يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - March 07 2021
کد خبر: ۱۲۸۵۶
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۰
امروز در مقطع فرا رسیدن روز اجرای برجام و رفع تحریم ها تصاویر 12 سال چالش هسته ای پیش روی ماست، مقاومت مدبرانه ای که صورت گرفت و پیشرفت هایی که در عرصه هسته ای بومی شده و همیشگی حاصل آمد. در راس این تصاویر شهدا و شهدای هسته ای قرار دارند، بعد از آن ها کارکنان گمنام و دانشمندان ایرانی از معدن ساغند تا تاسیسات اصفهان، نطنز، فردو، کرج، تهران، نیروگاه بوشهر و ... همچنین تصاویر مذاکره کنندگان امروز پیش روی ما مرور می شوند.
ما برای بوسیدن خاک سرقله ها چه خطرها کرده ایم 
*جلال برزگر: سرانجام آن روز بزرگ فرا رسید، روز اجرای برجام و برداشته شدن مانع تحریم های ظالمانه هسته ای از پیش پا و مسیر حرکت و توسعه ملت ایران. روزی که وعده شده بود؛ 12 سال چالش هسته ای که مهم ترین چالش ایران پس از انقلاب اسلامی بعد از جنگ تحمیلی است با تلاش شبانه روزی طی دو سال به نقطه اجرای توافق هسته ای و لغو یک جای تحریم های مالی هسته ای رسیده است؛ با برداشته شدن مانع و خرد شدن سنگ تحریم از امروز ایران روی سکوی جهش اقتصادی قرار می گیرد؛ از این به بعد این دولت و ملت ایران هستند که توان و ظرفیت خود در بهره گیری از شرایط تازه را باید نشان دهند. اجرای برجام و پایان تحریم، آغاز مسیری دیگر در رشد و توسعه پیش روی ملت ایران است. کلید تدبیر در حالی قفل هسته ای را باز کرده است که به تصریح رقبا داغ باز کردن پیچ و مهره های صنعت هسته ای ایران بر دل آن ها مانده است، زیرساخت ها و اعمال حقوق هسته ای ایران در حوزه های متنوع برقرار و در جریان است، قطعنامه های متعدد شورای امنیت و شورای حکام آژانس علیه ایران کنار رفته و ایران نخستین کشوری است که بدون جنگ و درگیری از ذیل بند 7 منشور سازمان ملل بیرون آمده است. همه این ها در شرایطی است که دوستان منطقه ای ایران از وضعیت خوب و دست بالا در تحولات منطقه برخوردارند و از شکسته شدن حصر اقتصادی ایران به عنوان کشور دوست و حامی خود خوشحال هستند. 
این در حالی است که تصورات دولت عربستان از وضعیت پسابرجام در منطقه، نگران و عصبی اش کرده است، تلاش عربستان هم دوش لابی صهیونیسم برای فرا نرسیدن چنین روز بزرگی بی نتیجه مانده و پترودلارهای هزینه شده از جیب و کیسه آن ها بی نتیجه پرکشیده است، عربستان درک نمی کند که رقیب منطقه ای اش چگونه می تواند با قدرت های برتر غرب که راس آن ها دوست عربستان و دشمن ایران است به توافق دست یابد؟ آن هم در حالی که عربستان نه توانسته جنبش های مخالف درون خود را از بین ببرد، نه روندهای منطقه پس از سرکوب ظاهری بهار عربی به سودش است و نه حتی توانسته شکست در بغداد را در دمشق جبران کند. 
شاید اگر حاکمان سعودی بلد بودند تاریخ بخوانند درک می کردند در روزگاری که اغلب کشورهای عربی و قدرت های جهانی پشت سر صدام بودند این ملت در جنگی نابرابر حتی یک وجب از خاکش را به کسی نداد و با مصالحه ای به موقع و با قدرت صدام و پس از او حامیانش را در مسیر سقوط قرار داد. آن ها چاره ای جز درک این مهم ندارند که با چنین ملتی نمی توان با محاسبات ساده و متکی به پترودلار مواجه و از حرکت بالنده بازش داشت. ملتی که از دو توان بالا برخوردار است مقاومت و مصالحه عزت مند و در این مسیر و برای بوسیدن خاک قله های افتخار خطرها کرده و خون دل ها خورده است. 

ما برای آن که ایران گوهری تابان شود خون دل ها خورده ایم 
امروز در مقطع فرا رسیدن روز اجرای برجام و رفع تحریم ها تصاویر 12 سال چالش هسته ای پیش روی ماست، مقاومت مدبرانه ای که صورت گرفت و پیشرفت هایی که در عرصه هسته ای بومی شده و همیشگی حاصل آمد. در راس این تصاویر شهدا و شهدای هسته ای قرار دارند، بعد از آن ها کارکنان گمنام و دانشمندان ایرانی از معدن ساغند تا تاسیسات اصفهان، نطنز، فردو، کرج، تهران، نیروگاه بوشهر و ... همچنین تصاویر مذاکره کنندگان امروز پیش روی ما مرور می شوند. امروز روز همه است روز پیروزی ملی، حتی روز منتقدین است، اگرچه برخی از آن ها گاه از طریق صواب دور شده و زیاده روی کردند، اما بدون انتقاد و مخالف خوانی تیم ما مقابل رقبا حتما چیزی کم داشته و خواهد داشت. در این زمره کشور قوی است و جای نگرانی نیست! منتقدین هرچند در اقلیت هستند اما بسیار پای کاراند و از این رو تا به حال کمک هایی هم به تیم و روند مذاکرات کرده اند. هدایت های داهیانه مقام معظم رهبری در تمام طول این 12 سال پیش رو قرار داشته و ایشان همگان را به هوشیاری و اجماع فراخوانده و راهبردهای مذاکره را ترسیم کرده اند، از این رو نقش ایشان در رسیدن به این مرحله و روز بزرگ ملی بی بدیل است. هم ایشان در کلامشان راهبرد حمایت و دوری از بی انصافی نسبت به دولت و مجریان را ترسیم کرده اند. 
درمیان تمام تصاویری که امروز پیش چشم ماست، تصاویر دو سال اخیر مذاکرات و رفت و آمدها و روزها و شب های پراضطراب آن جلوه و حال و هوایی دیگر دارد. ظریف روی ویلچر، ظریف روبروی جان کری، صالحی روی تخت بیمارستان و به فاصله ی کوتاه پشت میز مذاکره، شب های ژنو و لوزان و وین و تصویر خبرنگارانی که با سلایق مختلف یک تیم متحد و همدل بودند برای کمک به تامین منافع ملی، میراث خبرنگاران هسته ای ایران که از عکس تا خبر و گزارش و تحلیل را یکجا مخابره می کردند، پیش روی آیندگان این حرفه و ملت و جهانیان بوده و خواهد بود. 
برای شکستن حصر اقتصاد ایران، برای به کرسی نشاندن دکترین جدید ایران در جهان که انرژی هسته ای آری است و سلاح هسته ای نه، همه با هم چه سفرها کرده و رنج دوران برده و خون دل ها خورده ایم. 
امروز روز ماست، روز همه ما، روز به بار نشستن و ثمردهی راهبرد نرمش قهرمانانه است؛ روز تثبیت صنعت هسته ای و بازماندن افق پیشرفت و توسعه آن. روز بزرگ تدبیر و امید هسته ای. 
از امروز باید برای غلبه بر نفت زیر 30 دلارفکر و برنامه داشت و رصد دقیق دوران پسابرجام، چرا که تحقیق و توسعه و منابع استراتژیک هسته ای سرجای خود تثبیت شده و با برنامه هستند و سانتریفیوژها پیش چشم بهت زده رقبای منطقه ای و بین المللی می چرخند، پس پیش به سوی رونق کسب و کار، همان که شعار و برنامه برآمده از امید و آرزوی دیرینه این ملت مقاوم و رشید است. 

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
inhnews
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
inhnews
0
1
inhnews احساسی و حماسی ولی دقیق نوشتین .
inhnews
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۸
inhnews
0
1
inhnews مبارک باد این ایام
نام:
ایمیل:
* نظر: