شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - June 06 2020
کد خبر: ۱۲۹۵۶
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۲
دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در «همایش اجرای برجام؛ فصلی نو در اقتصاد ایران» به بیان ناگفته هایی از مذاکرات «سخت و فشرده » ایران با کشورهای گروه 1 + 5 پرداخت و از استقامت و پیروزی ملت ایران در این مسیر تجلیل کرد.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی امروز (سه شنبه) گفت: روز پر میمنت میلاد با سعادت امام یازدهم (ع) که دولت یازدهم خود را در پناه او می بیند و از وی می خواهد که سایه لطف و محبت او همواره بر سر این ملت و این دولتی که به عنوان خادم ملت است، مستمر و استوار دارد. 
وی ادامه داد: زندگی امام یازدهم به ما می گوید تحریم و درحصر و محاصره بودند یعنی چه؟ آن امامی که تمام دوران زندگی اش را در حصر و محاصره سربازان در سامره بود تا پایان زندگی اش و با درخشش نور فرزندش که جاوید تاریخ و زمان تا روز ظهور خواهد بود راه امید دائمی را پیش پای مردم بزرگی که همواره افتخارشان انتظار گشایش ها و فرج است. 
روحانی گفت: سلام و درود ما بر امام یازدهم و سلام و درود ما بر پیامبر عظیم و شان و ائمه اطهار و سپاس و سجده ما در پیشگاه خدای بزرگ که هرآنچه داریم از لطف و عنایت او داریم. 
رییس جمهوری گفت: شاید هم برای ما و هم برای شما رسیدن به این روز ساده و آسان نبود. همه می دانید که در موضوعی بس پیچیده و درهم تنیده که یکسرش توطئه های استکبار و صهیونیزم است و سمت دیگرش رقبای نااهل و خصم نااهل متاسفانه در این دیار و منطقه است و در قلب آن افراد افراطی که همواره تلاش می کردند در واشنگتن و نیویورک هرگز نگذارند این روز در تاریخ ثبت شود. 
روحانی ادامه داد: خیلی ها خواستند 23 تیرماه 94 نباشد، خیلی ها خواستند روز 26 دی ماه 94 نباشد، خیلی ها خواستند پایان مذاکرات موفقیت نباشد . با هواپیمای اختصاصی به ژنو و وین رفتند و حرف زدند و گفتند قیمت نفت را پایین می آوریم و ایران را به زانو درخواهیم آورد صبر کنید صبر کنید چند ماه دیگر به ما فرصت دهید. 
وی ادامه داد: به سازمان ملل رفتند و در مجمع عمومی حرف زدند ، بمب را روی تابلو به نمایندگان ملل جهان نشان دادند و گفتند به ایران اعتماد نکنید. خیلی ها تلاش کردند تا وسوسه شیطانی نامیدی را در دلها مستقر کنند. گفتند مذاکره؟ مذاکره با دشمن؟ مذاکره با خصم؟ خیلی ها گفتند که هر وقت مذاکره کردیم کلاه سرما رفت. 
رییس دولت یازدهم افزود: برخی فلسفه بافتند و تاریخ به استناد آوردند و گفتند مگر پرهیز از رویارویی و جنگ با شیطان امکان پذیر است؟ ما راهی جز جنگ و جنگیدن و ویران کردن و ویران شدن نداریم؟ اما ملت ما در 24 خرداد 92 به تمام این افکار و سخنان مهر باطل زد و در انتخابات خرداد 92 اعلام کرد ما خواهان تعامل سازنده با جهان هستیم.
سخنان روحانی در سالن اجلاس سران کشورها اسلامی با تشویق مکرر جمعیت تایید می شد در این مراسم صدها تن از شخصیت ها و فعالان بخش خصوصی و شماری از مسئولان بلندپایه دولتی حضور داشتند.
رییس جمهوری همچنین از پیچیدگی مذاکره با کشورهای 1 + 5 شامل امریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه و چین به علاوه آلمان سخن گفت و از تلاشها و مجاهدت های تیم مذاکره کننده هسته ای ایران قدردانی کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: