چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
کد خبر: ۱۳۰۰۱
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۳
آمریکا هر تحریمی که می خواهد، می تواند وضع کند. اما ایران قطعا به کار خود ادامه می دهد و با وجود تحریم ها بیشتر به خودکفایی نزدیک می شود. چه بسا که صنایع موشکی ایران وابسته بر تخصص و دانش بومی است.

تحریم موشکی مانور قدرت پوشالی ایالات متحده آمریکا در روز پس از اجرای برجام بود تا دولت تحت فشار دموکرات ها بتواند درمقابل تندروهای کشورش و لابی های موثر در آمریکا قدرت نمایی کند. در حالی که از ابتدای انقلاب اسلامی ایران به طور کل در صنعت نظامی تحریم بوده است اما امروز یکی از قدرتمندترین کشورهای منطقه از منظر نظامی محسوب می شود، فلذا از همان روزهایی که ایالات متحده برنامه‌ریزی برای تصویب تحریم‌های مرتبط با توان موشکی ایران را آغاز کرد، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در نامه‌ای به وزیر دفاع خواستار تسریع در گسترش برنامه‌های موشکی ایران شد. این تحریم ها در روز اجرای برجام و به تبع مانور پیشرفته ترین موشک دوربرد بالستیک ایران از سوی وزارت خزانه داری آمریکا صورت گرفت. در حالیکه آمریکا اختیار این تحریم ها را بر اساس قطعنامه 2231 برای خود قائل است، اما احمد بخشایش عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است که این قطعنامه تنها محدودیت موشک های هسته ای تعیین کرده و ایران هیچ محدودیتی را در توسعه توان دفاعی نمی پذیرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه توسعه توان موشکی ایران ربطی به قطعنامه 2231 ندارد، افزود: این قطعنامه نمی تواند مانع آزمایش ها و توسعه موشک های بالستیک ایران باشد، زیرا ایران بنا ندارد از کلاهک های هسته ای برای موشک های بالستیک استفاده کند.

وی همچنین یادآور شد: توسعه توان موشکی ایران ارتباطی با برجام ندارد، اما قطعا برجام نقطه اعتماد میان ایران و آمریکاست که در صورت وضع و اجرای تحریم های جدید، دیوار این اعتماد برای ما فرو می ریزد.

بخشایش با اشاره به اینکه لغو تحریم ها و اجرای نقطه به نقطه برجام،‌ موجب افزایش اعتمادها خواهد شد، گفت: یکی از برکات برجام تعامل صورت گرفته در برخی موارد با آمریکاست. نمونه آن مبادله زندانیان با آمریکا، ورود به حل مشکلات منطقه همچون یمن و سوریه، مقابله با عربستان و ... است. تمام این اتفاقات در صورتی قابل تحقق است که ایران و آمریکا به یکدیگر اعتماد پیدا کنند که با تحریم های جدید میسر نخواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی همچنین تاکید کرد: توسعه توان دفاع و موشکی ایران با جدیت ادامه پیدا می کند و همانطور که بارها نیز اعلام شده بود، این اقدام ایران منافاتی با برجام نداشته و آمریکا بالقوه به دنبال دشمنی با ایران است. لذا توان دفاعی ایران متاثر از فشارهای خارجی نیست و بر روی میز مذاکره قرار نمی گیرد. حتی با وجود این تحریم ها ایران به فعالیت خود ادامه داده و به زودی رزمایش دیگری برگزار خواهد شد.

عمق برد موشکی ما را تهدیدات و تحریم ها تعیین نمی کند

همزمان با اجرای برجام و لغو تحریم ها، وزارت خزانه داری آمریکا به بهانه برنامه موشکی ایران، تحریم های جدیدی را علیه ایران تصویب کرد.

منصور حقیقت پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی در این باره به امید هسته ای گفت: عمق برد موشکی ما را تهدیدات و تحریم ها تعیین نمی کند.

وی در ارتباط با اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه برنامه توسعه توان موشکی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: تحریم های آمریکا برگرفته از قوانین بین المللی نیست، زیر این تحریم هیچ پشتوانه قانونی ندارد، اما آنها برای تضعیف قدرت دفاعی ایران و سیاست های کینه توزانه خود دست به هر اقدامی می زنند.

این نماینده مجلس همچنین تاکید کرد: آمریکا هر تحریمی که می خواهد، می تواند وضع کند. اما ایران قطعا به کار خود ادامه می دهد و با وجود تحریم ها بیشتر به خودکفایی نزدیک می شود. چه بسا که صنایع موشکی ایران وابسته بر تخصص و دانش بومی است.

حقیقت پور با بیان اینکه امر دفاعی کشور در گروه خوشامد آمریکا و هیچ کشور دیگری نیست، یادآور شد: اینکه آمریکا از کدام اقدام ما خوشش می آید و چه اقدامی را نمی پسندد، تعیین کننده تصمیمات ایران نخواهد بود. ایران در راستای توسعه توان موشکی خود با قدرت پیش رفته و به زودی از جدیدترین دستاوردهای خود در این حوزه رونمایی می کند تا به دنیا ثابت شود که تحریم ها نمی تواند مانع ما شود.

وی ادامه داد: برجام برآمده از اراده مردم ایران، رهبر انقلاب، دولتمردان و مذاکره کنندگان بود که به دنبال مذاکراتی منطقی و جدی حاصل شد و امروز نیز به نتیجه رسیده است. بنابراین دولت آمریکا نمی تواند خواسته های نابجایی به تبع توافق هسته ای ازا یران داشته باشد، چراکه توسعه توان موشکی ایران در هیچ کجای برجام نیامده است.

حقیقت پور با بیان اینکه آمریکا برای اثبات علیت این تحریم به قطعنامه ای اشاره کرده است، توضیح داد: در شورای امنیت، ساخت کلاهک های هسته ای منع شده است. اما ایران از ابتدا اعلام کرده که از توان هسته ای خود برای ساخت سلاح و موشک بهره نخواهد جست. اکنون نیز حتی برد موشک های بالستیک به 2 هزار متر نرسیده است و پیشرفته ترین موشک بالستیک ایرانی نیز با برد 1700 ساخته شده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پایان گفت: آمریکا و غرب تا کنون دریافته اند که با تحریم ها ایران عقب نشینی نکرده و بیشتر به فکر خودکفایی می افتد. در این حوزه نیز اگر به دنبال اضافه کردن تحریم های جدید باشند، ایران قطعا عقب نشینی نمی کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: