جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - February 28 2020
ارزیابی نمایندگان مجلس از تحولات صنعتی ایران پسابرجام
کد خبر: ۱۳۳۳۳
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۱
در سال های تحریم، به خاطر محدودیت سيستم بانكي، صنعت نه امکان جذب سرمايه گذار داشت و نه چندان تامین مواد اولیه برای تولید و نه امکان صادرات. از این رو سال ها بود که صنعت در شرایط رکود محبوس شده و انبارها محل انباشت کالاهای تولید داخل. با لغو تحریم ها، صنعت نیز در تمام حوزه ها وارد مرحله جدیدی شد که البته شاید نه در کوتاه مدت، اما با برنامه ریزی دقیق دولت، می تواند جهش قابل توجهی داشته باشد.
در خصوص تحولات پیش روی ایران در ایام پسابرجام و مصاف ها و چشم اندازهای کشورمان در عرصه اقتصادی، با تنی چند از نمایندگان مجلس گفت و گو کردیم که بخش هایی از مصاحبه های مذکور در ادامه می آید: 

رحمانی: رشد اقتصاد پساتحریم با مدد اقتصاد مقاومتی 
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس دوران جدید پیش روی صنعت در دوران پساتحریم را بستری برای تقویت اشتغال و تولید داخلی دانسته و گفت: صنایع و معادن ایران، منبع عظیم ثروت است که تا کنون توجه زیادی به آن نشده است. اما دوران پساتحریم می تواند با کمک از اقتصاد مقاومتی شرایط خوبی را برای بهره برداری از صنایع کشور ایجاد کند. 
رحمانی با بیان اینکه صنعت خودرو و ساختمان بیشترین بهره را از لغو تحریم ها خواهند برد افزود: به دنبال لغو تحریم ها، بیشترین مذاکرات با کشورهای دیگر در خصوص خودرو صورت گرفت، اما بد نیست بدانیم که با رونق گرفتن صنعت ساختمان شاهد بیشترین رشد اشتغال و به دنبال آن بیشترین تبادل پول صورت می گیرد. 

فولادگر: انتظار تغییر سریع در اقتصادپساتحریم نداشته باشیم 
یکی دیگر از نمایندگان مجلس، پساتحریم را فرصتی برای فاصله گرفتن از اقتصاد دلال محور می داند. محمد بیاتیان در این باره گفت: در دوران تحریم ها، توجه ای به حوزه تولید نمی شد، اما امروز با فاصله گرفتن از شعار می تواند برنامه مدونی برای اقتصاد تدوین کرد. 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه برنامه اقتصادی مدون باید مبتنی بر تولید داخلی باشد، در پایان خاطر نشان کرد: در گام اول پساتحریم سرمایه گذاران خارجی وارد کشور شده و قراردادهایی بسته شده است، اما در ادامه باید به جنبه های دیگر اقصاد بدون تحریم نیز توجه کرد. 
حمید رضا فولادگر 40 درصد مشکلات اقتصادی را ناشی از تحریم ها دانسته و معتقد است در دوران پساتحریم نباید به دنبال گشایش شگفت انگیزی باشیم. 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه تاثیر لغو تحریم ها در صنعت و اقتصاد در طول زمان قابل مشاهده است، افزود: ما نباید انتظار تغییر سریع را پس از لغو تحریم ها داشته باشیم. 
وی خاطرنشان کرد: بخشی از خروج از رکود بسته به سرمایه‌گذاری در کشور است. از طریق سرمایه‌گذاری‌های جدید باید بتوانیم مشکلات ارزی و سوئیفت و تحریم‌هایی که بر سیستم حمل و نقل و کشتیرانی و بیمه وجود دارد را برداریم. این مسئله هم به سرمایه‌گذاری داخل کشور هم خارج از کشور بستگی دارد.

علی لو: تقویت عملکرد اتاق های بازرگانی راهکار توسعه صادرات در پسابرجام
یکی دیگر از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز تقویت عملکرد اتاق های بازرگانی را منجر به توسعه صادرات در پسابرجام می داند. 
علی علی لو با بیان اینکه بخشی از مشکلات اقتصاد تحت تاثیر تحریم ها بود، گفت: با رفع تحریم ها باید با توجه به نقش مدیریت و بهره وری زمینه استفاده بیشتر از صنعت را فراهم کرد. در این میان توجه به ورود تکنولوژی های جدید امکان استفاده بهینه از ظرفیت های داخلی را ایجاد می کند. 
وی افزود: بطور طبیعی در بخش هایی از اقتصاد کشور اولویت هایی وجود دارد که با توجه به لغو تحریم ها باید در این بخش ها سرمایه گذاری بیشتری شود.

هادی شوشتری: لزوم بهره گیری از فضای پساتحریم برای رونق کشور
هادی شوشتری توافق هسته ای را راهی برای فعال شدن سفارتخانه های ایران در کشورهای دیگر در حوزه اقتصادی می داند. این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این باره گفت: سفارتخانه‌ها باید زمینه همکاری و فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور میزبان درکشور متبوع خود، صدور خدمات فنی- مهندسی، حضور شرکت‌های خصوصی کشور متبوع خود درکشور میزبان و مجموعه علایق اقتصادی را دنبال کنند.
وی همچنین گفت: پس از استقرار دولت یازدهم با توجه به انتقال پرونده هسته‌ای از شورایعالی امنیت ملی به وزارت خارجه بخش قابل توجهی از فرصت و انرژی شخص وزیر و تعدادی از معاونان او ازجمله معاونان اروپا و آمریکا و حقوقی و بین‌الملل صرف مذاکرات شد چراکه آنها جزو ارکان اصلی تیم مذاکره‌کننده بودند و سایر معاونت‌ها نیز وظیفه پشتیبانی تیم را به عهده داشتند و تقریبا می‌توان گفت که از ابتدی دولت تا چندماه پیش فرصت وزیر و وزارتخانه مصروف مذاکره با ١+٥ شد. اکنون این فرصت وجود دارد که از فضا پساتحریم برای رونق بخشیدن به بخش صنعت و اقتصاد بهره ببریم. 

قاضی پور: تولیدملی، محور فعالیت ایام پساتحریم
نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه تولید ملی و اقتصاد مقاومتی را محور روزهای پساتحریمی دانسته و معتقد است: در دوران پسا برجام باید واردات کالا و خدمات کاهش و صادرات کالا و خدمات تولید داخل افزایش یابد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای گفت: در بخش صادرات باید موضوع صادرات محصولات غیرنفتی خصوصا حوزه معدن تقویت شود. 

امیری: بازسازی سهیمه ایران پسابرجام در اوپک 
امیری سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به لزوم افزایش سهمیه صادراتی ایران در اوپک اشاره کرده و می گوید: در دوران پساتحریم باید سهمیه صادراتی ایران در سازمان اوپک بازسازی شود و کشورهایی که سهم‌مان را غصب کرده‌اند آن را پس دهند.
وی افزود: متاسفانه هنوز اقتصاد کشور ما به نفت وابسته است، به ویژه هزینه‌های جاری ما از این طریق تامین می‌شود و با توجه به رکودی که در کشور وجود دارد باید تلاش کنیم براساس معیارهای اقتصاد مقاومتی وابستگی به نفت را کاهش دهیم.از سویی باید ظرفیت تولید نفت کشور بالا برود تا هم صادرات و هم خوراک پالایشگاه‌های داخل کشور افزایش یابد که به دنبال آن فرآورده‌های نفتی ارزش افزوده ایجاد خواهند کرد.تا زمان رسیدن به رونق اقتصادی باید درآمدهای نفتی حفظ شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: