جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - February 28 2020
کد خبر: ۱۳۰۲۵
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۲
 "گنادی آودییف" دیپلمات و کارشناس ارشد سیاسی روسیه با بیان اینکه موانع همکاری های ایران با بسیاری از کشورها برداشته شده است، اظهار کرد: دیپلماسی هسته ای جمهوری اسلامی و اجرای برجام موجب ارتقای جایگاه بین المللی تهران شده است.

آودییف استاد انستیتو تمدن های جهانی روسیه گفت: بسیاری از کشورهای جهان که تا پیش از اجرای موافقتنامه حل و فصل مساله هسته ای به دلایل مختلفی به ویژه فشار آمریکا نمی توانستند با ایران همکاری گسترده داشته باشند، پس از اجرایی شدن برجام اقدام های گسترده خود را برای توسعه روابط با تهران در بخش های مختلف آغار کرده اند.

آودییف ادامه داد: ایران با اجرایی شدن برجام فرصت برای ایفای نقَش پر رنگ تر در عرصه سیاسی بین المللی به ویژه حل مسایل منطقه خاورمیانه یافته است.

وی افزود: هیچ شکی نیست تهران در دوره پسا تحریم از تمام امکانات و توانمندی های خود برای توسعه همکاری ها با کشورهای دیگر و نیز حل و فصل مسایل منطقه ای به ویژه بحران سوریه و مسایل یمن و افغانستان بکار می گیرد.

کارشناس ارشد سیاسی روس افزود: ایران حل مسایل منطقه ای را برای تامین امنیت خود لازم و حیاتی می داند و از این منظر سیاست های ایران با رویکردهای برخی کشورهای منطقه به ویژه عربستان سعودی که به تنش آفرینی می پردازند، فرق می کند.

آودییف همچنین به تلاش ایران برای مشارکت در سازمان های منطقه ای از جمله سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره و اظهار کرد: تهران قصد دارد با مشارکت فعال در این سازمان ها، ساختار همکاری های خود با کشورهای منطقه بالاخص روسیه را توسعه دهد.

وی خاطرنشان کرد: ایران تلاش در این زمینه را در اولویت سیاست خارجی خود قرار داده است و در نظام سیاست خارجی خود، به توسعه مشارکت راهبردی با روسیه اهمیت خاصی قائل می شود.

کارشناس ارشد روس سپس به اهمیت داخلی اجرای برجام اشاره کرد و گفت: در نتیجه اجرای برجام با توافق مهم میان ایران و گروه 1+5، پیچیده ترین پرونده سیاسی تاریخ معاصر ایران حل شده است که از چند دیدگاه قابل بررسی است.

آودییف گفت: تقویت داخلی و بین المللی جایگاه دولتن، رییس جمهوری و تیم مذاکره کننده هسته ای ایران که در مساله هسته ای مورد انتقاد قرار داشتند، از نتایج بسیار مهم اجرای برجام است که در آینده با آشکار تر شدن دستاوردهای بیشتر پر رنگ تر خواهد شد.

دیپلمات روس خاطرنشان کرد: ایران در نتیجه برجام توانست بخش های لازم برنامه هسته ای خود را حفظ کند که پیروزی بزرگی محسوب می شود.

وی به مساله تحریم ها به عنوان مشکل دیگری که دولت ایران با آن دست به گریبان بود، اشاره و اظهار کرد: تحریم های غرب فشار زیادی بر اقتصاد و رفاه مردم وارد کرده بود و با لغو این تحریم ها بدون شک وضع اقتصادی بهبود خواهد یافت.

آودییف یاداوری کرد: تحریم هایی که باقی مانده اند بر وضع اقتصاد و امور مالی ایران تاثیر چندانی نخواهد گذاشت و آنچه که برای پیشرفت ایران لازم بود، انجام گرفته است.

کارشناس روس معتقد است که صبر و ایستادگی ایران در برابر زیاده خواهی های غرب و عملکرد دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای در ماراتون مذاکرات فشرده و سخت، باعث تثبیت حقوق هسته ای جمهوری اسلامی شد و بالطبع پیروزی به دست امده به مردم و نظام ایران تعلق دارد که تسلیم فشارها نشدند.

وی در پایان افزود: در این شرایط، ایران باید برای دستیابی به نتایج ملموس تر همبستگی کامل داشته باشد و در آن صورت موفقیتی که به دست آمده است در زندگی مردم ایران تاثیر مثبت خود را خواهد گذاشت.
نام:
ایمیل:
* نظر: