیست که خبرگزاری هایی که اخباری غیر واقع منتشر می کنند، تنها سعی در جوسازی مسموم علیه آن چه دیپلمات های کشورمان طی سال ها برای دستیابی به آن تلاش کرده اند و در یک کلام دستاوردهای هسته ای ایران اسلامی دارند. حال آن که باید توجه داشت از روز آغاز اجرای برجام تمامی تحریم های نظام بانکی و مالی از پیش پای کشورمان برداشته خواهند شد و ایران از قید و بندهای چندساله ارتباط با جهان رها می شود و از این پس دیگر با مسئولان حوزه های مرتبط و مدیران ارشد کشور است که بتوانند از این فرصت مغتنم در مسیر توسعه همه جانبه بهره گیرند و به تعبیر دیگر، کار دستگاه دیپلماسی و مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 تقریبا به پایان رسیده و زمان شروع فعالیت مستمر و مجدانه در دیگر بخش های تدوین برنامه و ارکان اجرایی است. 
*روزنامه نگار  

نام:
ایمیل:
* نظر: