شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - July 04 2020
در نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری چین مطرح شد:
کد خبر: ۱۳۰۵۲
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۴
رئیس جمهوری رابطه با چین را حائز اهمیت دانست و گفت: ما امروز درباره روابط راهبردی دو کشور، تنظیم یک سند جامع 25 ساله و همچنین ارتقای سطح روابط دو جانبه در ظرف 10 سال آینده تا 600 میلیارد دلار بحث کردیم.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در نشست خبری مشترک با شی جین پینگ همتای چینی خود افزود: بسیار خوشحالیم که رئیس محترم جمهوری خلق چین به دعوت این جانب پاسخ مثبت داده و امروز میزبان این مهمان عزیز و همراهان گرامی ایشان هستیم.
روحانی افزود: رابطه با چین برای ما حائز اهمیت است، هم به دلیل تاریخی که از یک پشتوانه 2000 ساله به همراه دارد و هم نزدیکی افکار دو دولت نسبت به مسایل جهانی و همچنین نسبت به همکاری وسیع بین دو کشور و منافع مشترکی که برای توسعه روابط بین دو کشور می بینیم.
وی ادامه داد: خوشحالیم که این سفر در مقطع تاریخی بسیار مناسبی در پسا برجام و پسا تحریم تحقق یافته و می توانیم نسبت به موارد مورد علاقه دو کشور به امضای سند نهایی دست پیدا کنیم.
رئیس جمهوری اضافه کرد: این پنجمین مذاکره دو رئیس جمهوری در طول 2.5 سال پس از مذاکرات مفصل در بیشکک، جاکارتا و نیویورک داشتیم و امروز همه مسایل دو جانبه منطقه ای و بین المللی را مرور کردیم.
روحانی خاطرنشان کرد: مسایل مالی و بانکی، اعتبارات مورد نیاز سرمایه گذاری سرمایه گذاران دو کشور در یکدیگر، مباحث مربوط به قرادادهای بلند مدت در زمینه انرژی و سرمایه گذاری در زمینه صنعت معدن ، انرژی و ... در جلسات عمومی وخصوصی مورد بحث قرار دادیم.
رئیس جمهوری تصریح کرد: علاوه بر مسایل اقتصادی بحث در زمینه مسایل علمی، فناوری های نوین، فرهنگی، گردشگری و مسایل امنیتی و دفاعی بحث کردیم.
رئیس جمهوری افزود: موضوع تروریزم ، مبارزه با افراطی گری و خشونت و مبارزه با اختلافاتی که دامنگیر منطقه شده از مباحث مورد تاکید گفت و گوی دو جانبه بود .
روحانی گفت : ایجاد ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه و رایزنی و کمک در زمینه کشورهایی که گرفتار تروریزم شدند از جمله افغانستان، عراق، سوریه و یمن و کمک های فکری و اطلاعاتی که در زمینه مبارزه با تروریزم باید با هم داشته باشیم، جزء موارد گفت وگو بود .
وی اضافه کرد: یکجانبه گرایی و موضوعات جهان، منطقه و تهدیداتی که در آینده میان مدت باید مد نظر قرار گیرد و اهداف بلند مدت و مهمی که در منطقه میان ایران و چین وجود دارد، جزء مواردی بود که به بحث و بررسی پرداختیم .
رئیس جمهوری اظهارداشت: سفر مهم رئیس جمهور خلق چین به جمهوری اسلامی ایران را به همراه هیات بلند پایه، رویداد مهم تاریخی می دانم و مطمئنا از امروز به بعد فصل نوین ایران و چین آغاز شده است .
روحانی افزود: یکبار دیگر به رئیس جمهوری خلق چین شی جین پینگ و هیات همراه برای سفر به ایران خوشامد می گویم .
شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین شامگاه گذشته در صدر هیات بلند پایه وارد فرودگاه مهرآباد شد و صبح شنبه در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد مورد استقبال رسمی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری قرار گرفت.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: