جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - February 26 2021
کد خبر: ۱۳۰۰۰
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۲
"مذاکرات هسته ای ایران" پرونده مشهوری است در دنیا که دیگر کسی منتظر بسته شدن اش نیست بلکه تحول دیگری را رصد می کند و آن دستاوردهای ارزشمند متخصصان و کارشناسان صنعت هسته ای کشورمان است که برای صیانت از عزت و شرف ملت از فردای اجرای برجام با شور و نشاط ویژه ای پیش می رود. دستاوردهایی که بی تردید تا سال ها و سال ها در اذهان جهانیان به جای می ماند.

*امین کریم زاده: پیامدهای توافق هسته‌ای ایران و گروه ١+٥ در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی به‌ اندازه‌ای وسیع و عمیق بود که شاید کمتر کسی تصور می‌کرد با دستیابی به توافق، شاهد چنین تحولات تعیین‌کننده‌اي در سطح منطقه ای و جهانی باشیم، با پشت سرگذاشتن روز اجرای برجام بی تردید بازتاب گسترده تری از حل و فصل چالش هسته ای ایران بروز می کند.

به گزارش گروه تحلیلِ پایگاه خبری امیدهسته ای، پس از دو سال تلاش شبانه روزی دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم، بالاخره موضوع هسته ای به نتیجه رسید و تحریم ها در روز اجرای برجام برداشته شدند. البته ایستادگی و مقاومت مردم کشورمان در کنار زحمات تیم مذاکره نتیجه بخش بود، در طی این مدت، ملت ایران خود را لحظه به لحظه همراه با تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان می دیدند و باور داشتند که این تیم غایت همت خود را مصروف می کند تا معضل هسته ای و چالش جدی تحریم ها را از پیش پای ملت بردارد.

براساس همین باور قلبی مردم به اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان، شاهد بودیم که ایران هرگز در تقابل با طرف مقابل کوتاه نیامد، چه این که دیدیم و شنیدیم که رصد دقیق ماوقع طی دو سال گذشته و موضع گیری ها و نوع روابط حاضران برروی میز مذاکره میان ایران وگروه 1+5 موید این حقیقت است که تیم مذاکره کننده حق مردم ایران را در برابر قدرت های جهانی ادا کرد و پایانی خوش و شیرین برای شاهنامه صنعت هسته ای کشورمان رقم زد که البته این پایان، خود آغاز راه توسعه روزافزون صنعت هسته ای است.

تاکید برحقانیت ایران در جریان مذاکره تا حدی از سوی مذاکره کنندگان کشورمان مهم و حساس تلقی می شد که حتی طرف مقابل مذاکره نیز نتوانست در برابر این پایبندی به اصول و خطوط قرمز سرتعظیم فرو نیاورد و به این سبب اظهارنظرهای متعددی در این رابطه از سوی متولیان مذاکره در آمریکا و اتحادیه اروپا شاهد بودیم.

وندی شرمن؛ معاون سابق جان کری وزیر امورخارجه و مسئول تیم آمریکا در مذاکرات هسته ای که زمانی مشاور مادلین آلبرایت وزیر امورخارجه پیشین آمریکا و مشاور دولت بیل کلینتون رئیس جمهور پیشین آمریکا نیز بود درباره موضع دست بالای تیم مذاکره ایران صریحا بیان کرد که در مذاکرات هسته ای هیچکس هرگز و هرگز از مواضع خودش حتی بر سر میز ناهار نیز کوتاه نیامد. محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران، در نقل خاطرات فردی فوق العاده است و بسیار شوخ طبع است. اما درعین حال در مذاکرات بسیار جدی است. همان طور که خبرنگاران معروف گفته اند در محل مذاکرات، داد و فریاد هم رخ می داد. وزیرامورخارجه ایران مشکل جدی کمردرد داشت. گاهی مواقع او با ویلچر به محل مذاکرات می آمد. چند بار هم سرماخوردگی داشت.

وزیر امورخارجه آمریکا نیز دچار شکستگی از سه ناحیه شده بود و یا بیماری دکتر صالحی و عمل جراحی سنگینی که بر روی وی انجام شد، اگرچه در چنین لحظاتی در تعامل هایی ما وجود داشت، اما هرگز دو طرف، از مواضع خودشان کوتاه نمی آمدند. ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا فوق العاده بود. وی روابط خوبی با علی اکبر صالحی داشت. هر دو نفر مذکور از دانشگاه ام آی تی فارغ التحصیل شده اند و این اشتراک، بسیار ارزشمند بود. این ارتباطات انسانی از این منظر بسیار اهمیت داشتند.

این موضع گیری و موضع گیری هایی از این دست، در حالی تداوم داشت که در شرایطی که مخالفت مخالفان داخلی و خارجی توافق هسته ای و برجام ادامه داشت، نهایی شدن برجام آخرین مرحله از توافق هسته‌ای بود که طبق نقشه راه ترسیم شده پیش از بهمن ماه سال جاری، به این روز رسیدیم.

"پرونده مذاکرات هسته ای ایران" پرونده معروفی که دنیا دیگر منتظر بسته شدن اش نیست بلکه تحول دیگری را رصد می کند و آن دستاوردهای ارزشمند متخصصان و کارشناسان صنعت هسته ای کشورمان است که برای صیانت از عزت و شرف ملت از فردای اجرای برجام با شور و نشاط ویژه ای پیشمی رود. دستاوردهایی که بی تردید تا سال ها و سال ها در اذهان جهانیان به جای می ماند.

مخالفان داخلی با علم به فشار اعمال شده طی سال ها به اقتصاد کشورمان، تلاش می کردند تا این گونه وانمود کنند که تحریم‌هایی که شورای امنیت، ایالات متحده آمریکا و اروپا بر ایران تحمیل کرده بودند، زمینه‌های همکاری اقتصادی ما با دنیا را تحت تاثیر قرار نداده بود و یا در صورت پذیرش اثرگذاری فشارهای بین المللی، مجدانه تاکید داشتند که قطعنامه ها و تحریم ها در مسیر توسعه ایران بلااثر است، موضع گیری که ناظران واقع بین داخلی و خارجی آن را غیرمنطقی و دور از عقلانیت می دانستند.

در مدت اعمال تحریم ها، نقل و انتقالات ارزی میان ایران و کشورهای دیگر با سختی مواجه شده بود و بازرگانی و مسائل اقتصادی ما را نیز با مشکل روبرو کرده بود، این موضوع صحت دارد با مهارتی که کارگزاران کشورمان پیدا کردند توانستند بسیاری از آثار منفی این تحریم‌ها را خنثی کنند اما به هر ترتیب تحریم‌ها تأثیر خود را برجای گذاشت. از زمانی که افقی برای حل و فصل این موضوعات ترسیم شد و بحث برجام مطرح گشت شاهد فضایی جدید در زمینه همکاری اقتصادی بودیم و می‌بینیم تا زمانی که برجام اجرایی شود کشورهای متعددی جهت فراهم کردن زمینه همکاری برای آینده به ایران سفر کردند و با اتاق بازرگانی نیز رایزنی‌هایی بسیاری در سطوح مختلف صورت گرفت.

براساس مستندات موجود، از نخستین روز پس از اجرای برجام شاهد تبعات سیاسی و اقتصادی مختلفی هستیم، این تبعات با چنان سرعتی پیش می رود که پیش‌بینی می‌شود تاثیرات اقتصادی پس از 3 تا 6 ماه خود را نشان دهد و پول های بلوکه شده در این بازه زمانی آزاد گردد. به لحاظ سیاسی نیز ما شاهد گستردگی روابط خواهیم بود.

اجرای برجام سبب می شود که ایران بتواند رسما به باشگاه هسته ای بپیوندد این در حالی است که کشورمان در سال 1385 موفق شد با کامل کردن چرخه سوخت هسته ای عملا خود را اثبات کند به جرگه کشورهایی که دارنده فناوری هسته ای هستند وارد شد، اما این موضوع به رسمیت شناخته نشد و در این زمینه با استفاده از سلاح تحریم مشکلاتی را برای کشورمان به وجود آودند.

اینک؛ پس از اجرایی شدن برجام ایران در یک فضای بین المللی کار خود را ادامه خواهد داد و فعالیت علمی را با داشگاه های بین المللی ادامه خواهد داد از طرف دیگر دارایی های ایران به تدریج باز خواهد گشت. همچنین به لحاظ سیاسی موضوع اقتدار ایران است که پس از 12 به حق مسلم خود رسید و این فضا باعث می شود که ایران بتواند تعامل خوبی در زمینه های مختلف از جمله و اقتصادی داشته باشد.

کارشناسان منطقه ای و بین المللی براین باورند که پس از 12 سال مذاکره خروجی خوبی حاصل شد که طی آن استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای برای ما به رسمیت شناخته شد و تحریم های ظالمانه نیز برداشته شد؛ تحریم هایی که به معنای واقعی اجحاف در ملت بزرگ ایران بود.

اکنون ایران پسابرجام به عنوان مرکز ثقل خاورمیانه مطرح می شود و در آینده نقش پر رنگ تری نیز خواهد داشت و این موضوع نشان می دهد که در آینده به سمت فضای باز منطقه ای و بین المللی می رود و آن چه حلاوت پایان خوش شاهنامه هسته ای را شیرین تر خواهد کرد، تداوم حرکت تمام نهادهای ذی ربط کشور در مسیر خودکفایی و توسعه است.

*روزنامه نگار

نام:
ایمیل:
* نظر: