جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - February 28 2020
کد خبر: ۱۲۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۸
پس از شکست لابی های عربی و صهیونیستی در جلوگیری از به ثمر رسیدن برجام، آنها در صدد یارگیری در سنای آمریکا جهت عدم تصویب توافق هسته ای بر آمدندو جمع بندی مشترک مذاکرات هسته ای در تیرماه سال 1394 بدترین خبر ممکن برای نتانیاهو و همراهانش بود.
رژیم صهیونیستی تلاشهای خود برای جلوگیری از اجرایی شدن برجام را بر باد رفته می بیند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس که این روزها به عنوان بازنده بزرگ اجرایی شدن برجام مورد شناسایی نظام بین الملل قرار گرفته و بیش از پیش بر ضریب انزوای وی افزوده شده است، در بیانیه ای توهم آلود  که نشان از نارضایتی و خشم شدید وی از اجرایی شدن برجام می باشد اعلام کرده است :

" اسرائیل اجرای این توافقنامه را زیر نظر خواهد داشت .ایران حتی بعد از امضای توافقنامه هسته ای جاه طلبی های خود را برای دستیابی به سلاح هسته ای کنار نگذاشته است و به تلاش برای بی ثبات کردن خاورمیانه و گسترش ترور در جهان با نقض تعهدات بین المللی خود ادامه می‌دهد. قدرت‌های جهان باید فعالیت در تاسیسات هسته‌ای و دیگر سایت‌های ایران را از نزدیک زیر نظر داشته باشند تا این کشور به تلاش مخفیانه برای ساخت سلاح هسته‌ای ادامه ندهد."

به گزارش گروه تحلیل و ترجمه امیدهسته ای، واقعیت امر این است که در برهه فعلی دیگر صدای نتانیاهو به گوش کسی نمی رسد. در جریان سلسله مذاکرات هسته ای میان ایران  اعضای 1+5 نتانیاهو بارها تلاش کرد تا مانع از تحقق توافق هسته ای میان ایران و اعضای 1+5 شود. او رایزنی های گسترده ای در این خصوص صورت داد و حتی در جریان امضای توافقنامه موقت ژنو نیز یکبار از طریق وزیر امور خارجه فرانسه مانع از امضای توافق موقت شد. پس از امضای توافقنامه موقت ژنو، نتانیاهو سیگنالهای منفی و بازدارنده ای را به سوی اعضای 1+5 و در راس آنها واشنگتن و تروییکای اروپایی مخابره نمود. نتانیاهو از تمامی ظرفیتهای خود در راستای بر هم زدن توافق هسته ای استفاده کرد. در این خصوص ریاض نیز به عنوان یکی از بالهای رژیم صهیونیستی عمل کرده و در کنار تل آویو نقش مخرب و بازدارنده  ای را ایفا نمود.

پس از شکست لابی های عربی و صهیونیستی در جلوگیری از به ثمر رسیدن برجام، آنها در صدد یارگیری در سنای آمریکا جهت عدم تصویب توافق هسته ای بر آمدندو جمع بندی مشترک مذاکرات هسته ای در تیرماه سال 1394 بدترین خبر ممکن برای نتانیاهو و همراهانش بود. پس از آن بود که تل آویو در صدد جذب آرای سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه جهت جلوگیر یاز تصویب نهایی آن بر آمد اما در دستیابی به این هدف خود نیز ناکام ماند. هم اکنون، اعلام اجرایی شدن برجام با قرائت بیانیه مشترک آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان  و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مثابه نقش بر آب شدن آرزوهای نتانیاهو برای جلوگیری از به فعلیت رسیدن توافق هسته ای میان ایران و اعضای 1+5 بود. 

شاید تصور شود تلاش های نتانیاهو بیشتر در جلوگیری از جمع بندی مشترک مذاکرات متمرکز شده بود اما باید این نکته را اضافه کرد که علاوه بر این تلاش آشکار، تلاشهای مخفی نتانیاهو برای بر هم زدن پروسه اجرایی شدن توافق هسته ای نیز برای وی و دولت ائتلافی و شکننده وی در سرزمینهای اشغالی هزینه بسیار زیادی داشته است. هم اکنون نتانیاهو خود را در این مجال بازنده ای مطلق می بیند. بیانیه اخیر نتانیاهو در حالی منتشر شده است که اعلام اجرایی شدن برجام از سوی ایران و اعضای 1+5 جایی برای مانور بیشتر وی در خصوص بر هم زدن توافق هسته ای ( تا مرحله قبل از اجرا ) باقی نگذاشته است. نتانیاهو هم اکنون سرمایه گذاری های  هنگفت سیاسی و اقتصادی خود را در قبال برجام از دست رفته می بیند. از دست رفتن این سرمایه ها بر اعتبار نخست وزیر رژیم صهیونیستی تاثیر معکوس گذاشته است. او تعهد داده بود که به هر نحو ممکن جلوی اجرایی شدن برجام و حتی  جمع بندی مشترک مذاکرات هسته ای را خواهد گرفت. 

در نهایت اینکه نتانیاهو از این پس انرژی اندک باقیمانده خود را صرف بر هم زدن اجرای توافق هسته ای خواهد کرد. او در این خصوص بر روی سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان در ایالات متحده و دولت یعدی این کشور سرمایه گذاری خواهد کرد. با این حال نتانیاهو به خوبی می داند که هدایت بازی از این پس به مراتب نسبت به قبل سخت تر است. نخست وزیر رژیم صهیونیستی به خوبی می داند که هزینه بر هم زدن بازی در حال حاضر به شدت بالاست. هزینه های که حتی برخی مخالفان توافق هسته ای در آمریکا نیز توان پرداخت آن را ندارند. 

نام:
ایمیل:
* نظر: