شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - January 16 2021
کد خبر: ۱۳۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۲
خطیب نماز جمعه تهران انتخابات را ضامن بقای مردم سالاری دینی و پشتوانه حفظ نظام دانست.
حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران، انتخابات را یک فرصت عنوان کرد و گفت: انتخابات در کشور ما و در تمام ادوار بعد از انقلاب، تضمین جمهوریت ما و بقای مردم سالاری، پشتوانه ملی حکومت بوده و این حرکت سازنده، بالنده و پیشرو بوده است.
خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد:حضور مردم در انتخابات هم آبروی نظام است و هم نشانه فرهنگ، رشد و تمدن خود مردم است و آبروی نظام و مردم یکجا در انتخابات تامین می شود، لذا این فرصت را که هم حق است هم وظیفه و تکلیف، هم اخلاق است، هم سیاست، هم فرهنگ و هم حماسه است، یقینا مردم ما در اولویت اول می دانند و مثل گذشته حفظ آبرو می کنند و به شهدا و رهبر عزیزمان لبیک می گویند. 
وی در ادامه اظهار داشت: اما آنچه مهم است توجه به مسئله نفوذ است، نکند خدای نا خواسته شاهد مجلسی باشیم که بیانیه آمریکا در آنجا خوانده شود و شاهد خبرگانی باشیم آنجا هم رتبه اش پایین بیاید و میدانی برای زور آزمایی این گروه و آن گروه باشد، مجلسی که برای پاسداری از سنگر مستحکم ولایت که عمود بقای اسلامیت، عزت استقلال و اقتدار ما است.
حجت الاسلام صدیقی خاطرنشان کرد: خبرگان پشتوانه ای هستند و در مسائل مختلف چشم بینای رهبری هستند که اوضاع را رصد می کنند به مقام ولایت مسائلی که باید منتقل کنند را منتقل می کنند، عوض آنکه حامی باشند، بروند آنجا و بار باشند، قداست شکنی کنند و دشمن شاد کنند.
خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه توجه به این نکته مسئله اساسی هم در مجلس شورای اسلامی و هم خبرگان رهبری است، ادامه داد: از اینکه شورای محترم نگهبان صلاحیت عده ای را احراز کرده، این برای ما رفع تکلیف نمی شود، چشمانمان را باز کنیم واز گذشته ها عبرت بگیریم، از وجود بعضی ها در خبرگان که همان کمش هم بسیار گزنده و غیر قابل تحمل بود.
وی افزود: مردم بصیر، انقلابی، شهیدپرور ولایتمدار و مردم 9 دی ما در این مرحله باید حساستر از مراحل قبل ببیند لیست ها از چه منابعی تامین می شود، مجلسی آبرومند با کفایت، حفیظ، قوی و امین با عنایت امام زمان تشکیل دهند و شاهد پیشرفت های جدید باشند.
خطیب جمعه این هفته تهران، ضمن تبریک دهه فجر گفت: دهه مبارک فجر را به محضر شریف امام زمان که بانی اصلی انقلاب است و به عنایت آن حضرت بود که این مملکت متحول شد و بنیانگذار جمهوری اسلامی یک فقیه مرجع تقلید عارف واصل و نور استضاعه می کرد از وجود آن امام و از او کمک گرفت.
وی با بیان اینکه تصرف امام زمان بر دلها تصرف تکوینی است گفت: جوانها متحول شدند مملکت متحول شد، زن و مرد در انقلاب همه فرشته شده بودند؛ اول به آن اکسیری که دلها را متحول کرد- امام زمان- تبریک عرض می کنم، بعد به همه شهدا که با خون زلالشان با خدا معامله کردند و قران و اسلام را احیا کردند،قرآنی که سراسر دستوراتش پیوند دنیا و آخرتست است دستورات مدیریتی جهاد و قضاوت و بین المللی دارد همه تعطیل شده بود و اسلام فردی و منزوی شده بود.
خطیب نماز جمعه تهران اظهار داشت: این اتقلاب، اسلام را به متن زندگی مردم آورد گرچه فاصله داریم اما بالاخره جاهایی می بینیم و باور به اینکه اسلام برای احیای دنیا و آخرت ما آمده و سیاست و مدیریت و حکومت و حاکم دارد و همه نیازهای دنیوی و اخروی بشر را پاسخگوست، این افتخار ماست. 
وی در بخش دیگری ضمن تبریک دهه فجر به رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: رهبرعزیزمان با صلابت در سه دهه بعد از امام، در اوج با عنایت و تائیدات الهی و با استحکام کامل انقلاب را با طراوت پیش برد و همچنان مثل چشمه زلال می جوشد و یا همه طوفانها مقابله می کند.
صدیقی با اشاره به اینکه این انقلاب مقدمه ظهور امام زمان است، اضافه کرد: انقلاب ما جهانی است، ایرانی نیست، انقلاب اسلامی و قرانی است، این پرچمدار ما افق فکری اش افق جهانی است، پیامهای وی به جوانان اروپا پیام دین و پیام جهانی بودن این مکتب و انقلاب است.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران در ادامه با اشاره به اجرایی شدن برجام و مسائل پسا برجام گفت: رهبر عزیز ما ضمن تقدیر و تشکر از دست اندرکاران مذاکره و تلاش های پیگیر و شبانه روزی، افکار عمومی و مذاکره کنندگان را به چند نکته توجه دادند و آن این است مسئله توافق نتیجه مقاومت جانانه ملت غیور، مقاوم، صابر، متدین ولایتمدار بوده است.
به گفته حجت الاسلام صدیقی، دنیا با تحریم می خواست اقتصاد را فلج کند، مردم را به ستوه بیاورد، مردم اعتراضات مدنی را شروع کنند و علیه حکومت بشورند و آنها بتوانند از این فضای ملتهب نفوذ و فشار خود را برای ساقط کردن نظام عملی کنند.
صدیقی گفت: اما این فشارهای ظالمانه و بی رحمانه دشمن، ملت ما را نسبت به انقلاب خود نه تنها خسته و آزرده نکرد، بلکه ملت ما با این فشارها چهره کریه، خشن و قصی مستکبرین و در راس آنها شیطان بزرگ را بیشتر لمس کردند و انزجارشان نسبت به آنها روز افزون شد و علاقه و عشقشان به انقلاب و ولایت آنچنان تجلی کرد.
وی خاطرنشان کرد:آنها در فرازهای مختلف دیدند مردمی که انقلاب را تاسیس کردند همچنان پاسدار و فدایی انقلابند و نشان دادند تا آخرین نفس سر این انقلاب ایستاده اند و از این جهت شیطان بزرگ و نوچه هایش از مردم ما مایوس شدند. 
خطیب نماز جمعه این هفه تهران گفت: عامل دیگر که آنها به مذاکره تن دادند این بود که ما در موضع قدرت بودیم، شهدای هسته ای و پیشرفت های ما در صنعت هسته ای محیر العقول بود، اینها فکر نمی کردند ببینند جوانان متدین و حزب الهی ایران با حرکت جهادی بتوانند غنی سازی 20درصد داشته باشند، انرژی راکتور تهران را تامین کنند، رادیو دارو بسازند ، چرخ 19 هزار سانتریفیوژ را بچرخانند، فردو را تاسیس کنند، آب سنگین اراک را به مرحله ای برسانند که آنها وحشت کنند.
صدیقی در ادامه اظهار داشت: آنها دیدند علیرغم این فشارها، این استعدادها که خط شهدا را تعیقیب می کنند؛ پابرجا ایستاده اند، در انقلاب علمی و صنعتی در مسابقه ها برنده می شوند و بنابراین از روی وحشت و ضعف مذاکره کردند.
وی در بخش دیگری از خطبه دوم این هفته تهران اضافه کرد: عامل دیگر این بود دیدند با وجود رهبر مقاومی که هیچ وقت در زندگی باج نداده و در هیچ طوفانی عقب نشینی نکرده، جان مردم است، روح می دمد و استقامت در پیشبرد آرمانهای انقلاب استقامت می کند و دیدند تا این رهبری، حضور مردم و استقامت دانشمندان ما هست، اگر دیر بجنبند، پرچم را درهمه عرصه ها به قله نصب می کنیم و از این جهت حاضر شدند با ما مذاکره کنند البته زحمات تیم هم در جای خودش هست از آنها هم تقدیر و تشکر داریم.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران در ادامه و با بیان اینکه مسئله تحریم در مشکلات اقتصادی 20 درصد تاثیرگذار بوده گفت: بقیه مربوط به نوع مدیریت اقتصاد است امروز در پسابرجام مطالبه مردم از دست اندرکاران این است که رکود شکننده را معالجه کنند و بیکاری گزنده جوانها که انواع آفت ها و خطرها در کنار آن است را معالجه کنند.
وی تصریح کرد: نکند با پسابرجام کالاهای اروپایی و آمریکایی ما را به موجودات مصرفی تبدیل کند و با اقتصاد لیبرالیستی دوباره اختلاف طبقاتی بروز کند، عده ای نابود شوند، عده ای هم سوء استفاده کنند و بزرگتر شوند و نتوانند حرکت سازنده ای را پیش ببرند.
حجت الاسلام صدیقی تکیه به نیروهای داخلی و سامان دادن به اقتصاد مقاومتی را مسئله اصلی و اساسی در پسارجام ذکر کرد و افزود: تنها کلید مشکلات اقتصادی ما اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی است ، بعد هم مسئله بیکاری .
به گفته خطیب نماز جمعه تهران آنچه باید از همه اینها بیشتر توجه کرد مسئله فرهنگ است ، در این رفت و آمدها آنچه ما را به اینجا رسانده اسلام، انقلاب، روحیه انقلابی و اقتدار ما در منطقه است که همه اینها معلول نظام ولایی و اسلامی ماست.
وی یادآور شد: باید مسئولان ما همراه با ملت باشند و به مسائل ارزشی، فرهنگی و دینی و در پرتو آن به اقتصاد و رفع مشکلات بیکاری بیش از پیش بپردازند.
حجت الاسلام صدیقی در ادامه دستگیری تفنگداران آمریکایی توسط پاسداران را ستود و گفت: این اقدام در زمان بسیار مناسب پسابرجام که بعضی ها قدرت آمریکا را بزک می کنند انجام شد و در همین شرایط بازداشت و اسارت آنها ، و تسلیم آنها نشانه روح حماسی وعزت مدار سپاهیان ما بود.
وی ادامه داد: رزمایش نیروی دریایی ما در بندرعباس نیز نشانه اقتدار ما در دریا است در ابعاد مختلف ما از توان دفاعی برخورداریم و دست خدا بالای دست ماست. 
خطیب نماز جمعه تهران در پایان با اشاره به برگزاری کنفرانس وحدت در قم گفت: کنفرانس وحدت قم برای ایجاد وحدت مقابله با تکفیر و ترور، حضرات آیات مکارم شیرازی و سبحانی 200 نفر از فرهیختگان عالم را دعوت کردند مطالبی که بیان کردند بسیار سازنده بود تقدیر و تشکر می کنم. 

** خطیب نماز جمعه تهران همچنین در خطبه اول نماز جمعه، بر ایجاد فرهنگ توحیدی، اخلاقی و معنوی اولین مسئولیت حکومت دینی تاکید کرد و گفت: اولین مسئولیت حکومت دینی، ایجاد فرهنگ توحیدی، اخلاقی، معنوی و نشاط دینی است. 
صدیقی با دعوت از نمازگزاران برای رعایت تقوا افزود: حکومت دینی باید خوراک روح و جان و توشه آخرت را خیلی مهمتر از مسائل دیگر تلقی کند. کسی که دین داشته باشد مسئولیت پذیر است. 
وی قدم دوم را اقتصاد دانست و اظهار کرد: فزهنگ سالم، اقتصاد سالم را ایجاد می کند و فرهنگ سالم، عقل، فکر و درک سالم را به همراه خودش دارد. 
خطیب جمعه تهران بر لزوم زدودن فقر از جامعه تاکید کرد و گفت: در این زمینه فاصله ها را باید از بین برد. عده ای از گرسنگی توان راه رفتن نداشته باشند و عده ای از پرخوری به قدری سنگین شوند که نتوانند راه بروند، مناسب نیست.
وی اظهار کرد: اول دین و قدم بعدی اقتصاد حلال در پرتو دین است و قدم سوم قدرت بازدارندگی و پبشگیری از بی دینی، حرام خوری، ظلم، اجحاف و بی انصافی های مختلف است.
حجت الاسلام صدیقی افزود: امر به معروف، سهیم کردن مردم در امور اداره کشور است. مردم خودشان هم کاره هستند و باید خودشان نظارت کنند. آنان باید اثرگذار باشند و حکومت باید از مردم حساب ببرد.
وی اظهار کرد: اولین برنامه ای که در دستور کار اولیاء الهی و ائمه اطهار (ع) قرار دارد فرهنگ بندگی است. آنها مردم را از برنامه های غافل کننده دور می کنند و از ضایع شدن در سرگرمی های غیرمفید بازمی دارند و رشته دل ها را با خدا مرتبط می کنند.
خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه تنها توشه ما در آخرت تقوی است، افزود: رعایت واجبات الهی، اخلاق دینی، داشته سعه صدر، تحمل دیگران، دروغ نگفتن، خیانت نکردن و رعایت حقوق دیگران مایه سرافرازی انسان در پیشگاه خداوند است.
نام:
ایمیل:
* نظر: