سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - August 04 2020
کد خبر: ۱۲۸۴۵
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۸
سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز(پنجشنبه) از به اتمام رسیدن کارها در رآکتور آب سنگین اراک خبر داد و گفت: عصر امروز توسط بازرسان آژانس، راستی آزمایی انجام می گیرد.
بهروز کمالوندی اظهار داشت: در مراحل نهایی قرار گرفته ایم ، امروز و فردا کار به پایان می رسد و وارد دوره مهمی می شویم؛ دوره ای که ایران تمام فعالیت هسته ای خود را از جمله تحقیق و توسعه خواهد داشت و غنی سازی با یک افق بسیار روشن و رسیدن به ظرفیت صنعتی صورت می گیرد.

وی ادامه داد: آنچه اهمیت دارد این است که بعد از دو سال کار فشرده به ویژه در حوزه های حقوقی و سیاسی، کار بزرگی انجام گرفته است؛ در مقابل جمهوری اسلامی ایران، قدرت های بزرگی قرار دارند و این قدرت ها پذیرفتند احترام به حقوق هسته ای ما بگذارند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ، شرایط را به لحاظ افق رسیدن به تولید سوخت هسته ای مطلوب دانست و در عین حال افزود: از روز اجرای برجام تحریم های ظالمانه برداشته می شود و ان شاءالله افق خوب اقتصادی را شاهد خواهیم بود.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش سوال که آیا هم اکنون قلب رآکتور اراک خارج شده یا خیر؟ گفت: دیروز مرحله نهایی بخش مرکزی را انجام دادیم و حفره های بخش مرکزی با سیمان پر شده است؛ ابتدا قرار بود این بخش چند تکه شود، به این دلیل می خواهیم آن را به عنوان نماد صنعت هسته ای خودمان نگه داریم و این کار تمام شده است و عصر امروز بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی آن را راستی آزمایی می کنند و در گزارش آنها قید می شود.

وی اضافه کرد: فکر می کنم یکی، دو ساعت کار کوچک که ما داریم ظرف امروز و فردا انجام خواهد شد و تصور می کنم رسیدن به مرحله اجرا خیلی نزدیک است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین با اشاره به اینکه بخش عمده ای از رآکتورحفظ و فقط بخش مرکزی آن با سیمان پر می شود گفت: بخش مرکزی همانند توپی یک قفل در به شمار می رود که توپی را درمی آوریم و یک توپی جدید جایگزین آن می کنیم و جای توپی قدیم سیمان تزریق می شود و مهم این است که بخش اصلی رآکتور حفظ می شود؛در آینده گزارش های مربوط به این فعالیت ارائه خواهد شد.

کمالوندی گفت: اقدامات عملی دو طرف انجام شده است و کارهای نوشتاری مربوط به این اقدامات در وین در حال انجام است و فکر می کنم طی امروز و فردا وارد مرحله اجرا شود .

وی در پاسخ به سوالی در این خصوص که چه کسانی در مرحله بازطراحی رآکتور اراک حضور خواهند داشت؟ گفت: چینی ها در این بازطراحی حضور خواهند داشت و کشورهای دیگری نیز تعهدات خودشان را در حوزه های مختلف از جمله طراحی، بازنگری در طراحی و تامین تجهیزات به ما اعلام کرده اند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: اراده متخصصان ایرانی دراین است با توجه به داشتن توانایی، خود این اقدامات را انجام بدهند.

کمالوندی گفت: آنچه مهم است اینکه ما کار فرعی را به خارجی ها واگذار می کنیم و کارهای اصلی در اختیار ایرانی ها خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر: