جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - February 26 2021
کد خبر: ۱۳۱۱۷
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۲
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امروز سفر مهم رئیس جمهوری به اروپا آغاز شد که وی را در این سفر هیات بزرگ اقتصادی همراهی می کنند.
حسین جابری انصاری روز دوشنبه در نشست هفتگی با نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی افزود: رئیس جمهوری نخست به ایتالیا و سپس به فرانسه می رود. در سفر به ایتالیا،گفت و گو و رایزنی با واتیکان هم انجام خواهد شد.
وی فرانسه را مقصد بعدی سفر رئیس جمهوری دانست و ادامه داد: یک هیات بزرگ اقتصادی رئیس جمهوری را در این سفر نیز همراهی می کنند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد که این نخستین سفر اروپایی دکتر روحانی در دوران ریاست جمهوری به ویژه پس از برجام است.
جابری انصاری با بیان این که روحانی با واتیکان در ایتالیا رایزنی می کند، گفت: روابط ایران و ایتالیا تاریخی است و در فراز و نشیب های سال های گذشته مسایل و روابط دو کشور در مجموع کشورهای اروپایی از بیشترین قدرت برخوردار بوده است.
وی افزود: روابط ایران و فرانسه نیز سیر تاریخی و فراز و نشیب های خود را داشته و امید است در سفر به دو کشور و گفت و گوهای مهمی که در واتیکان با پاپ از جنبه های مختلف روابط و مسایل این کشورها و ایران انجام می شود، شاهد مرحله جدیدی از گسترش روابط بین المللی، جهانی و بویژه انسانی باشد.
جابری انصاری ادامه داد: امید است در این سفر زمینه ساز مجموعه تحرکات و همکاری های گسترده در دوران پسابرجام بین ایران و کشورهای اروپایی باشیم.

**رابطه با چین، پایا و تاریخی
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: در روزهای اخیر در رفت و آمدهای دیپلماتیک مهمی از سوی کشورهای مهم جهان به ایران و از ایران به این کشورها قرار داریم.
جابری انصاری به سفر رئیس جمهوری چین به تهران و امضای 17 سند و توافق اشاره کرد و افزود: در این سفر، افق مشترک 25 سال آینده همکاری های جامع راهبردی مابین ایران و چین مورد توافق دو کشور قرار گرفت.
وی یادآور شد: روابط با چین برای ایران حایز اهمیت است و روابط دو کشور پایا و تاریخی است.در حدود کمتر از نیم قرن گذشته که دوران جدید دو کشور برقرار شده است تا امروز همواره این روابط، رو به گسترش بوده است و در بیش از یک دهه گذشته هم که جمهوری اسلامی ایران به دلیل تحریم های ظالمانه تحمیلی برخی از قدرت های جهانی شرایط خاصی را سپری می کرد روابط و همکاری های بین ایران و چین از حجم و اهمیت خاص خود برخوردار بوده است.
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی ایران ادامه داد: در دوران جدید پسابرجام و پس از رفع این تحریم های ظالمانه بین المللی طبیعتا رابطه با چین برای ایران و رابطه با ایران برای چین از اهمیت شایسته ای برخوردار است و امیدواریم که مطابق توافقی که بین دو کشور بوده است در افق 25 ساله آینده شاهد شکوفایی و افزایش روابط دو کشور در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و سایر جنبه های روابط باشیم.

**سیاست ایران تعامل با ترکیه است/رقابت به دشمنی تبدیل نشود
به گزارش خبرنگار ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی پیرامون روابط ایران و ترکیه و اقداماتی که ترکیه در راستای افزایش قلمرو نفوذ خود در منطقه انجام می دهد، اظهارداشت: ترکیه همسایه مهم و بزرگ جمهوری اسلامی ایران است که تاریخی از همکاری ها البته رقابت ها و اختلاف نظرها بین دو کشور وجود داشته است. 
وی افزود: سیاست کلی انقلاب اسلامی گسترش همکاری و کنترل اختلافات و باقی ماندن روابط جمهوری اسلامی ایران با ترکیه در قالب رقابت طبیعی است. 
جابری انصاری اضافه کرد: به طور طبیعی بین کشورها رقابت وجود دارد اما مهم است که دو کشور با هوشیاری و توجه به ضرورت ها اجازه تبدیل رقابت به دشمنی را ندهد و این اولویت مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در تعامل با ترکیه است. 

**موفقیت هر میانجیگری منوط به تغییر سیاست عربستان سعودی است
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر نواز شریف به تهران و ریاض و تلاش های وی برای میانجیگری بین دو کشور و موضع ایران در این خصوص اظهارداشت: آقای نواز شریف در سفر خود به ایران عربستان مسائل مختلفی را دنبال کردند و برای میانجیگری بین عربستان و جمهوری اسلامی ایران هم اعلام آمادگی کردند. ما به صراحت اعلام کردیم که از مساعی جمیله و نیات حسنه کشورهای دوست استقبال می کنیم اما موفقیت هر تلاش و میانجیگیری منوط به تغییر سیاست عربستان سعودی است. 
جابری انصاری با اشاره به سیاست بحران آفرینی و تنش آفرینی متعمدانه سعودی ها اظهارداشت: هر اتفاق دیگر دربار این سفر منوط به اراده روشن عربستان سعودی برای حل اختلافات است. عربستان رابطه را قطع کرده و برای هر تغییر این عربستان است که باید اعلام آمادگی کند و تا این لحظه هیچ علامتی در این زمینه مشاهده نشده است. 

**عربستان به دنبال تحمیل دیدگاه های یکجانبه خود درباره گروه های معارضه است
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره نشست آتی مذاکرات صلح سوریه و آخرین وضعیت تعیین گروه های معارضه و گروه های تروریستی اظهارداشت: تاریخی برای گفت و گوهای سوری ـ سوری میان معارضه و دولت سوریه از سوی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور خیریه تعیین شده بود.
جابری انصاری افزود: به دلیل اصرار برخی کشورها و به طور مشخص عربستان سعودی در زمینه تحمیل دیدگاه های یک جانبه خود درباره لیست معارضه، مشکلاتی در جدول زمان بندی پدید آمد که نماینده دبیرکل هم اشاراتی به مشکلات فراروی گفت و گوی وین داشت. 
وی ادامه داد: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده ایم که از راه حل سیاسی برای بحران سوریه حمایت کرده و آن را تسهیل می کنیم و از ابتدا هم معتقد بودیم که بحران سوریه نمی تواند نظامی باشد و راه حل سیاسی خواهد داشت و به همین دلیل در روند گفت و گوهای وین مشارکت داشتیم. 
این مقام دستگاه سیاست خارجی اضافه کرد: ما همچنان به نقش تسهیل کننده خود در این زمینه ادامه خواهیم داد و امیدواریم هر چه سریع تر شاهد توافق اجماعی برای تعیین گروه های معارضه و فهرست گروه های تروریستی باشیم چرا که موفقیت روند سیاسی منوط به حل این دو مساله است. 

**ایران در ربع قرن گذشته مساعدت های انساندوستانه داشته است
جابری انصاری در پاسخ به سوال دیگری درباره درخواست آمریکایی ها از ایران برای روشن شدن وضعیت سه آمریکایی مفقود شده در عراق اظهارداشت: آنچه که اتفاق افتاده درخواستی از سوی آمریکایی ها است. 
وی خاطرنشان کرد: به طور کلی جمهوری اسلامی ایران در موارد انسانی، مساعدت های انسان دوستانه را در ربع قرن گذشته داشته و مبادله اخیر که اتفاق افتاد نیز اساس آن مساله انسان دوستانه بود. به دلیل اهمیتی که ایران به ابعاد انسانی این مساله قائل بود در زمینه حصول توافق در مبادله زندانیان اتفاق افتاد. 
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در مورد عراق هم اگر جمهوری اسلامی ایران بتواند کمکی کند براساس سیاست گذاری ها در کشور این مساله پیگیری خواهد شد اما سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران کمک به حل و فصل مسائل انسانی است و اگر توان مساعدت داشته باشد، انجام می دهد. 
جابری انصاری خاطرنشان کرد: اما این موضوع خاص توسط مجاری ذیربط بررسی می شود مشروط به این که آیا امکان چنین کمکی وجود دارد یا نه.

**گفت و گوی دو جانبه ای بین ایران و عربستان در داووس روی نداده است
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اخبار منتشر شده در خصوص درگیری لفظی وزیر امورخارجه با ترکی فیصل در داووس اظهارداشت: در اجلاس مجمع جهانی اقتصادی داووس نشست های مختلفی برگزار شد و خبری که در این خصوص منتشر شده اشاره به برخی بحث ها بین شرکت کنندگان در نشست خاصی بود که توسط دیمیستورا در حاشیه این اجلاس برگزار شد. 
سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: هیچ گفت و گوی دوجانبه ای در این زمینه وجود نداشته و در چنین نشست هایی شرکت کنندگان نظرات خود را بیان می کنند. در عین حال این خبر بیش از اندازه و واقعیت خودش بزرگ نمایی شده است. 

**سفر شی جین پینگ در چارچوب روابط دو جانبه ایران و چین بود
جابری انصاری در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر رییس جمهور چین به تهران و این که آیا در این سفر درباره حل و فصل تنش ها میان ایران و عربستان اقدامی صورت گرفت؟ گفت: سفر رئیس جمهوری چین به ایران از مدت ها قبل برنامه ریزی شده بود و این سفر، سفر مهمی در چارچوب روابط دو جانبه ایران و چین بود و ارتباطات مستقیمی در تحولات جاری در مساله مورد اشاره نداشت. 
وی خاطرنشان کرد: در این سفر همکاری های راهبردی 25 سال آینده بین جمهوری خلق چین و جمهوری اسلامی ایران در رایزنی ها در عالی ترین سطوح بین رییس جمهوری چین و مقامات عالی رتبه ایران انجام شد. 
سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال گفت: درباره مسایل منطقه و مسایل بین المللی رایزنی های حائز اهمیتی انجام شد اما این سفر ناظر به موضوع خاصی نبود. 
جابری انصاری با اشاره به روابط ایران و چین گفت: در کمتر از نیم قرن گذشته که رابطه دو کشور در دوران جدید برقرار شده تا به امروز این روابط رو به گسترش بوده است و در بیش از یک دهه گذشته که ایران شرایط خاصی را به دلیل تحریم های ظالمانه تحمیلی برخی قدرت های جهانی سپری می کرد، رابطه ایران و چین از حجم و اهمیت خاص خود برخوردار بوده و در دوران پساتحریم و رفع تحریم ها رابطه دو کشور از اهمیت شایسته خود برخوردار است. 
وی افزود: امید است مطابق توافق دو کشور در 25 سال آینده شاهد روابط ایران و چین در زمینه های سیاسی، اقتصادی و دیگر جوانب باشیم. 
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص دیپلماسی انرژی در روابط ایران و چین و دیگر کشورها گفت: در سفر رییس جمهوری چین به ایران و کشورهای اروپایی یکی از موضوع ها دیپلماسی انرژی و جنبه های مختلف آن است. 
جابری انصاری افزود: یکی از برنامه های در دستور کار سیاست خارجی ایران که در دوران پسابرجام زمینه واضح تری برای پیگیری آن مطرح شده دیپلماسی انرژی و زمینه های همکاری های دوجانبه و چند جانبه متصور است. 
وی ادامه داد: در دوران جدید در سیاست خارجی ما پس از سپری شدن دوران خاصی، بیش از یک دهه اخیر با پایان یافتن تحریم ها امکان تحرک ایران در زمینه های مختلف دیپلماسی از جمله دیپلماسی انرژی فراهم شده و امید است منافع کشور ارتباط با دولت ها و ملت ها فراهم شود. 

**نوع تعامل کشورها در دوران تحریم شاخص تنظیم روابط آتی است
جابری انصاری همچنین در پاسخ به سوالی درباره شرایط ایران برای انتخاب شرکای بین المللی در شرایط پسابرجام اظهارداشت: طبیعی است که در روابط بین کشورها مجموعه ای از عوامل از جمله ظرفیت همکاری ها و سیاست کشورها در زمینه مسائل مورد اهتمام و نوع تجربه در دوره های زمانی مختلف از جمله در شرایط سختی ها از معیارهای تنظیم روابط بین کشورها می باشد. 
به گفته وی قالب بندی روابط ایران هم از چنین وضعیتی خارج نیست. براین اساس ظرفیت های موجود هر کشوری حتما یکی از شاخص ها خواهد بود؛ ضمن این که نوع تعامل و همکاری آن کشور با ایران در شرایط سختی به ویژه در دوران تحریم از شاخص های تنظیم و بازتنظیم روابط با آن کشور خواهد بود. 

**فضای استراتژیک روابط ایران و آمریکا تغییر نکرده است
جابری انصاری در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات جان کری در عربستان سعودی و تداوم تلاش های وی برای ایران هراسی در منطقه اظهارداشت: توافق هسته ای برجام یک توافق در یک موضوع خاص بوده و فضای استراتژیک روابط ایران و آمریکا تغییر نکرده است. 
وی ادامه داد: طبیعی است آمریکا سیاست خود را دنبال می کند و ایران هم راهبردهای اساسی خود را در سیاست خارجی پیگیری می کند و درجاتی از اختلاف نظر به دلیل تفاوت راهبردهای دو کشور وجود دارد. در عین حال هر اظهارنظری را باید در مکان خود و در اندازه آن مورد توجه قرار داد. 

**درباره سفر مرکل به ایران برنامه ریزی نشده است
سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره انتشار اخباری پیرامون سفر مرکل به تهران گفت: آنچه بین ایران و آلمان در جریان است تنظیم سفر وزیرخارجه آلمان به تهران است که توافقات صورت گرفته و زمان آن تعیین شده است. مطالب دیگر بحث های رسانه ای است و هر توافقی در زمینه سفرهای مقامات عالی رتبه در صورت وجود توافق به اطلاع افکار عمومی رسانده خواهد شد. 

**بین پولهای بلوکه شده و خرید هواپیما ارتباطی وجود ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص عزم ایران برای خرید 170 هواپیما و مبادله اقتصادی 500 میلیون دلاری در سفر روحانی به فرانسه و ارتباط این دو با پول های بلوکه شده ایران، اظهارداشت: هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد. وقتی سفری بین دو کشور اتاق می افتد جنبه های مختلف همکاری براساس توافق قبلی و ظرفیت های دو کشور مورد رایزنی خواهد بود. 
جابری انصاری ادامه داد: در سفر رییس جمهوری به ایتالیا و فرانسه هیات اقتصادی دولتی و بخش خصوصی او را همرامی کنند و در نشست های اقتصادی در ایتالیا و فرانسه و گفت و گوها و رایزنی ها مابین هیات های این دو کشور و طرف های مقابل بر موضوع های مختلف همکاری به ویژه فرانسه برقرار می شود. 
وی در خصوص برقراری روابط بین خودروسازان ایران و فرانسه نیز گفت: روابطی بین خودروسازان ایران و فرانسه وجود داشته و رایزنی هایی بین دو کشور در جریان است و دنبال می شود و براساس اولویت ها و نیازها، همکاری ها در زمینه خودروسازی بین دو کشور منوط به حصول توافق نهایی بین ایران و فرانسه است. 

**نباید خودمان به جنگ روانی رسانه ها علیه ایران دامن بزنیم
جابری انصاری در پاسخ به سوالی در خصوص قرارداد همکاری ها بین شرکت های هواپیمایی با دیگر کشورها و برقراری پرواز ایران و آمریکا اظهار داشت: اینکه کشورهای جهان نوعی احتیاط را در برخورد با موضوع ورود به سرمایه گذاری و بازار اقتصادی ایران انجام می دهند اگرچه در آغاز مرحله جدید اقتصادی مقداری طبیعی است اما بخشی از آن جنگ روانی و بزرگنمایی رسانه ای است.
وی افزود: وقتی از یک مرحله به مرحله دیگر نوع همکاری ها در زمینه های اقتصادی سرمایه قانونمندی های خاص خود را دارد، سرمایه و سرمایه گذاران با محافظه کاری موضوع را دنبال می کنند. بخشی از آن نیز بزرگنمایی های رسانه ای است که نباید خودمان به این گونه جنگ های روانی دامن بزنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: مرحله جدیدی برای اقتصاد ایران فراهم شده و اضافه بر پیگیری سیاست های ملی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باید از فضای تنفسی مساعد و بعد از برجام حداکثر استفاده را داشته باشیم.
جابری انصاری گفت: در آغاز مرحله جدیدی مستمر و به مرور تعامل اقتصادی گسترده و سرمایه گذاری بین ایران و دیگر کشورها در دستور کار است.

**مواضع خود را در قبال بیانیه سازمان همکاری اسلامی به دولت ها رسانده ایم
جابر انصاری در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی در خصوص رای مثبت ابراهیم جعفری در اتحادیه عرب به قطعنامه ضد ایرانی گفت: آنچه در جده صادر شد یک بیانیه غیراجماعی بوده و با وجود تحفظ ها نسبت به قیود آن به نحوی مدیریت شد که اجلاس بر اساس خواست های میزبان بیانیه صادر شد و ایران مواضع خود را در این زمینه اعلام کرد.
وی ادامه داد: توقع ما از دولت های دوست مانند عراق این است که با توجه به جنبه های عمیق تر مسئله جاری، زمینه ای را فراهم کنند که امکان پرداخت سازمان همکاری های اسلامی به این مسائل فراهم شود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: این سازمان بعد از آتش سوزی مسجد الاقصی و اشغال قدس تشکیل شد و محور اساسی شکل گیری آن همکاری کشورهای اسلامی برای رویارویی با اشغال صهیونیستی و هتک حرمت اماکن اسلامی در قدس بوده است.
جابری انصاری افزود: به جایی رسیده ایم که اختلاف های بین دولت های اسلامی به دستور کار سازمان در جده تبدیل شد که امید است با سیاست درست اعضا، این سازمان منطقه ای و بین المللی که اهداف خاصی را در برابر دشمنان امت اسلامی بعنوان دستور کار دارد، به ابزاری برای تسویه حساب های سیاسی بین اعضا تبدیل نشود و ما موضع خود را در این رابطه به دولت ها رسانده ایم.

**پاسخگوی گمانه زنی ها در بلندگوی رسمی نیستیم
وی در پاسخ به سوالی در خصوص نامه روحانی به کشورهای 1+5 و کشورهای منطقه درخصوص مسئله برجام گفت: اگر چنین چیزی وجود داشته باشد، اطلاع رسانی می شود و ما پاسخگوی گمانه زنی رسانه ای در بلندگوی رسمی دولت نیستیم.

**احتمال ادامه گفت و گو با آمریکا در ادامه اجرای برجام/قطع رابطه سیاسی از سوی آمریکا بوده است
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در پاسخ به سوالی در خصوص روابط دو جانبه ایران و آمریکا با وجود قطع بودن این رابطه اظهار داشت: قطع روابط دیپلماتیک و سیاسی تعریف خود را بر اساس کنوانسیون های بین المللی دارد ، قطع روابط دو کشور از سوی آمریکا در وقایع بعد از انقلاب اتفاق افتاده و نیازی به تعریف ما از قطع و وصل روابط سیاسی نیست.
جابری انصاری افزود: بر اساس کنوانسیون های بین المللی، کشورها این امکان را دارند تا روابط خود را قطع کنند و این به معنای نبود هیچ گونه ارتباط، گفت و گو و تماس ها بین کشورها نیست. 
وی ادامه داد: بین ایران و آمریکا قطع روابط سیاسی داشتیم اما تماس های دو جانبه و بین المللی و مستقیم و رفت و آمدهایی را داشتیم. در دوران گفت وگوهای مبتنی بر برجام و مراحل اجرای آن تماس های تلفنی و غیرتلفنی و مستقیم در مقاطع مختلف بین وزرای خارجه دو کشور وجود داشته و این تغییری در قطع روابط ایجاد نمی کند و این موضوع در قالب توافق برجام و گفت و گوها در گفت و گوهای دو جانبه ما بین دو کشور مشترک بوده و در مراحل اجرای برجام بر اساس نیازهای آن ممکن است اتفاق بیفتد.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در موارد خاص دیگر نیز برای رایزنی های فوق العاده، گفت و گوها و تماس ها ناظر به مسائل ویژه برقرار شده که شفاف و روشن است و هیچ یک به معنای تغییر در موضوع حقوقی و سیاسی در قطع روابط که از سوی آمریکا اتفاق افتاده نیست و گفت و گوها در فضای راهبردی بین این دو کشور است.

**عملکرد دولت آمریکا در اجرای تعهدات بین المللی ملاک تصمیم گیری
جابری انصاری در پاسخ به سوالی درباره موارد استثنای مصوبه کنگره آمریکا درخصوص صدور ویزا اظهار داشت: آقای کری به عنوان وزیر خارجه صراحتا متعهد شده اجرای مصوبه جدید کنگره در زمینه صدور وزیرا، تعهدات بین المللی آمریکا در برجام را نقض نخواهد کرد.
وی ادامه داد: دولت آمریکا هم به صراحت اعلام کرد از اختیارات قانونی خود استفاده می کند برای اینکه اجرای این مصوبه به نحوی نباشد که تعهدات آمریکا را نقض کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: موردی که اخیرا توسط آمریکا اعلام شد،ذیل همین تعهدی است که وزیر خارجه آمریکا داده است. ما بارها گفتیم که برای ما عملکرد دولت آمریکا و اجرای تعهدات بین المللی دولت آمریکا بر اساس برجام حائز اهیمت است و حسب مورد اتخاذ تصمیم می کنیم.

**سیاست ایران مهار اختلافات منطقه ای است
جابری انصاری همچنین درباره تماس های تلفنی مقامات آذربایجان و ارمنستان با رییس جمهوری نیز گفت: این تماس های تلفنی در چارچوب همکاری های دوستانه و تاریخی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان صورت گرفته است. طبیعی است که تماس هایی بین دو کشور در عالیترین سطح مطرح بوده و مبادله هیئتها مستمرا در جریان است .
وی خاطرنشان کرد: سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران در منطقه مهار اختلافاتی بوده که سابقه تاریخی دارند و جمهوری اسلامی ایران از ابتدای مسائلی که بین آذربایجان و ارمنستان بروز کرده و در مقاطع حساس برای کنترل بحران و جلوگیری از گسترش آن تلاش کرده است.
این مقام دستگا دیپلماسی ادامه داد: هر گونه نقش آفرینی جدید هم منوط به درخواست کشورهای ذی نفع در این موضوع است و حسب مورد بررسی و براساس سیاست ثابت جمهوری اسلامی درباره آن تصمیم گیری می شود.

**سفرهای دیگر اروپایی در راه است
جابری انصاری درباره سفر رییس جمهوری به ایتالیا و فرانسه و اینکه آیا سفرهای اروپایی و غیر اروپایی دیگری برای رئیس جمهوری انتخاب شده است، اظهار داشت: سفرهای دوجانبه بر اساس توافق بین کشورها اتفاق می افتد و حتما سفرهای دیگری در آینده در دستور کار خواهد بود.
وی اضافه کرد: این سفرها در راستای خواسته متقابل دو کشور بین ایران و ایتالیا و ایران وفرانسه باعث تنظیم این سفر شد و با کشورهای دیگر اروپایی هم در زمینه مبادله هیئت های عالیرتبه گفت و گوهایی وجود دارد و حسب توافق در زمان خودش اطلاع رسانی می شود 

**اقدامات ایران در منطقه بر اساس درخواست های قانونی است
سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات مداخله جویانه سفیر جدید عربستان سعودی در عراق گفت:این اظهارات مداخله جوایانه در امور داخلی عراق با برخورد و احضار سفیر عربستان سعودی در عراق مواجه شده است.
جابری انصاری تصریح کرد:جمهوری اسلامی ایران سیاست خود را بر اساس درخواست های رسمی و قانونی عراق اتخاذ می کند و این امر پنهانی نیست.
وی خاطرنشان کرد: ایران در بحران جاری در سراسر غرب آسیا در مبارزه با تروریسم در صف مقدم تلاشهای منطقه ای و بین المللی قرار دارد و هر گونه اقدام خود را بر اساس روال قانونی و درخواست های قانونی منطقه انجام می شود.

**تغییر ساختار وزارت امور خارجه مطرح نیست
جابری انصاری درباره احتمال تغییر در ساختار وزارت امور خارجه در جهت تقویت بخش اقتصادی اظهار داشت: وزارت امور خارجه حلقه وصل و همکاری اقتصادی همه نهادهای اقتصادی با خارج است و حسب نیاز اگر جمع بندی به تغییری در این ساختار باشد، مورد توجه قرار می گیرد. تا این لحظه چنین جمع بندی وجود ندارد.

**تاثیر حضور هیات ایرانی در اجلاس فوق العاده سازمان همکاری اسلامی
سخنگوی وزارت امور خارجه درپاسخ به سوالی درباره حضور معاون وزیر امور خارجه در اجلاس فوق العاده سازمان همکای اسلامی و دستاوردهای این سفر گفت: سیاست حضور ایران در چنین اجلاس هایی پیگیری منافع و اولویت های کشور است.
جابری انصاری افزود: در این اجلاس فوق العاده که با پیگیری دولت میزبان برگزار شد، هیئت ایرانی تلاش کرد با رایزنی با هیئت های مختلف هم در بیانیه ای که صادر می شود، موثر باشد و هم اجازه شکل گیری روندهای دیگر وصول به اقدامات در این باره و موضوع خاص را ندهد و در این جنبه هم هیئت ایرانی علیرغم سخت گیری ها و فضای خاص حاکم بر اجلاس موفقیت هایی کسب کرد.
وی یادآور شد: عربستان سعودی در این اجلاس تلاش کرد از حوادثی که خود هم در شکل گیری و دامن زدن به آن نقش داشته نوعی اقدامات مشترک را با همراهی خود ایجاد کند و تک اقدام خود را به یک اقدام جمعی تبدیل کند.
جابری انصاری خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران متناسب با منافع و اولویت های خود، سیاستهای خود را پیگیری کرد تا اجازه ندهد سیاست های خاص و یکجانبه یک کشور به سیاست عمومی مجموعه ای از کشورها تبدیل شود و به طور نسبی هم موفقیتهایی کسب شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: