چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
کد خبر: ۱۳۲۷۱
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۵
«علی اکبر ولایتی» مشاور امور بین المللی رهبرمعظم انقلاب در دیدار با «آلکسی پوشکوف» رییس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط و همکاری ها در تمام عرصه ها امادگی دارد.
بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران درروسیه اعلام کرد: مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با رییس و اعضای کمیسیون امور بین الملل دومای روسیه روز سه شنبه دیدار و در خصوص همکاری های دو جانبه و منطقه ای تبادل نطر کرد.
در ابتدای این دیدار پوشکوف رییس کمیسیون امور بین المللی دوما ضمن خوش امدگویی به دکتر ولایتی و هیات همراه نقطه نطرات خود را در خصوص مسایل دو جانبه و منطقه ای بیان کرد. 
وی با اشاره به وضعیت منطقه و تهدیدهای موجود بر لزوم توسعه همکاری های ایران و روسیه تاکید و ان را در راستای منافع دو کشور خواند.
ولایتی نیز در این دیدار با اشاره به سابقه همکاری ها و ارتباطات دو کشور گفت:سابقه همکاری ها به ویژه پس از پیروزی انقلاب در تاریخ روابط دو کشور بی سابقه است و ما به صورت استراتژیک روابط با شرق به ویژه روسیه را به عنوان نگاه راهبردی مقام معظم رهبری،دنبال می کنیم.
مشاور مقام معطم رهبری در امور بین الملل تصریح کرد: همانگونه که ریاست محترم کمیسیون امور بین الملل دومای روسیه هم تاکید کردند باید گفت که دو کشور منافع بلند مدت و استراتژیک داشته و البته تهدیدات مشترکی را هم 
دارند.
وی افزود:یکی از نمونه ها و مصادیق منافع مشترک ایران و روسیه در موضوع سوریه هست که پیروزی در این میدان بسیار حیاتی بوده و می تواند منافع و تمامیت ارضی کشورهای منطقه مانند عراق و ترکیه را تامین و ثبات و صلح در منطقه را تامین کند.
ولایتی با بیان این که افراط گرایی منطقه در حال گسترش به اسیای مرکزی و غرب چین می باشد، اظهار داشت: همکاری های دو طرف می تواند در این زمینه نقش مهم و مثبتی داشته باشد.
مشاور امور بین المللی رهبرمعظم انقلاب در ادامه تصریح کرد:مسیر همکاری های بلند مدت و استراتژیک دو کشور بازگشت ناپذیر بوده و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در همه زمینه ها حمایت ها و همکاری های خود را افزایش
دهد.
ولایتی با اشاره به همکاری های ایران و روسیه حتی در دوران تحریم ها در زمینه های مختلف هسته ای،دفاعی و اقتصادی گفت: سفر رییس جمهور ایران به کشورهای ایتالیا و فرانسه سفر رییس جمهور چین به ایران را در هفته های اخیر مشاهده کردیم که در دوران پسا تحریم در حال گسترش بوده است.
وی افزود: روابط ایران و روسیه درازمدت و استراتژیک است و دو طرف در این زمینه اهتمام جدی داشته و باید گام های عملی را پیگیری نمایند و حجم روابط به ویژه در حوزه های اقتصادی باید افزایش داشته باشد که زمینه های آن فراهم شده است.
مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه هم در این دیدار ضمن تشکر از برنامه ریزی برای برگزاری این نشست گفت: دکتر ولایتی از شخصیت های برجسته و تاثیرگذار در ایران هستند و با سابقه طولانی در حوزه بین المللی به عنوان فردی شناخته شده همیشه از گسترش همکاری های روسیه و ایران حمایت می کنند.
وی افزود: ایشان حتما می توانند در گسترش روابط ایران و روسیه تاثیر گذار باشند و امیدواریم با اهتمام دو دولت و حمایت های روسای جمهور دو کشور، این روند بیش از پیش ادامه یابد.
دکتر فروزش و ملایک معاونین مرکز تحقیقات استراتژیک ،چگنی زاده استاد دانشگاه و شوری کارشناس روسیه در این جلسه حضور داشتند و نقطه نظرات خود را در زمینه های مختلف بیان کردند.
مشاور امور بین المللی رهبرمعظم انقلاب روز دوشنبه نیز با «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امورسوریه دیدار و دوطرف در خصوص مسایل سوریه رایزنی وگفت وگو کردند.
به گزارش بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه اعلام کرد: مشاور مقام معظم رهبری درامور بین الملل، عصر امروز دوشنبه با نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه درامور سوریه، دیداری مهم وطولانی داشته و در خصوص مهمترین موضوعات و مسایل تاثیر گذار در سوریه ، منطقه وهمکاری های جمهوری اسلامی ایران و روسیه بحث و تبادل نظر کردند.
دو طرف در این دیدار به ویژه درباره همکاری های درچارچوب ائتلاف چهارگانه ایران، روسیه، عراق وسوریه علیه تروریست های داعشی گفت وگو کردند.
مشاورمقام معظم رهبری درامور بین الملل ونماینده ویژه رییس جمهوری روسیه درامور سوریه ضمن بررسی مسایل متنوع منطقه ای درخصوص راه حل جامع و سیاسی مسایل سوریه دیدگاه های مشترک داشته و بر راه حل سوری - سوری ورعایت حقوق حقه مردم این کشور در تعیین حق سرنوشت خود بدون دخالت خارجی ومشارکت گروه های تروریستی تاکید داشتند.
ولایتی روز دوشنبه به دعوت رئیس موسسه مطالعات استراتژیک روسیه به طور رسمی به روسیه سفر کرده و دیدارهای مختلفی را با مقامات عالی این کشور انجام می دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر: