چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
کد خبر: ۱۳۲۲۰
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۲
نخستین سفر اروپائی رئیس جمهور کشورمان که پس از 17 سال و به طور معنی داری پس از سفر رئیس جمهور چین به تهران صورت گرفت، جلوه ای از عزت و سربلندی ایران را به نمایش گذاشت.
مسئولان دولتی در هر دو کشور ایتالیا و فرانسه تلاش کردند در ترتیبات و تشریفات سفر، بیشترین احترام را به نماینده ملت ایران نشان دهند و مدیران اقتصادی شرکتهای اروپایی، در تفاهم ها و قراردادهای چند 10میلیارد یوروئی کوشیدند که اهتمام خود در توجه به اولویت های اقتصاد ایران و مشارکت در توسعه توان ملی و ایجاد فرصت های اشتغال و تولید و صادرات ایران را با امضاء خود ثابت کنند. 
همه ایرانیانی که در این سفر بودند چه مسئولان دولتی و چه اعضاء کاروان یکصد نفره فعالان اقتصادی و چه ایرانیان مقیم اروپا که در جلسات دیدار با رئیس جمهور حاضر شدند، نه فقط در آداب و تشریفات، بلکه در نگاه و کلام و عمل طرفهای اروپائی، تغییر را دیدند و احساس احترام به عظمت ملت ایران در دستیابی عزتمندانه به حقوق خود را چشیدند و به ایرانی بودن خود بالیدند. 
این سفر که حاصل یک برنامه دوساله بود، فرصتی شد تا اروپائیان به جای لحن نقد و نصیحت و تهدید و تحریم، به تمجید و تکریم ایران و ایرانی بپردازند و در مسائل منطقه با ایرانیان به مشورت بنشینند و برای حل مسائل فرهنگی و سیاسی و امنیتی منطقه و جهان به پیام صلح و رشد و استقلال ایران اسلامی گوش فرا دهند.
این گام افتخار آفرین، اگرچه در فرجام برجام بدست آمد، اما تنها آغاز یک راه بلند است. پرچم افتخار ایران که در این سفر به اهتزاز درآمد باید در عرصه های مختلف مراودات اقتصادی و سیاسی و فرهنگی در اهتزاز باقی بماند . تداوم این حضور عزتمندانه باید در احترام به هر ایرانی در همه فرودگاه ها و شهرهای جهان تجلی یابد و با حضور تولیدات با کیفیت ایرانی در بازارهای جهان استمرار پیدا کند . زمانی ما می توانیم مردم جهان را به تامل در الگوی زندگی خود فرابخوانیم که نشانه های توفیق خود در رشد معنوی و اقتصادی و سیاسی جامعه را به آنها نشان داده باشیم. 
سرافرازی ایران در صحنه های جهانی ، ویژه شخص و گروه خاصی نیست. این سربلندی از آن همه ایرانیان و دوستداران ایران اسلامی است. عزت و سرافرازی تنها با انسجام، انضباط و تلاش پیگیر می تواند تداوم یابد. فرصت حضور گسترده تر در عرصه بین المللی را ، صحنه وحدت و همت ملی کنیم تا شیرینی این عزت ، همگانی و همیشگی شود.

محمد نهاوندیان؛ رییس دفتر رییس جمهوری 
نام:
ایمیل:
* نظر: