چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - October 28 2020
کد خبر: ۱۳۳۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۳
سفر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه به انگلیس و شرکت در «اجلاس کمک کنندگان به سوریه» در روزنامه های امروز ایران بازتاب پیدا کرد؛ در این میان حضور و سخنرانی مستدل ظریف در پارلمان انگلیس و همچنین دیدار با «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه این کشور در کانون توجه روزنامه ها بود.
این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز شنبه 17 بهمن ماه 1394 خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است. 

***کنشگری فعال ظریف در انگلیس
روزنامه «قانون» در مطلب «سخنرانی برای اعیان و عوام» نوشت: پنجشنبه که ظریف د ر پارلمان قرینه ای بریتانیا، به زبان خود نمایند گان پارلمان با آنها حرف می زد ، این مرد انگار از فرمول های مهند سی معکوس د ر کارش استفاد ه می کند ؛ ضد ّ نفوذ! چه کسی د ر ایران می توانسته آنقد ر خوب ظاهر شود که تریبون پارلمان انگلیس را از آن خود کند ؟ نطق ظریف ایستگاه به ایستگاه، کشور به کشور د ر حال نفوذ است، د ر حال فتح کرد ن است. د یگر برای او نمی توانیم بنویسیم، اینقد ر د ر د هه گذشته سرخورد ه شد یم که حالا زبان مان برای تعریف از سرد ار د یپلماسی، کم آورد ه است.
این روزنامه در یادداشتی هم نوشت: سفر آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به انگلیس وسخنرانی وی برای نمایند گان عوام و اعیان بریتانیا نمایانگر بهبود و عاد ی شد ن روابط این کشور با ایران است. هنگامی که سفارتخانه های د و کشور د ر حال بازگشایی است و این مراکزد یپلماتیک وظایف متد اول خود را انجام د هند ، حاکی از روابطی عاد ی و نرمال است و د ر این بازه به طور معمول مقامات یک کشور وقتی به کشوری د یگر سفر می کنند د ر صورتی که نمایند گان تمایل د اشته باشند ، ار حیث احترام مقام کشور مقابل را به پارلمان خود د عوت می کنند تا سخنرانی کند ... ما باید د عوت از ظریف را یک اهمیت مهم به جایگاه کشورمان بد انیم که انگلیس برای ایران قائل شد ه است. انگلیس به د لیل ملاحظاتی که د ر ایران وجود د ارد سعی می کند از طرق مختلف احترام خود را به جمهوری اسلامی نشان د هد تا روابط به کلی عاد ی شود .
روزنامه «مردمسالاری» هم در گزارشی آورد: حضور نابغه ایرانی در پارلمان انگلیس در نوع خود جالب و دارای نکات بسیاری بود. وقتی تصاویر حضور رئیس دستگاه دیپلماسی در پارلمان بدون پنجره انگلیس را مشاهده می کنیم متوجه حیرت نمایندگان مجلس انگلیس و باز شدن پنجره دیپلماسی ظریف در مجلس روباه پیر می شویم. ظریف با ذکاوت تمام به سوال نمایندگان انگلیس جواب داد و نبوغ ایرانی را به رخ سیاسیون بریتانیا کشید... جواب های دو پهلوی ظریف در پارلمان انگلیس به سوال های کوتاه اما چالشی همگی نشان از زیرکی این دیپلمات برجسته کشورمان دارد.
همچنین روزنامه «ایران» نیز در گزارش خود از این سفر با اشاره به استقبال گسترده مقام های انگلیسی از وزیرامور خارجه ایران، نوشت: سفر ظریف به لندن، نخستین سفر یک مقام بلندپایه ایرانی بعد از 16 سال به بریتانیا بود. سید کمال خرازی، وزیر اسبق امور خارجه در ماه های پایانی سال 1378 به لندن سفر و با مقام های این کشور دیدار و گفت وگو کرده بود و پس از آن نیز جک استراو وزیر امور خارجه وقت انگلستان در سال 1380 به ایران آمد. این در حالی است که بعد از فراز و فرودهای رابطه تهران و لندن تحت تأثیر مناقشه هسته ای و در حالی که روابط دو طرف در آذرماه سال 90 در پی حمله به سفارت انگلستان در تهران به تنش کشیده شد و به قطع روابط دیپلماتیک انجامید، فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلستان یک ماه و هفت روز بعد از توافق هسته ای وین در اول شهریورماه سال جاری به تهران آمد تا ضمن ملاقات دوجانبه با مقام های کشورمان با بازگشایی سفارتخانه انگلیس، روابط دو کشور را به حالت عادی بازگرداند. 
ایران نوشت: حالا مقام های لندن با هدف جمع آوری کمک های مالی به سوری های آواره بر اثر جنگ داخلی در این کشور میزبان نشستی بودند که نمایندگانی از امریکا، آلمان، نروژ، کویت، سوئد، سازمان ملل و ایران در آن حضور داشتند. دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس چندی پیش در تماس تلفنی با حسن روحانی، از ایران برای شرکت در این کنفرانس دعوت کرده بود. حضور در نشست اندیشکده «چتم هاوس»، دیدار با نخست وزیر و وزیر خارجه و نمایندگان پارلمان انگلیس، نشست با ایرانیان مقیم انگلیس و دیدار و گفت و گو با دبیرکل سازمان ملل متحد، پادشاه اردن، امیر کویت، رئیس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ترکیه و همچنین وزیران خارجه امریکا، سوئد، مصر و عراق از برنامه های وزیر امور خارجه در سفر به لندن بود.
روزنامه «کسب و کار» هم در مورد دیدار و نشست خبری وزیر خارجه 2 کشور، از زبان ظریف نوشت: دراین دیدار توافق کردیم که تا چند هفته دیگر دو کشور صدور ویزا برای شهروندان عادی و گذرنامه های عادی را شروع کنند. به نظر ما این اقدام، یک حرکت مثبت در جهت تبادل بیش تر بین مردم دو کشور است و امیدواریم که به درک بهتر از یکدیگر کمک کند.
در بخش دیگری از این مطلب از زبان ظریف آمده است: فضای ایران هراسی، به فضای قبول و پذیرش واقعیت ایران معتدل، مقتدر و عقلانی تبدیل شده است و این فضا را باید به فرصتهایی تبدیل کنیم برای ایجاد صلح در منطقه، برای شکستن فاجعه بمباران هوایی در یمن و مقابله با افراط گرایی و داعش و فرصتهای جدید برای مردمی که این فضا را در اختیار ما گذاشته اند.
روزنامه «جوان» هم در ارتباط با این موضوع مطلبی منتشر کرد. به نوشته جوان، ظریف در پارلمان انگلیس به تنش های اخیر ایران و عربستان اشاره کرد و گفت: «عربستان سعودی نیازمند تعریف دوباره وضعیت منطقه و منافع خود است، همانگونه که ایران با این رویکرد توانست برنامه های هسته ای خود را به موضوعی مشترک و نه مورد رقابت دو رقیب مبدل سازد.»

***تحولات سوریه زیر ذره بین روزنامه ها
تعویق گفت و گوهای صلح سوریه موسوم به «ژنو 3» به ششم اسفندماه، اعلام آمادگی عربستان برای اعزام نیروی زمینی به سوریه و پیشروی های اخیر ارتش سوریه در آزادسازی منطقه های راهبردی (استراتژیک) مانند «نبل» و «الزهرا» و شهرک «عتمان» مهمترین تحولات سوریه در روزهای گذشته بود که روزنامه ها به بررسی آنها پرداختند.
«داوود هرمیداس باوند» تحلیلگر سیاسی در سرمقاله روزنامه «آرمان» از تفاوت منافع و نوع کنشگری بازیگران صحنه سوریه گفت و نوشت: آمریکا خواهان این است که مساله سوریه را به نحو مطلوب مورد حل و فصل قرار دهد. آنها یکی از موانع موجود در روند مطلوب مذاکرات را تفاوت مواضع روس ها می دانند. به همین دلیل درصددند که حامیان اسد را به تعدیل موضع وادار سازند. برای دولت اوباما یک ضرورت است که به نتیجه قابل قبولی در این مورد برسد. ایران اما درباره بحران سوریه نقش ویژه ای دارد؛ با وجود این که ایران در ظاهر امر با روسیه همراه بوده اما زوایای مواضع آنها با یکدیگر متفاوت است. هدف روسیه خروج از انزوای سیاسی و تعلیق تحریم هایش در رابطه با اوکراین است. از این رو اگر ایران موضع خود را تعدیل کند، روسیه هم ناگزیر به تعدیل موضع خود در سوریه خواهد بود. 
در ادامه می خوانیم: بنابراین تمام کوشش دولت اوباما بر این است افرادی که می توانند در حل بحران سوریه اثرگذار باشند آنها را با مذاکرات نزدیک و خصوصی تشویق و ترغیب به نیل این مطلوب سازد. نیروهای سوری می خواهند با تسخیر اراضی اشغالی مخالفان دولت را در عمل انجام شده قرار دهند و با بازپس گیری حلب در مذاکرات دست بالا را پیدا کرده و مخالفان را در وضع ضعیفی قرار دهند. 
به نوشته این روزنامه، مخالفان هم برای فرار از این وضعیت به اتحادیه اروپا فشار می آورند که در همین مقطع قبل از تسخیر حلب در این مورد با دولت اسد و روس ها به یک توافقی برسند. روس ها هم مایلند همانند دولت سوریه حلب را از اشغال مخالفان خارج کنند تا فرآیند مذاکرات بیشتر به نفع دولت اسد باشد. در سوی مقابل، وزیر خارجه انگلیس و سایر کشورهای اروپایی درصددند روسیه را عامل بازدارنده تلقی کنند. روسیه هم سعی در خریدن زمان برای خود داشته و همچنین سیاست تخریب و تعرض را برای بازپس گرفتن حلب در پیش گرفته است. در این فاصله زمانی که مذاکرات سوریه به تاخیر افتاده سوری ها و روس ها انتظار دارند پیشرفت های قابل توجهی کسب نمایند تا در فرآیند آتی مذاکرات اثر گذار باشند. 
روزنامه «خراسان» هم در یادداشتی از «سایه موازنه وحشت بر مذاکرات ژنو 3»گفت. این روزنامه در تبیین چگونگی پیاده سازی «موازنه وحشت» در سوریه نوشت: برای تبیین این مفهوم، باید دو نکته درک شود؛ نخست اینکه طرف های مذاکره کننده از عدم تامین منافع مدنظر خود، به شدت می هراسند و تهدید آن را به معنای نابودی آنچه در ذهن برای خود ساخته اند می دانند. دوم اینکه باید درک کرد که بر هم خوردن توازن، طرف مقابل در مذاکرات سوریه را به اقدامات بر هم زننده وضع موجود، وادار می کند. طبیعی است که وقتی مذاکره راه به جایی نبرد، ماشین جنگی میان طرفین حرف آخر را خواهد زد. پیشتر، پس از برهم خوردن آرامش در سوریه، وضعیت اکنون در این کشور نمایانگر«اقتدار مرکز گرا» و مثلث مردم، دولت و متحدان خارجی است و این امر توازن قدرت را به زیان مخالفان اقتدار مرکزی در سوریه بر هم زده و کفه آن را به سوی اقتدار عالیه معطوف به مرکز یعنی حکومت اسد، چرخانده است. 
روزنامه «حمایت» هم در یادداشتی نوشت: اکنون عرصه شطرنج سیاسی و نظامی سوریه با آزاد سازی نبل و الزهراء به کلی تغییر کرده وبحران سوریه ممکن است وارد یک مرحله جدیدی شود که دو احتمال در این صورت وجود خواهد داشت. احتمال نخست این است که ارتش و نیروهای مردمی سوریه با استفاده از پشتیبانی هوایی روسیه به پیشروی های خود برای پاکسازی سایر مناطق سوریه ادامه خواهند داد و دولت سوریه گام نهایی رابرای پیروزی برخواهد داشت. احتمال دوم این است که یک ائتاف منطقه ای با شرکت عربستان، قطر، ترکیه برای ورود نظامی به خاک سوریه تشکیل خواهد شد که در این صورت بروز یک جنگ بزرگ میان بازیگران بحران سوریه محتمل به نظر می رسد. در چنین فرایندی پای قدرت های غربی به بهانه دفاع از ترکیه که یکی از اعضاء ناتو است، باز خواهد شد و این امر بحران سوریه را پیچیده تر خواهد ساخت. در چنین صورتی روسیه قطعا دست بسته باقی نخواهد ماند و برای دفاع از اعتبار نظامی وسیاسی خود وحفظ منافع استراتژیک خود به صورتی جدی تر و تهاجمی تر وارد خواهد شد و ورود روسیه در جنگ با ترکیه پیامدهای دیگری به دنبال خواهد داشت. 

***در انتظار نتیجه بررسی های شورای نگهبان
امروز نتیجه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام می شود. سخنان تازه «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور مبنی بر امیدواری در مورد نتیجه بررسی های شورای نگهبان و شکل گیری رقابتی خوب در انتخابات، موجب شد روزنامه ها در مورد این مساله گمانه زنی کنند. 
روزنامه «اعتماد» در گزارشی با عنوان «بازگشت به رقابت» نوشت: پایان احراز صلاحیت ها از زبان وزیر کشور «خوش» است. رحمانی فضلی برای انتخابات هر کاری که لازم بود انجام داد تا در آخرین روز از فرصت بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان، بتواند از توشه پربار خود بگوید. روزهایی که از طرف رییس جمهوری ماموریت یافت تا به تمامی انتظارات پایان دهد، حالا او را از نتیجه کار خود بسیار راضی نگه داشته است. نهاد اجرایی انتخابات اما از همان آغاز کمر همت بسته تا آزمون اسفند امسال را با موفقیت پشت سر گذارد؛ آزمونی که تنها چند روز تا پایان آن فرصت باقی است، هرچند آغاز خوبی نداشته، اما مردانی را هم بسیج کرده تا آنچه نیازمند برگزاری انتخاباتی باشکوه بوده را فراهم آورند. 
اعتماد افزود: معاون اول رییس جمهوری، وزیر اطلاعات و وزیر کشور چند وقتی است به صف شده اند تا ماموران اجرایی «برجام دو» باشند. در این میان اما رحمانی فضلی که جایگاهش با نام انتخابات پیوند خورده، جلودار میدان بود. او که مکان رایزنی هایش از تهران به قم و از اعضای شورای نگهبان به مراجع و علما رسید حالا از تعاملاتی می گوید که «عدد امیدوارکننده»ای را به دست می دهد. 
روزنامه «ابتکار» هم در گزارشی زیر عنوان «شب یلدای صلاحیت ها» آورد: نا بر زمان بندی های انتخاباتی، تا پایان وقت اداری امروز - شنبه، 16 بهمن ماه - نتایج نهایی بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از طرف شورای نگهبان اعلام می شود. این اسامی از فردا به کاندیداها اعلام خواهد شد و شاید به همین دلیل، نامزدهای انتخاباتی، به خصوص آن هایی که در مراحل قبلی رد یا عدم احراز صلاحیت شده و چشم امیدشان برای تایید صلاحیت ها به شورای نگهبان است، شب یلدایی را به انتظار صبح امید می نشینند تا شاید خبرهای خوبی درباره تایید صلاحیت ها به گوششان برسد.
در ادامه می خوانیم: در شرایطی که نسبت قبول صلاحیت شدگان از سوی هیات های نظارت نسبت به کل ثبت نام کنندگان حدود 40 درصد بود، بسیاری از کاندیداهای رد صلاحیت شده در انتظار نظر نهایی شورای نگهبان هستند تا بدانند آیا هنوز شانسی برای حضور در رقابت های انتخابی دارند یا خیر. محمدرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در همایشی با موضوع احزاب و انتخابات، سخنانی مطرح کرده است که می تواند امیدها را در دل این جمع زنده نگه دارد. وی در سخنان خود با شرح روند انتخابات گفته است: مراحل مربوط به تشکیل هیات های اجرایی، ثبت نام از نامزدها، بررسی صلاحیت داوطلبان توسط هیات های اجرایی از طریق استعلام از مراجع چهارگانه به خوبی پیش رفته است و وزارت کشور در خصوص بررسی اعتراض های افراد رد صلاحیت شده و عدم احراز شده توسط هیات های نظارت نیز، بیشترین هماهنگی و تعامل را حول محور قانون با شورای نگهبان داشته و این روند کماکان ادامه دارد.
روزنامه جوان هم در این ارتباط آورد که عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور روز پنج شنبه در نشست احزاب و انتخابات در وزارت کشور با اظهار رضایت از نتایج تعامل با شورای نگهبان گفت: بر اساس نتایجی که تاکنون در تعداد تأییدصلاحیت ها به دست آمده است، حجم قبول شدگان به گونه ای است که شاهد رقابت خوبی بین داوطلبان خواهیم بود. رحمانی فضلی با بیان اینکه احزاب بازیگران اصلی صحنه رقابت های انتخاباتی هستند، بر ضرورت رعایت ادبیات مناسب، اخلاق و قانون در تبلیغات نامزدها تأکید کرد و گفت: انتخابات مظهر رقابت منطقی و قابل قبول است و باید تلاش شود تبلیغات انتخاباتی با حداقل قانون شکنی همراه باشد و از تبلیغات ناسالم پرهیز شود. وزیر کشور از مسوولان احزاب و گروه های سیاسی و صنفی دعوت کرد در جریان تبلیغات مکتوب در مطبوعات، معیارهای تشخیص مردم برای انتخاب فرد اصلح را ارتقا دهند و شاخص ها را تعیین کنند. 

***فرش قرمز سینمای ایران از نگاهی پرسشگرانه
سی وچهارمین جشنواره فیلم فجر در جریان است و مراسم فرش قرمز سینمای ایران امسال هم با حضور بازیگران و کارگردانان در کسوت های خاص و منحصربفرد در حال برگزاری است. نوآوری و تنوع طرح و نقش و رنگ در لباس های بازیگران اما موافقان و مخالفانی دارد. روزنامه «همدلی» در گزارشی با عنوان «جشنواره فخر» به بررسی این مساله پرداخت. 
به نوشته همدلی، برگزاری مراسم «فرش قرمز»، چند سالی است که به تقلید از جشنواره های خارجی در سینمای ایران هم «مد» شده است؛ اتفاقی که بدون آن که چیزی به آن اضافه شده باشد از این جشنواره ها اقتباس شد و هیچ عنصر ایرانی در آن دیده نمی شود. هنگامی که بازیگران با آن لباس های عجیب و غریب شان از روی موکتی به رنگ قرمز عبور می کنند ، هوادارانشان این سو و آن سوی راهروی قرمز رنگ ابراز احساسات می کنند. بازیگران با انواع و اقسام ژست های مختلف سعی می کنند هم دل هواداران را به دست آورند و هم توجه عکاسان را جلب کنند. هیچ خلاقیت دیگری در این مراسم تقلیدی دیده نمی شود.
در ادامه می خوانیم: گرچه برخی از فعالان دنیای مجازی و رسانه ای در برخی شبکه های اجتماعی این گونه مراسم را تحمیل شده از سوی سینمای غرب می دارند و برخی آن را عرصه ای برای فخر فروشی می دانند، اما برخی دیگر نیز با دفاع از این اتفاقات می گویند که این آیین لازمه سینمای ایران بوده و همچنان که اجتماعات مختلف لباس های خاص خود را می طلبد آیین های سینمایی و هنری نیز لباس خواص خود را می خواهد.
این روزنامه افزود: یاد کردن و نام بردن برخی از بازیگران از طراحان لباس های خود در مصاحبه هایی که رسانه ای مرتبط با «مد» با آن ها داشته اند و مهم تر از آن توجهی که این رسانه ها به موضوع فرش قرمز و لباس های سینماگران داشته اند، این پرسش را به میان می آورد که آیا پای مراکز مد و فشن در میان است؟ و اصولا اگر چنین باشد،آیا چیز بدی است؟ یا این که می تواند بخشی از بحران هویتی که در لباس ایرانی دیده می شود، از رهگذر گفتگو برسر لباس هایی با هویت ایرانی و طراحی و نمایش آن در مجامع فرهنگی رفع می شود؟
نام:
ایمیل:
* نظر: