پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - March 04 2021
کد خبر: ۱۲۸۶۲
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۹
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که یکی از دلایل سفر جان کری به لندن دیدار با همتای عربستانی‌اش و گفت‌وگوی با وی درباره تنش‌های اخیر ریاض با تهران بوده است.

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز جمعه خود در پاسخ به سوالی درباره‌ی اینکه آیا ایران تعهداتش را طبق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تکمیل کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش راستی آزمایی خود را در این زمینه روز شنبه (امروز) ارائه خواهد داد و یا نه؟ گفت: من در جایگاهی نیستم که به طور قطع بگویم. آژانس گزارشش را منتشر می‌کند. برای پاسخ به این سوال باید به آژانس رجوع کنید. اما تا آنجایی که می‌دانم ایرانی‌ها بسیار بسیار تلاش کرده‌اند تا تمام تعهدات خود را تکمیل کنند. هر چند باز هم این وظیفه آژانس است که درباره‌ی تکمیل راستی آزمایی تعهدات ایران گزارش دهد و خود باید در این باره تصمیم‌گیری کند.

وی درباره‌ی سفر اخیر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به لندن گفت: وزیر در این سفر با عادل الجبیر همتای عربستانی‌اش و رهبران مختلفی از سراسر جهان دیدار و درباره‌ی موضوعات روز دنیا گفت و گو کرد. هدف کری از دیدار با وزیر امور خارجه عربستان علاوه بر موضوعات بین‌المللی، نقش کنونی در روابط تهران و ریاض بوده است. سوریه نیز یکی از موضوعات دیدارهای کری با مقامات جهان در لندن بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره‌ی اجرای برجام و اتفاقاتی که در آمریکا و در راستای انجام تعهداتش قرار است صورت گیرد، بیان کرد: همزمان با اعلام آغاز اجرای توافق هسته‌ای، ما نیز در آمریکا باید اطلاعیه‌های مرتبط را صادر کنیم و واضح است که اصلی ترین اقدامی که ما باید در روز اجرای برجام انجام دهیم، رفع تحریم‌ها است.

کربی درباره‌ی عادی سازی روابط واشنگتن با تهران پس از اجرای توافق هسته‌ای گفت: ما در حال حاضر روابط دیپلماتیک با ایران نداریم و من هیچ چشم اندازی برای آن در آینده نزدیک نمی‌بینم. ما اکنون درباره‌ی آن صحبت نمی‌کنیم و تمرکز ما روی اجرای توافق است.

وزیران امور خارجه ایران و آمریکا به علاوه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است امروز (شنبه) در وین با یکدیگر دیدار و آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را پس از گزارش آژانس در خصوص تکمیل اجرای تعهدات ایران طبق این توافق اعلام کنند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: