چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
کد خبر: ۱۲۸۲۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۵
کارهای نرم‌افزاری را به خوبی انجام دادیم و قراردادهای اصلی انجام شده اما قراردادهای فرعی با برخی کشورها باقی مانده است و از ابتدا هم گفتیم کار بازطراحی متمرکز بر متخصصان خودمان است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در رابطه با مازاد ذخیره آب سنگین کارخانه تولید آب سنگین اراک گفت:‌ فروش این مازاد منوط به آن است که خریدار بالقوه به خریدار بالفعل تبدیل شود که هم اکنون در حال مذاکره در این باره هستیم.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی عصر سه‌شنبه در حاشیه هفتمین سالگرد شهادت شهید علیمحمدی در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایسنا مبنی بر این که گفته می‌شود تعداد زیادی از بازرسان اکنون برای راستی‌آزمایی از اجرای تعهدات ایران طبق برجام در کشور حضور دارند فکر می‌کنید با توجه به حضور گسترده بازرسان، آژانس تا جمعه هفته جاری گزارش خود را در رابطه با راستی‌آزمایی این اقدامات ارائه کند؟ گفت: ما فکر می‌کنیم این زمان در سطح چند هفته نخواهد بود بلکه در روزهای آینده شاهد این مسأله خواهیم بود.

او در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر این که برخی معتقدند ایران بدون گرفتن تضمین‌ها و قراردادهای لازم طبق نامه رهبری تعهدات خود را به سرعت اجرایی کرده است، گفت: همان‌طور که شاهد بودید از طرف رییس‌جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا بیانیه‌ها و نامه‌هایی صادر شد و اجرای لغو تحریم‌ها منوط به اعلام انجام اقدامات هسته‌ای ایران طبق برجام از سوی آژانس است. ما تلاش کردیم در مدت زمانی کوتاه این اقدامات را انجام دهیم. متاسفانه بحث‌هایی در کنگره با توجه به قانون محدودیت صدور ویزا مطرح شد اما همکاران ما تا کنون کارهای خوبی انجام دادند و بخشی از وضعیت به وجود آمده در این چارچوب در حال جبران است. کشور ایران کشور بزرگی است و طبق برجام تعهداتی دارد و انجام خواهد داد. اگر تخلفی از تعهدات انجام شود، بازگشت ایران به گذشته دیگر در چارچوب سانتریفیوژهای نسل قدیم نیست بلکه ما با سانتریفیوژهای نسل جدید باز می‌گردیم.

کمالوندی گفت: امیدوارم دو طرف به تعهدات خود پایبند بمانند. هم‌چنین معتقد نیستم که اکنون زمان آن است که به دنبال نکات منفی بگردیم اگرچه ما با خوش‌بینی صرف به جلو حرکت نمی‌کنیم.

وی درباره خارج کردن قلب راکتور اراک و بتن‌ریزی در آن گفت: گام‌های اولیه در این رابطه شروع شده است اما هنوز کارها را نهایی نکرده‌ایم؛ شاید ظرف چند روز آینده این کارها نهایی شود.

کمالوندی تاکید کرد: وقتی مطمئن شویم همه تعهدات را در رابطه بازطراحی راکتور اراک روی کاغذ گرفته‌ایم مثل آن چه که در مبادله سوخت صورت گرفت کارها در رابطه با اراک را هم تکمیل می‌کنیم اما تاکید دارم که چند روز هنوز تا تکمیل این مرحله باقی مانده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه با شروع برجام و اجرای پروتکل الحاقی سازوکار حضور بازرسان در این چارچوب در ایران چگونه خواهد بود؟ گفت: سازوکار حضور بازرسان مثل تعیین سفیران در کشورهای دیگر است، آژانس تعدادی از بازرسان را معرفی و مشخص می‌کند و کشور پذیرنده باید بررسی کرده و آن‌ها را تایید کند که این پروسه حدود 3 ماه به طول می‌انجامد.

وی ادامه داد: این روند برای تمام کشورهای عضو صادق است و با اجرای پروتکل الحاقی حدود 130 بازرس تعیین می‌شوند که البته این تعداد هم‌زمان در داخل ایران نخواهند بود.

کمالوندی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر این که سازوکار اعلام روز اجرای برجام به چه شکل خواهد بود؟ گفت: آقای عراقچی با همتای خود (هلگا اشمید) در ارتباط هستند و مذاکرات زیادی انجام شده و روش‌های مختلفی در این رابطه در حال انجام است، اما هنوز به جمع‌بندی نرسیدم که آیا با بیانیه مشترک خانم موگرینی و آقای ظریف این کار انجام شود یا همه در جایی جمع شوند و اعلام کنند.

او تاکید کرد: ظرف یکی دو روز آینده روز اجرای برجام مشخص می‌شود و به احتمال زیاد در همین دی‌ماه شاهد روز اجرا خواهیم بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در رابطه با انتشار گزارش آژانس طی روزهای آینده گفت: آقای صالحی مذاکره تلفنی با آقای آمانو داشتند تا ما تغییر محسوسی در اقدامات خود داشتیم، به نظر می‌رسد که بر اساس برنامه ما در چندروز آینده کار راستی‌آزمایی آژانس پایان یابد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این که گفته می‌شود بتن‌ریزی اراک به خاطر نهایی نشدن یکی از قراردادها باقی مانده است، گفت: ما کارهای نرم‌افزاری را به خوبی انجام دادیم و قراردادهای اصلی انجام شده اما قراردادهای فرعی با برخی کشورها باقی مانده است و از ابتدا هم گفتیم کار بازطراحی متمرکز بر متخصصان خودمان است اما قراردادهای تجاری و فنی در حوزه هسته‌ای زمان‌بر است اما این کار هم‌زمان پیش می‌رود. اما تضمین‌هایی که از طرف‌های مقابل باید می‌گرفتیم این‌ها پیش‌بینی شده در قالب تعهدات و یادداشت‌تفاهم به دست آمده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: تحقیق و توسعه بر روی پنج، شش ماشین سانتریفیوژها بعد از برجام ادامه می یابد و در ارتباط با سوخت، ما سوخت تولید نیروگاهی در برنامه داریم و با 1+5 برای تولید سوخت در داخل ایران همکاری می‌کنیم و به طور کلی در تمام حوزه‌ها آینده روشنی در عرصه هسته‌ای وجود دارد.

این مقام سازمان انرژی اتمی درباره برخی شایعه پراکنی‌ها از سوی برخی رسانه‌ها مبنی بر خارج کردن قلب راکتور و بتن‌ریزی در آن گفت:‌ طبق تعهد باید کالندریا را خارج کنیم و در حفره‌های آن سیمان بریزیم از این جهت که غیرقابل استفاده باشد. اما بخش عمده‌ای از ساختار دست نمی خورد. اگر روزی آن‌ها بخواهند نقض تعهد کنند ما به سرعت به وضعیت گذشته بر می گردیم چرا که طراحی قلب را خودمان انجام دادیم و دوباره ساختن آن کاری ندارد. سوخت راکتور اراک قرار است توسط ایران ساخته شود البته به غیر از سوخت اولیه. آزمایشگاه های زیادی برای راکتور ساخته خواهد شد بنابراین این بهترین کار برای راکتور اراک است به هر حال کار قبلی را در زمانی شروع کردیم که توانایی غنی‌سازی را نداشتیم و حالا که این توانایی را داریم می‌توانیم از امکانات بهتری برای آن استفاده کنیم و با سوخت غنی شده امکانات این راکتور را بالا ببریم، از این رو تغییر و بازطراحی راکتور بعد منفی ندارد بلکه مثبت هم هست.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: