سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
تیتر انتخابی رسانه های کره ای برای اجرای برجام
کد خبر: ۱۲۹۲۲
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۱
رسانه های کره جنوبی روز دوشنبه با انتشار گزارش های مختلف از لغو تحریم ها و آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک، از آن به عنوان پایان 37 سال انتظار مردم ایران یاد کردند.
در دو روز گذشته مطالب متعددی در رسانه های همگانی کره جنوبی به چاپ رسید که از جمله آنها می توان به لغو تحریم های ایران، توافق نهایی هسته ای، قدرت دیپلماسی، تاثیر لغو تحریم های ایران بر صنایع نفت، پتروشیمی و ورود شرکت های کره ای به بازار ایران اشاره کرد.
«یونهاپ»، خبرگزاری رسمی کره جنوبی در گزارشی نوشت: مطالبی که در باره ایران در رسانه ها منتشر شده پربیننده ترین اخبار کره در دو روز گذشته بوده است.
روزنامه های کره ای زبان نیز برداشتن تحریم ها و افت بهای نفت و بهبود روابط ایران با دنیا را در زمره مهمترین اخبار خود قرار داده اند.
نشریات «دونگا ایلبو» و «سوول شیمبو» نیز در گزارشی نوشتند که تحریم های ایران لغو شد و این موضوع موجب خواهد شد تا بازار ساخت و سازها و طرح های زیربنایی مربوط به نفت و گاز ایران از لحاظ ارزشی به 154 میلیارد دلار برسد.
این روزنامه ها نوشتند: حالا که موضوع هسته ای ایران پایان یافته و این پرونده بسته شده است، تنها موضوع باقی مانده مساله هسته ای کره شمالی است.
«سیگیه تایمز» و «جونگبا ایلبو» کره جنوبی نیز نوشتند که 37 سال تحریم ایران پایان یافته و حالا دیگر هیچ کسی حق ندارد ایران را حکومت خصم بنامد. ایران یکی از مهمترین بازارهای دنیا است و کره ای ها برای ورود به این بازار و تقویت روابط با تهران برنامه ریزی کرده اند.
«کوریا تایمز»، «کوریا هرالد» و «کوریا جونگ آنگ» سه روزنامه دیگر کره جنوبی هستند که چندین مطلب و مقاله در باره لغو تحریم های ایران منتشر کردند و نوشتند: کره جنوبی از لغو تحریم ایران بهره مند خواهد شد و سئول برای تقویت روابط با تهران کمر همت بسته است.
دیوار تحریم ها سرانجام با اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک و تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از سال ها بحران آفرینی های واهی علیه ایران شنبه شب فرو ریخت و دنیا به اعتراف بسیاری از مقام های ارشد کشورها، به حقوق ملت ایران و دیپلماسی تهران و گروه 1+5 ادای احترام کرد. 
اجرای توافق هسته ای با قرائت بیانیه نهایی بین ایران و 1+5 آغاز شد و در پی آن «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا و اتحادیه اروپا لغو تحریم ها را اعلام کردند تا دیپلماسی تدبیر و امید به سرانجام رسیده و با دفاع از حقوق هسته ای ملت ایران، این حق به رسمیت شناخته شود. 
نام:
ایمیل:
* نظر: