يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - March 07 2021
کد خبر: ۱۲۹۶۸
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۵
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه خود در نشست شورای حکام، گفت: راه آژانس برای آغاز راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات ایران طبق برجام روشن است.
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در بیانیه آغازین خود در نشست شورای حکام که به منظور بررسی نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از لغو تحریم‌ها برگزار شده است، گفت: من از شورای حکام خواستم تا در ارتباط با گزارش من با عنوان راستی‌آزمایی و نظارت بر جمهوری اسلامی ایران در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل تشکیل جلسه دهد.
 
آمانو ادامه داد: گزارش من که در شانزدهم ژانویه به شورای حکام و به طور هم‌زمان به شورای امنیت ارائه شد تأیید کرد که ایران اقدامات تعیین شده در پیوست 5 برنامه جامع اقدام مشترک را تکمیل کرده است. در نتیجه روز اجرای برجام در همان روز محقق شد.
 
او هم‌چنین گفت: ایران پیش از این اطلاع داده بود که به طور موقت پروتکل الحاقی توافق پادمانی‌اش با آژانس را هم‌زمان با روز اجرای برجام اجرا خواهد کرد. ایران هم‌چنین اعلام کرد که کد اصلاحیه 3.1 توافقنامه پادمانی‌اش را اجرا می‌کند.
 
در ادامه این بیانیه آمده است: راستی‌آزمایی این که ایران گام‌های مقدماتی لازم را تکمیل کرده است کاری سخت و پیچیده بود که تحت فشار محدودیت زمانی انجام شد. من از تیم فوق‌العاده حرفه‌ای‌مان در دپارتمان پادمان‌ها برای دقت و تخصص‌شان قدردانی می‌کنم.
 
وی افزود: اکنون راه برای آژانس برای این که نظارت و راستی‌آزمایی تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران طبق برجام را آن گونه که شورای امنیت درخواست کرده و شورای حکام اختیار آن را داده کاملاً مشخص است. من به تمام کسانی که برجام را به واقعیت تبدیل کرده‌اند به ویژه گروه موسوم به 3+3 به‌علاوه اتحادیه اروپا هم‌چنین ایران و شورای حکام تبریک می‌گویم.
 
آمانو خطاب به حضار در نشست روز سه‌شنبه شورای حکام، گفت: من روز شنبه در وین با فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جان کری و محمدجواد ظریف، وزیران امور خارجه آمریکا و ایران دیدار کردم. من روز دوشنبه نیز در تهران با رییس‌جمهور روحانی و بار دیگر با دکتر صالحی و دکتر ظریف دیدار و گفت‌وگو داشتم.
 
او تصریح کرد: همه آن‌ها از نقش کلیدی آژانس در این مسأله قدردانی و بر تعهد خود برای اجرای کامل برجام تأکید کردند.
 
آمانو گفت: همان‌طور که من در ماه دسامبر شورای حکام را مطلع کردم اجرای پروتکل الحاقی، راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران طبق برجام شامل فعالیت‌هایی می‌شود که همگی نیازمند بودجه‌ای قابل ارزیابی هستند. من به زودی پیش‌نویس بودجه سال 2017 را به همراه برآورد هزینه‌های مضاعف که باید در بودجه مقرر هر ساله تأمین شود، ارائه خواهم داد.
 
وی در ادامه گفت: من از کشورهایی که همیشه همکاری کرده‌اند تشکر می‌کنم و روی حمایت تمام کشورهای عضو برای تأمین بودجه مورد نیاز کار بلندمدت نظارت و راستی‌آزمایی ایران حساب می‌کنم. من برای انجام مسوولیت‌های جدیدمان تأسیس یک دفتر در دپارتمان پادمان‌ها برای اجرای پادمان‌های‌مان و راستی‌آزمایی و نظارت بر فعالیت‌های ایران برنامه‌ریزی کرده‌ام که نیازمند هیچ بودجه مضاعفی نخواهد بود اما فعالیت‌های نظارت و راستی‌آزمایی طبق برجام یک استثناء هستند و پیش از این سابقه نداشته است.
 
آمانو تأکید کرد: اجرای برجام آغاز یک مرحله جدید در روابط میان ایران و آژانس است. ما از زمانی که آژانس بررسی برنامه هسته‌ای ایران در سال 2003 را آغاز کرد راه زیادی را پیموده‌ایم. برای این که در نقطه کنونی قرار بگیریم کار زیادی انجام شده است. برای اجرای برجام تلاشی مشابه در آینده نیاز است و آژانس متعهد به اجرای کامل نقش خود در این میان است.
 
مدیرکل آژانس در پایان بیانیه خود از حمایت‌های شورای حکام تشکر و قدرانی کرد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: