جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - February 28 2020
کد خبر: ۱۳۱۲۵
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۶
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ریشه جریان‌های تکفیری وهابیت و عربستان هستند و غربی‌ها و صهیونیست‌ها نیز از آن‌ها حمایت می‌کنند چرا که این حمایت به نفع آن‌هاست.
علی‌اکبر ولایتی در نشست خبری همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز و مسئولیت علمای جهان اسلام» اظهار کرد: یک سال پیش برای اولین بار این ابتکار از سوی آیت‌الله مکارم شیرازی انجام شد و با آغاز این همایش علما و مراجع احساس مسئولیت کردند که باید با جریان‌های انحرافی و تکفیری که در سال‌های اخیر در دنیای اسلام به وجود آمده است و بخش های مختلفی دارد مقابله کنند و مهمترین آن مقابله آرمانی و ایدئولوژیک است.

وی گفت: آن‌ها با تکیه بر تفسیر انحرافی از اسلام، جوانان و مردم بی اطلاع را فریب می‌دهند تا به اهداف خود برسند. ما نمونه این گونه رفتارها را در 1400 پیش نیز در اسلام داشته ایم و نمونه آن خوارج بوده اند که به کوچکترین بهانه ای به مردم انگ کفر می زدند و حضرت علی (ع) در مقابل آن‌ها ایستاد و اکنون شاهد یک ورژن جدید از افرادی هستیم که خروج از اسلام را در بین جوامع رواج می‌دهند.

این عضو شورای راهبردی کنگره ادامه داد:‌ ریشه این جریان ها وهابیت و عربستان هستند و غربی ها و صهیونیست ها نیز از آن‌ها حمایت می‌کنند چرا که این حمایت به نفع آن‌هاست و این ضد حمله ای است در برابر امواج بیداری اسلامی که در طی 200 سال اخیر به اشکال مختلف بروز کرده است که ایران بدون تردید پرچم دار این بیداری اسلامی است و مصر، آفریقای شرقی، غربی و خیلی از کشورهای دیگر را تحت تاثیر خود قرار داده است.

ولایتی ادامه داد: ما آثار موج بیداری را در تونس، یمن، مصر و سایر نقاط دیده ایم. در سوریه عده ای از افراد برخی را منحرف می‌کنند، که آن‌ها تحت عنوان اسلام سلفی حرکت می‌کنند و می خواهند آن‌ها با حکومت سوریه مبارزه کنند و می خواهند خط مقاومت را بشکنند. تفکر آن‌ها مثل یک سرطان گسترش پیدا کرده است و این خطر جهانی است و همه باید دست به دست هم بدهند تا این انحرافات از اسلام خارج شود و طبیعتا نقش علما و مراجع بسیار اثرگذار است و آن‌ها باید در درجه اول برای برطرف کردن این مشکلات اقداماتی انجام بدهند.

وی تاکید کرد: آن‌ها در فکر مردم نفوذ کرده‌اند و مردم بی اطلاع هم دنباله روی آن‌ها شده اند و ما هم باید از همان جایی شروع کنیم که آن‌ها آغاز کرده اند، یعنی باید فکر مردم را تغییر بدهیم و به جنگ آن‌ها برویم. در این گونه مسائل جنگ فکری اثر بیشتری دارد. مقام معظم رهبری هم این حرکت را تائید کرده و فرموده اند حرکت علمی و ضد انحرافی در جهان اسلام باید از حوزه های علمیه شروع شود. سال قبل این همایش آغاز شد و موفق بود. امسال هم این همایش ادامه دارد.

ولایتی در پاسخ به این سوال که آیا همایش سال گذشته نتایجی در برداشته است یا خیر؟ گفت:‌ اولین نتیجه‌ای که در برداشته است این بوده که علمای اهل سنت به دعوت آیت الله مکارم شیرازی پاسخ مثبت داده اند و قریب به 300 نفر از خارج و بیش از 700 نفر از علمای داخل در این اجلاس شرکت کرده‌اند و دیدگاه‌های خود را بیان کرده‌اند و یک جبهه مشترک برای مقابله با انحرافات فکری در جهان اسلام شکل گرفته است و نتیجه این گفت‌وگوها به زبان های مختلف انتشار یافته است و آن‌ها درخواست داشته اند که این همایش همچون سال گذشته تکرار شود.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نقش صهیونیست ها در ایجاد جریان‌های انحرافی در جهان اسلام گفت: بدون تردید صهیونیست‌ها حامی تفکر انحرافی هستند و آن‌ها از اقدامات تکفیری ها در سوریه حمایت می‌کنند و به آن‌ها به صورت پنهان کمک هایی می‌کنند. ما اگر بخواهیم با جریان های تکفیری در جهان اسلام مبارزه کنیم ابتدا باید با حامیان این جریان که صهیونیست ها هستند مقابله کنیم. در این زمینه جمهوری اسلامی ایران اقدامات قابل توجهی داشته است و همواره با تمام وجود در صحنه های سیاسی و دفاعی وارد عمل شده است. در اجلاس وین هم آن کسی که بیشتر از همه از سوریه دفاع کرد وزیر امور خارجه ما جناب آقای ظریف بود.

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی ادامه داد: اگر ما بخواهیم با جریان های تکفیری مقابله کنیم علمای واقع بین اهل سنت نیز می‌توانند در این راستا به ما کمک زیادی کنند. وهابیت در عربستان یک اقلیت محدود است که با پول سعودی تبلیغ و ترویج وهابیت را در جهان دنبال می‌کند و وهابیت هیچ گونه استدلال و عقلانیتی را دنبال نمی کند.

همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز و مسئولیت علمای جهان اسلام» روز پنجشنبه 8 بهمن در قم برگزار می‌شود.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: