يکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - February 23 2020
کد خبر: ۱۲۹۴۹
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
خبرگزاری ایتارتاس اعلام کرد: ایران با برطرف کردن نگرانی جامعه جهانی در مورد برنامه هسته ای خود به بازیگر کامل و قدرتمند در عرصه بین المللی تبدیل شده است.
 ایتارتاس روز دوشنبه در گزارش خود با اشاره به بیانات شماری از مقامهای اروپایی و آسیایی در مورد همکاری با شرکت های ایرانی گفته شده است: ایران به بازیگر قدرتمندی تبدیل شده است که نقش مهمی می تواند در امور بین المللی ایفا کند.
در گزارش خاطرنشان شده است: اما واشنگتن به شیوه قدیمی خود ادامه می دهد و بجای تحریم های لغو شده در مورد ایران تحریم های جدید وضع می کند و در همین حال پیام می دهد که در صورت اتخاذ موضع درست از سوی ایران در مورد مساله سوریه، در موضع خود در مورد تحریم ها بازنگری خواهد کرد. 
ایتارتاس در ادامه گزارش خود با اشاره به نامه رییس جمهوری اسلامی ایران به رهبر معظم انقلاب اسلامی گفته است: ایران با اجرای برجام توانست به حق انکارناپذیر خود برای اجرای برنامه هسته ای صلح امیز دست بیابد.
رسانه روسی در ادامه خاطرنشان کرد: ایران توانست حق غنی سازی اورانیوم را که برای تهران بسیار مهم بود تثبیت کند و به ادامه اجرای برنامه هسته ای خود بپردازد.
«ایران با اجرایی شدن برجام در ردیف کشورهای تولید کننده سوخت هسته ای قرار گرفت. ایران با فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین تولید شده در ردیف کشورهای تولید کننده این مواد حساس قرار گرفت.» 
در ادامه گزارش رسانه روسی گفته شده است: در شرایط جدید به وجود امده امکانات گسترده ای برای همکاری های بین المللی ایران در عرصه هسته ای ازجمله احداث نیروگاه هسته ای و ایجاد راکتورهای پژوهشی و تولید سوخت و حوزه های علمی و تحقیقاتی و فناوریهای پیشرفته هسته ای و پرشکی هسته ای و ایمنی هسته ای و شیرین کردن آب دریا به وجود می اید.
در گزارش گفته شد: لغو تحریم ها شرایط برای این که ایران بازیگر کامل سازمان همکاری شانگهای شود را فراهم می کند و محدودیت های دیگری را که ایران در عرصه سیاست خارجی خود با آن برخورد کرده است از بین می برد. 
خبرگزاری روسی خاطرنشان کرده است: اجرایی شدن برجام واکنش بین المللی بسیار گسترده ای داشته و بسیاری از مقامها و رهبران جهان از آن استقبال کرده و خواستار توسعه همکاری با جمهوری اسلامی ایران شدند.
در این رابطه فدریکا موگرینی نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا برجام را گام مهمی برای جمهوری اسلامی ایران و منطقه خواند و اظهار داشت: این واقعه نشان داد که در پیچیده ترین روابط از طریق مذاکره و همکاری های دیپلماتیک می توان به نتایج مثبت دست یافت. 
رسانه روسیه خاطرنشان کرد: بسیاری از سیاستمداران اروپاییی با میل و اشتیاق فراوان برای توسعه روابط با ایران اعلام امادگی کردند که وزیر خارجه اسپانیا از آن جمله بود.
در گزارش خبرگزاری روسی به علاقمندی مسکو برای توسعه همکاری ها با ایران در عرصه های مختلف در دوران پساتحریم اشاره شده است.
ایتارتاس در این رابطه به برنامه سفر «آلکساندر تکاچوف» وزیر کشاورزی روسیه به ایران اشاره کرده است که قرار است فردا سه شنبه آغاز شود و در جریان ان و مذاکرات با طرف ایرانی، توسعه همکاری های ایران و روسیه در عرصه کشاورزی و صادرات مواد غذایی مورد مذاکره قرار می گیرد.
در پایان گزارش همچنین به بیانیه امروز شرکت دولتی «روس تک» اشاره شده که در ان برای فروش بالگردهای نظامی به ایران از سوی شرکت «بالگردهای روسیه» (شرکت زیرمجموعه روس تک) پس از لغو تحریم ها، به ایران اشاره شده است.
ایتارتاس خاطرنشان کرده است: روسیه در دوران پساتحریم قصد ندارد از همکاری های کشورهای دیگر با ایران عقب بماند و روابط مسکو و تهران در دوره جدید نیز با آهنگ سریع تری توسعه خواهد یافت.
نام:
ایمیل:
* نظر: