دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - April 06 2020
کد خبر: ۱۳۳۰۹
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۴
با این حال در کنار رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، لابی های صهیونیستی در کنگره ایالات متحده آمریکا نیز به فعالیت خود علیه برجام ادامه می دهند. لویی گومرت نماینده جمهوریخواه ایالات متحده آمریکا سعی دارد با طرح شکایتی در دادگاههای ایالات متحده آمریکا علیه برجام تلاش سفارش شده خود از سوی لابی های صهیونیستی را در خصوص مخالفت با اجرایی شدن برجام را به عینیت برساند!
لابی های صهیونیستی در ایالات متحده آمریکا که طی روزهای اخیر بابت اجرایی شدن برجام شکست سختی را متحمل شده اند،سعی دارند از طرق مختلف در روند اجرایی شدن آن خلل ایجاد کنند. در این خصوص لابی های صهیونیستی روی به جنگ تبلیغاتی و روانی و حقوقی علیه برجام آورده اند. بخشی از این جنگ روانی در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری سال 2016 میلادی تجلی یافته است. 
به گزارش گروه تحلیلِ خبر امیدهسته ای، بر این اساس، مارک روبیو و تد کروز که هر دو از سناتورهای مخالف برجام در کنگره ایالات متحده آمریکا محسوب می شوند، در صددند با اعلام عدم اجرایی کردن و عمل به برجام ( که از سوی لابی آیپک به آنها پیشنهاد شده است) رضایت بیشتر این لابی و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس را جذب کنند. در این خصوص میان روبیو و تد کروز رقابتی سخت در گرفته است! البته دونالد ترامپ فرد پیشتاز انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان در عین اعلام مخالفت خود با برجام ، به مانند این دو سناتور از عدم اجرایی کردن برجام سخنی به میان نیاورده است هر چند که برجام را وحشتناک خوانده و تاکید کرده است که در آن ایالات متحده آمریکا منافعی به دست نیاورده است. 
با این حال در کنار رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، لابی های صهیونیستی در  کنگره ایالات متحده آمریکا نیز به فعالیت خود علیه برجام ادامه می دهند. لویی گومرت نماینده جمهوریخواه ایالات متحده آمریکا سعی دارد با طرح شکایتی در دادگاههای ایالات متحده آمریکا علیه برجام تلاش سفارش شده خود از سوی لابی های صهیونیستی را در خصوص مخالفت با اجرایی شدن برجام را به عینیت برساند! این در حالی است که برجام هم اکنون مورد تایید قرار گرفته و اجرایی شده است!
بر این اساس  لوئی گومرت، نماینده جمهوری‌خواه کنگره، هنوز سعی دارد با طرح شکایتی در دادگاه‌های آمریکا مانع از اجرای این تفاهم شود.گومرت می‌گوید این آخرین فرصت برای متوقف کردن آن چیزی است که وی اصرار دارد از آن تعبیر به یک معاهده کند.
گومرت که خود یک قاضی بوده است، معتقد است برجام معاهده عدم اشاعه رادر چندین حوزه تغییر داده است! او با این استدلال سعی دارد در دادگاه های ایالات متحده آمریکا جلوی اجرایی شدن برجام را بگیرد! 
نکته مهم تر و قابل تامل این که گومرت اساسا به تصویب برجام عقیده ای ندارد و در این خصوص می گوید:
"رئیس جمهور به گونه‌ای مطابق این توافق کار می‌کند که گویی تصویب شده است. این یک معاهده است و وی به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویی تصویب شده اما اینگونه نیست."
برجام متعاقب تصویب کنگره و امضای رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در این کشور رسمیت یافته و با اعلام اجرایی شدن آن از سوی ایران و اعضای 1+5 این رسمیت عینیت تام یافته است.
موضوع اصلی اینجاست که کنگره ایالات متحده آمریکا از این توافق به عنوان معاهده یاد نکرده است. از این رو گولمرت با دستانی خالی در این خصوص رو به رویست.  اگر سنا از این توافق به عنوان معاهده یاد می‌کرد، اکثریت دو سوم برای تصویب آن ضروری می‌شد.
این نکته ای است که گومرت خود نیز نسبت به آن اذعان دارد :
 "کنگره باید جرأت داشته و از این توافق به عنوان یک معاهده یاد کند نه اینکه آن را تحت طرح کورکر در آورد زیرا طرح کورکر از آن تعبیر به یک معاهده نمی‌کند. آن را برای رأی تصویب که نیاز به دو سوم آراء دارد بیاورید. در این صورت به راحتی می‌توان به دادگاه رفته و گفت که دولت نمی‌تواند بر اساس معاهده‌ای که تصویب نشده است عمل کند!از آنجایی که سنا - دستکم رهبران آن - شجاعت پشتیبانی از قانون اساسی و انجام آنچه لازم است را نداشت،‌ به چالش کشیدن توافق هسته‌ای در دادگاه اندکی سخت‌تر خواهد بود."
در چنین شرایطی اقدامات گومرت و حمایت های لابی آیپک از وی برای انجام این اقدامات ظاهرا حقوقی و قضایی صرفا نوعی شانتاژ تبلیغاتی محسوب می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: