سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - August 04 2020
کد خبر: ۱۲۹۰۶
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۹
جمهوری اسلامی ایران توانست حدود یازده تن اورانیوم غنی شده خود را به روسیه فروخته و معادل 920 میلیارد تومان کیک زرد بخرد در حالی که اگر می توانستیم در یک شرایط معمولی اورانیوم غنی شده خود را بفروشیم بیش از 500 میلیارد تومان برای ما درآمد به دنبال نداشت ضمن اینکه با این اقدام ایران عزیز و سربلند ما برای اولین بار توانست وارد باشگاه فروشندگان اورانیوم غنی شده شود.
*هادی محمدی: روزی که شاه مخلوع  از تهران  فرار می کرد هرگز گمان نمی برد کشوری که به خیالش بدون حضور او و دودمانش هرگز روی آرامش و پیشرفت و رسیدن به «دروازه های تمدن بشری !»را نخواهد دید، روزگاری آنچنان قدرتمند شود که با وزرای خارجه شش کشور پیشرفته و با نفوذ جهانی بر سر یک میز بنشیند و سندی امضا کند که به گفته دوست و دشمن، منافع ایران در آن خدشه دار نشده است. 
او که روزگاری با خواهش و تمنا به جمع سران دنیا راهش می دادند گمان نمی کرد در سی و هفتمین سالگرد فرارش از فرودگاه مهرآباد، وزیر خارجه انقلاب اسلامی ایران از همان فرودگاه به سمت اتریش برود تا آغاز توافقی را اعلام کند که نتیجه اش شکسته شدن زنجیرهای ظالمانه تحریم های دشمنان این ملت در پی دوازده سال صبر و مجاهدت و ایثار است.
امروز در شرایطی برجام عملیاتی شده که ما به عنوان یک کشور صاحب فناوری و تولید بومی در غنی سازی اورانیوم با مصارف صلح دوستانه شناخته می شویم و توسعه و ساخت ماشین های پیشرفته نیز ادامه خواهد یافت تا در زمان خروج از زمان های معین شده در برجام با سرعت و کیفیت بالاتری به غنی سازی بپردازیم.
راکتور تحقیقاتی اراک،  آب سنگین می ماند و پنج سال دیگر مدرن شده و با قابلیت های بسیار بیشتر وارد مدار می شود. این راکتور پس از نوسازی که با همکاری کشورهای 1+5 و محوریت شرکت های توانمند داخلی مدرن خواهد شد می تواند علاوه بر تولید رادیو ایزوتوپ های پیشرفته تر پزشکی و صنعتی، تست سوخت هسته ای  که از نقاط ضعف صنعت اتمی ما به شمار می رود را نیز انجام دهد.
تولید راهبردی ترین محصول صنعت هسته ای - آب سنگین -  بدون محدودیت ادامه خواهد داشت و ما می توانیم با ارزش افزوده بسیار بالا آن را در بازارهای جهانی بفروشیم. امروز جمهوری اسلامی هر سال 20 تن آب سنگین با غنای 99.75 درصد – با تایید موسسات استاندارد آمریکا – تولید می کند که با توجه به تامین نیاز راکتور اراک به آب سنگین ، هم اکنون حدود 50تن مازاد داریم و بر اساس برجام می توانیم این مازاد و تولیدات آینده را به فروش برسانیم آن هم با قیمتی حدود هفتصد دلار برای هر لیتر.هر سال حدود هشتصد کیلوگرم تولید حساس ترین محصول صنعت هسته ای - اورانیوم غنی شده- را خواهیم داشت و ایران طبق برجام می تواند این محصول پر ارزش خود را در بازارهای جهانی  به فروش  رساند.
جمهوری اسلامی توانست حدود یازده تن اورانیوم غنی شده خود را به روسیه فروخته و معادل 920 میلیارد تومان کیک زرد بخرد در حالی که اگر می توانستیم در یک شرایط معمولی اورانیوم غنی شده خود را بفروشیم بیش از 500 میلیارد تومان برای ما درآمد به دنبال نداشت ضمن اینکه با این اقدام ایران عزیز و سربلند ما برای اولین بار توانست وارد باشگاه فروشندگان اورانیوم غنی شده شود.
برای پوشش میله های سوخت و ساخت مجتمع سوخت نیاز به فلزی به نام زیرکونیوم داریم که در کشورما وجود ندارد و به دلیل فضاسازی سیاسی اگر برجام نبود عملا واردات این فلز مهم در چرخه سوخت امکان نداشت. همچنین در نطنز و فردو علاوه بر حدود ده هزار سانتریفیوژ در حال گازدهی ، حدود ده هزار ماشین خاموش هم از گذشته داشتیم، یکی از دلایل مهم خاموشی این ماشین ها این بود که اگر همه 20 هزار سانتریفیوژ ما گازدهی می شدند تا سال 95یا حداکثر 96همه ذخایر اورانیوم طبیعی ما پایان می یافت و این درحالی است که  کشورهای استرالیا، نیجریه و قزاقستان دارای معادن عظیم اورانیوم دنیا هستند و بدون روابط عادی و بدون برجام دسترسی به این منابع امکان نداشت.
اگر روزی به ساخت یا واردات توربین بخار نیروگاه اتمی بوشهر ایراد می گرفتند و کارشکنی می کردند امروز در برجام هیچ گونه محدودیتی برای ساخت نیروگاههای تولید برق اتمی در ایران وجود ندارد و تا ده سال آینده علاوه بر ساخت دو واحد نیروگاهی دیگر همچون بوشهر شاهد ساخت چند نیروگاه کوچک صد مگاواتی نیز در سواحل بکر و نیازمند به توسعه مکران خواهیم بود .
جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته و با سرعت و کیفیتی بسیار بالاتر می تواند به تولید رادیو داروها بپردازد.
 این مسئله زمانی ارزش خواهد داشت که بدانیم حدود یک میلیون بیمار خاص  ایرانی  به این رادیو داروها نیاز داشته و ما می توانیم علاوه بر تامین این دارو در داخل با ورود به بازار اروپا و آسیا و کسب استانداردهای جهانی سالانه میلیاردها دلار صرفه جویی و عواید مالی داشته باشیم.
امروز جمهوری اسلامی خود را پیروز این نبرد بزرگ دیپلماتیک در عرصه سیاسی و فنی می داند و تطبیق دو عید فرار شاه مخلوع و برچیده شدن زنجیرهای ظالمانه تحریم ها را به فال نیک می گیرد اما نباید فراموش کنیم که این موفقیت ریشه در اتحاد و انسجام ملی در سطح مسئولان و ملت تحت هدایت های مقام معظم رهبری در همه گردنه های عبور کرده دارد. هرگز نباید چنین پیروزی شیرین و بزرگی را تکه تکه کرد و به اهداف و نیت های جناحی و انتخاباتی آلوده نمود، سپاه و موشک های اقتدار آفرینش، وزارت خارجه و دیپلمات های با غیرتش، قاسم سلیمانی و گذشتن از صحراها و کوه هایش، مجلس و فریادهای مخالفت و موافقتش، رسانه های همه تفکرها و جریان های  امیدوار یا نگران ، همه و همه اینها موثر بودند و انشاءا... در نزد خداوند ماجور خواهند بود .
و مهم تر از هر نیرو و قدرتی این موفقیت مرهون صبر و ایثار این ملت در دفاع خالصانه داشته های میهنشان در صبر بر  تحریم و تهدید، در ایثار خون علی محمدی و شهریاری و احمدی روشن و رضایی نژاد هاست، مرهون انسانهای گمنامی که از اعماق زمین در معدن ساغند تا کویر قم در فردو و نطنز و کرانه های خلیج فارس در بوشهر برای این صنعت زحمت بی منت می کشند.

*منبع: خراسان

نام:
ایمیل:
* نظر: