پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - April 02 2020
کد خبر: ۱۳۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۴
نامزدهای جمهوری خواه شرکت کننده در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا، بارها مخالفت خود را با توافق هسته ای اعلام کرده و حتی وعده داده اند در صورت پیروزی در انتخابات، این توافق را به همراه سایر شالوده های اصلی سیاست خارجی «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا نابود کنند.
این روزها سناتور مارک روبیو و سناتور تدکروز که دو نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی محسوب می شوند، مدعی لغو توافق هسته ای میان ایران و اعضای 1+5 در صورت راه یابی به کاخ سفید شده اند. این ادعا در حالی صورت می گیرد که صورت بندی آن با توجه به ماهیت توافق هسته ای و جنبه بین المللی این توافق، ناممکن به نظر می رسد. این موضوع مورد توجه منتقدان سیاست های حزب جمهوری خواه نیز قرار گرفته است. 

در این خصوص کریس «مورفی» سناتور دمکرات ایالت کنتیکت آمریکا معتقد است :"باوجود مخالفت های گسترده جمهوری خواهان با توافق هسته ای ایران، در صورت پیروزی آنها در کاخ سفید این موضوع در دستور کار آنها نخواهد بود و نامزدهای جمهوری خواه درباره ابطال این توافق دروغ می گویند. باور ندارم که هیچ یک از جمهوری خواهان در وعده پایان دادن به توافق هسته ای ایران صادق باشند. من فکر می کنم آنها اساسا درباره لغو این توافق دروغ می گویند. سناتور«مارکو روبیو» از ایالت فلوریدا در صدر نامزدهای جمهوری خواهانی است که درباره ابطال این توافق دروغ می گویند. وی به توافق هسته ای پایان نخواهد داد. روبیو بهتر از همه می داند که اگر رئیس جمهور شود، این توافق را لغو نخواهد کرد."

این قاعده در خصوص تد کروز نیز صادق است. اگرچه روبیو و کروز از اصلی ترین مخالفان توافق هسته ای میان ایران و اعضای 1+5 محسوب می شوند، اما آنها قدرت بر هم زدن توافقی بین المللی را ندارند.

واقعیت امر این است که اگر به فرض مثال یک نامزد جمهوری خواه وارد کاخ سفید شود و اعلام کند به توافق هسته ای میان ایران و اعضای 1+5 پایبند نخواهد بود، در آن صورت با انزوای بین المللی و عدم حمایت تروییکای اروپایی، چین و روسیه مواجه خواهد شد. در این صورت کمیته مشترک برجام به سود ایالات متحده آمریکا تشکیل نخواهد شد. وضع تحریم های بین المللی در این معادله مستلزم همراهی همه اعضای 1+5 با یکدیگر خواهد بود اما در صورتی که آمریکا بخواهد به صورت یک جانبه این توافق را لغو کند، این اقدام منتج به وضع دوباره تحریم های جمعی علیه ایران نخواهد شد. 

طی ماه ها و هفته های اخیر تد کروز و مارکو روبیو و دونالد ترامپ سیاست خارجی دولت اوباما را مورد حمله قرار داده و به نمادها و مصادیق آن حمله کرده اند. یکی از این موارد توافق هسته ای صورت گرفته میان ایران و اعضای 1+5 است. با این حال نامزدهای فعلی انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در زمانی که مذاکرات هسته ای ایران و اعضای 1+5 هنوز به نتیجه نرسیده بود اذعان کرده بودند که اگر توافق هسته ای میان طرفین(ایران و اعضای 1+5) صورت گیرد، لغو یا گذار از آن به راحتی امکان پذیر نخواهد بود. 

نامزدهای جمهوری خواه شرکت کننده در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا، بارها مخالفت خود را با توافق هسته ای اعلام کرده و حتی وعده داده اند در صورت پیروزی در انتخابات، این توافق را به همراه سایر شالوده های اصلی سیاست خارجی «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا نابود کنند.

مارکو روبیو و تدکروز که هر دو برای جلب حمایت لابی آیپک و رژیم صهیونیستی از خود تلاش می کنند، سعی دارند با مانور حول توافق هسته ای صورت گرفته میان ایران و اعضای 1+5 از مخالفت خود با این توافق و خیز خود رای ابطال آن سخن به میان آورند. موضوعی که با استقبال لابی آیپک از این دو نامزد حزب جمهوری خواه    (به همراه ترامپ) همراه شده است. 

آنچه مسلم است اینکه رئیس جمهور بعدی ایالات متحده آمریکا فارغ از تعلق خاطر به حزب دموکرات یا جمهوری خواه در صورت ابطال یا لغو توافق هسته ای باید هزینه هیا بسیار سنگینی را در بعد بین المللی و سیاست خارجی خود بپردازد. همین مسئله به طور طبیعی به مانعی در برابر وی تبدیل خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: