يکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - February 23 2020
کد خبر: ۱۲۹۰۸
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۵
با لغو تحریم‌ها همه مسائل اقتصادی حل نمی‌شود، بلکه سیاست اقتصاد مقاومتی می‌تواند راهگشای اصلی در حل مشکلات و رکود اقتصادی موجود باشد. در این راستا دولت باید در اجرای برجام دقت زیادی داشته باشد تا این فرصت به تهدید تبدیل نشود.
*امین کریم زاده: سال ۸۱ آغاز مذاکرات هسته‌ای و سال ۸۲ تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس در مورد فعالیت هسته‌ای ایران و آغاز مسئولیت حسن روحانی به عنوان اولین مذاکره کننده، برای مذاکرات هسته‌ای بود.

به گزارش گروه تحلیل خبر پایگاه خبری امیدهسته ای،  امروز با گذشت ۱۲ سال و فراز و نشیب‌های فراوان و قطعنامه و تحریم‌هایی که در ۸ سال اخیر اقتصاد کشور را با مشکلات متعددی مواجه کرد، پرونده هسته‌ای باز هم به دست روحانی بسته شد. 

۲۷ دی ماه ۹۴، وعده مهم انتخاباتی روحانی محقق شد و گزارش آژانس انرژی اتمی صادر شد و به دنبال آن تحریم‌ها و ۶ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و ۱۲ قطعنامه شورای حکام آژانش لغو شدند. بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها رئیس جمهور و محمد جواد ظریف در صحن خانه ملت حاضر شده و به ارائه توضیحاتی در خصوص فرجام برجام پرداختند. اظهارات دو تن از نمایندگان درباره ثبت این موفقیت تاریخی را بخوانید. 

فرصتی برای قدرت بخشیدن به جایگاه ایران در منطقه

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به توانمندی دولت یازدهم در عرصه دیپلماسی اظهار داشت: در دو سال گذشته مذاکرات هسته‌ای وارد مرحله جدی و حرفه‌ای شد و در ‌‌نهایت با رهنمودهای رهبری و تلاش دولت و همچنین مقاومت مردم این پرونده بسته شد. 

احمد شوهانی در خصوص تاثیر برجام بر روابط بین المللی ایران با کشورهای منطقه و دنیا تاکید کرد: در دوران تحریم، برخی کشور‌ها دشمنی‌های خود را با ایران صد چندان کردند و چهره واقعی خود را نمایان کردند. از این جمله عربستان بود که حتی با کاهش قیمت نفت خود، سعی در ضربه زدن به اقتصاد ما داشت. اکنون نیز دلیل عصبانیت‌های عربستان، رشد اقتصادی ایران در پسابرجام است. 

وی همچنین گفت: آغاز دوران ایران بدون تحریم، فرصتی برای ترمیم ارتباط کشور با کشورهای دنیا و به خصوص قدرت بخشیدن به جایگاه ایران در منطقه است. چه بسا در دو سال گذشته، دیپلماسی زیرکانه دولت موجب افزایش تعامل ایران با دنیا بوده و از همین رو ۶ کشور قدرتمند دنیا که اغلب با یکدیگر نیز اختلافاتی داشتند را بر سر یک میز نشاند. 

این نماینده مجلس افزود: در حالیکه برخی مخالفان داخلی هم معتقد بودند که دولت موفقیتی در این عرصه حاصل نخواهد کرد، اما مخالفان توافق در آمریکا گلایه دارند که کشورشان در این توافق بازنده بوده است. لذا بهتر است مخالفان دولت یازدهم نیز از لغو تحریم‌ها شاد باشند. چراکه پیروزی هسته‌ای یک دستاورد ملی است که با پیگیری دولت اعتدال محقق شد. 

لغو تحریم‌ها و برجام دروازه‌ای برای بهبود روابط ایران بادنیاست

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس نهم شورای اسلامی با اشاره به تاثیر لغو تحریم‌ها بر اقتصاد کشور اذعان داشت: فرجام برجام با لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ایران در گام اول با گشایش هزار ال سی و لغو تحریم سوئیفت خود را نشان داد که اتفاق بزرگیست. 

غلامرضا تاجگردون ضمن بیان این مطلب به ارتباط بانک‌های کشور با بانک‌های دنیا اشاره کرد و گفت: با کنار رفتن تحریم‌ها، بانک‌های ایران می‌توانند از بانک‌های جهان اعتباراتی را گرفته و در راستای توسعه کشور هزینه کنند. امروز به لطف برجام چرخ اقتصاد کشور با قدرت بیشتری به چرخش در می‌آید. 

وی ادامه داد: البته با لغو تحریم‌ها همه مسائل اقتصادی حل نمی‌شود، بلکه سیاست اقتصاد مقاومتی می‌تواند راهگشای اصلی در حل مشکلات و رکود اقتصادی موجود باشد. در این راستا دولت باید در اجرای برجام دقت زیادی داشته باشد تا این فرصت به تهدید تبدیل نشود. 

تاجگردون اظهار کرد: برخی معتقد بودند که توافق اولیه به مرحله اجرا نخواهد رسید، اما فرجام برجام نشان از آن داشت که مذاکرات مشمول روند هماهنگی بود که با تلاش دولت، دیپلمات‌های کشور، ‌تیم مذاکره کننده و مهم‌تر از همه حمایت‌ها و پشتیبانی‌های رهبری به موفقیت رسید. 

نماینده مردم گچساران اظهار داشت: اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها نشان دهنده حق خواهی ایران و ایستادگی مردم و مسئولان بود. گرچه مردم نتیجه بسیار آنی برجام را نباید انتظار داشته باشند، اما لغو تحریم‌ها و برجام خود دروازه‌ای برای بهبود شرایط و همچنین روابط ایران بادنیاست. 

*روزنامه نگار
نام:
ایمیل:
* نظر: